Jak tęcza stała się symbolem LGBTQ+? Wyjaśniamy
Tęczowa flaga to symbol, który w niektórych środowiskach wciąż budzi kontrowersje. Choć obecnie kojarzy się głównie ze społecznością LGBTQ+, nie zawsze tak było. Oto krótka historię tęczy, którą warto znać.
Tęcza w wielu kulturach na całym świecie była (i wciąż jest!) uważana za symbol nadziei - w końcu w przyrodzie pojawia się na koniec burzy i zwiastuje zmianę pogody na lepszą.
Podobne
- Szczęśliwa JoJo Siwa o byciu panseksualną. "Jestem z siebie dumna"
- Ariel Nicholson to pierwsza transpłciowa modelka na okładce "Vogue" w USA 🏳🌈
- Matt Damon przestał używać homofobicznego słowa przez... swoją córkę
- Laleczka Chucky otwarcie wspiera osoby LGBTQ+. "Nie jestem potworem!"
- Emma Corrin z "The Crown" ogłosiło, że jest osobą niebinarną! "Zaakceptujcie to"
W mitologii greckiej tęczę uznawano za ścieżkę między Ziemią a Niebem, którą miała stworzyć bogini Irys. W Ameryce Południowej tęczowa flaga jest wykorzystywana jako symbol Imperium Inków, a w mitologii irlandzkiej leprechaun (skrzat) ukrywał na końcu tęczy garnek złota, którego nikt nie mógł znaleźć.
Nie można też zapominać o tęczy w kontekście biblijnym. Pojawia się ona w Starym Testamencie jako symbol przymierza między Bogiem a człowiekiem - ma być przypieczętowaniem boskiej obietnicy, że Ziemi już nigdy nie nawiedzi potop.
Kulturowych nawiązań do tęczy jest oczywiście o wiele więcej - w końcu była ona obecna w życiu ludzi "od zawsze" i jako fascynujące i początkowo niewytłumaczalne zjawisko często stawała się bohaterką m.in. obrazów czy tekstów kultury.
No dobrze, ale jak to się stało, że tęczowa flaga nagle została uznana za symbol LGBTQ+? Licząca sobie osiem kolorów flaga po raz pierwszy została wykorzystana podczas Parady Dnia Wolności Gejowskiej, która odbyła się w 25 czerwca 1978 roku w San Francisco. Jej twórcą był Gilbert Baker, były żołnierz zaangażowany w życie miejscowej społeczności gejowskiej i artysta występujący jako drag queen.
Po zamachu na Harveya Milka w listopadzie 1978 roku flaga zaczęła być powszechnie używana podczas demonstracji. A te były masowe - Milk był bowiem amerykańskim politykiem angażującym się w działania na rzecz osób LGBT i pierwszym wyoutowanym gejem, który został wybrany do Rady Miasta San Francisco. 27.11 radny został jednak zastrzelony przez innego polityka, Dana White'a.
Jak już wspominaliśmy, początkowo flaga miała osiem kolorów:
- różowy symbolizujący seksualność
- czerwony - życie
- pomarańczowy - ukojenie
- żółty - słońce
- zielony - naturę
- turkusowy - sztukę
- indygo - harmonię
- fioletowy - duchowość
Połączenie kolorów miało symbolizować doświadczenia osób LGBT oraz ich różnorodność. Później tęcza stała się też znakiem tolerancji i równości, a także dumy z przynależności do społeczności LGBT.
Po tym, jak flaga weszła do masowej produkcji, usunięto z niej turkusowy i różowy - tak wygląda w ostatecznym kształcie:
W 1994 roku, podczas 25. rocznicy zamieszek Stonewall w Nowym Jorku, Baker stworzył ponad kilometrową flagę, którą później pociął, a jej kawałki porozwoził po całym świecie. Na przestrzeni lat powstawały też flagi symbolizujące poszczególne mniejszości - osobne transparenty mają np. osoby biseksualne, geje czy lesbijki.
Warto też podkreślić, że tęcza nie jest zastrzeżonym znakiem, a jej symbol nie został przez nikogo objęty prawami autorskimi. Od setek (a nawet tysięcy lat) jest obecna w kulturze i używano jej zarówno w niemieckiej wojnie chłopów w XVI wieku, jak i w XX wieku w Polsce jako symbol ruchu spółdzielczego, m.in. Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem".
Dlatego nie można powiedzieć, że ruch LGBTQ+ "zawłaszczył" sobie tęczę i odebrał ten symbol komukolwiek.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos