IsAmU skrytykował Miesiąc Dumy. Na czym polega rage-farming?
YouTuber Szymon Kasprzyk "IsAmU" opisał na X queerowość jako "zaburzenia psychiczne". Czym jest rage-farming i jak się na nim zarabia?
Szymon Kasprzyk, znany jako IsAmU, jest popularnym youtuberem, który specjalizuje się w nagrywaniu reakcji na filmy na TikToku. Jest założycielem sieci food trucków oraz studia gier Moonday Games. Aktualne wydarzenia komentuje też na portalu X. Tam napisał: "Dlaczego cała Polska promuje zaburzenia psychiczne?" w reakcji na post na Facebooku z łódzkiego ZOO, które zamieściło zdjęcie nogi słonia z paznokciami pomalowanymi w tęcze i opisem: "Czerwiec to Miesiąc Dumy!".
IsAmU sprowokował queerfobią
Post Kasprzyka to przykład "rage-farmingu" (ang. hodowli wściekłości). Polega na publikowaniu treści kontrowersyjnych i wzbudzających emocje, często świadomie niezgodnych z rzeczywistością. Ma na celu przyciągnięcie zaangażowania użytkowników i użytkowniczek mediów społecznościowych. Optymistycznie zakładając, że IsAmU zdaje sobie sprawę, że nieheteronormatywna orientacja seksualna nie jest zaburzeniem według żadnych psychiatrycznych ani psychologicznych kryteriów.
Rage-farming jest niestety skuteczną technika manipulacji. Wywołuje reakcje zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników kontrowersyjnych tez. Stosują go nie tylko influencerzy, ale także politycy. Post IsAmU w ciągu 24 godz. zobaczyło prawie 800 tys. osób, skomentowało ponad 500. Youtuber zainwestował w "niebieski znaczek" na portalu X, zarabia więc na publikowanych tam treściach. Tym więcej, im więcej osób na nie reaguje.
Komentarze z największą ilością lajków to te sugerujące Kasprzykowi, żeby zamiast tożsamością obcych osób zajął się sprawą swoich alimentów. Chodzi o kontrowersje związane z tym, że Kasprzyk, który ma cztery córki z trzema kobietami, miał nie płacić alimentów dwóm najstarszym dziewczynkom. Sam youtuber zaprzeczał, że taka sytuacja miała miejsce.
Queerowość jest naturalna
Nie tylko łódzkie ZOO podkreśliło, że queerowość występuje także wśród innych przedstawicieli świata zwierząt, nie tylko u ludzi. Z okazji Miesiąca Dumy organizacja Commons Earth opublikowała na Instagramie post, w którym przedstawiła sześć przykładów zachowań wykraczających poza cis-hetero normę wśród różnych stworzeń. Opisano m.in. najstarsze zwierzę na Ziemi.190-letni żółw Jonahton z Wyspy Św. Heleny przez trzy dekady tworzył parę z Frederickiem, również płci męskiej.
Błazenki, ryby których najbardziej znanym przedstawicielem jest Nemo z kreskówki Disney'a, rodzą się jako osobniki płci męskiej. Funkcjonują w stadach składających się z dominującego samca i samicy i grupy młodych samców. Gdy zdarzy się, że samica zginie, dominujący samiec zmienia płeć na żeńską, a jeden z młodszych samców zostaje osobnikiem dominującym. Z kolei wśród lwów, 8 proc. przypadków krycia odbywa się między samcami. Samce delfinów butlonosych są biseksualne, podobnie jest w przypadku orek.
W temacie LGBT+
- Tęcza wraca na warszawski Plac Zbawiciela. Mieszkańcy zachwyceni?
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]
- Ginnie z "Harry'ego Pottera" stoi po stronie osób trans. W Poznaniu powiedziała, co sądzi o J.K. Rowling
- Grzegorz Braun: niszczy wystawę LGBT w Sejmie. Najjjka: bije brawo
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Fagata dostała bana na Instagramie. Potężne czystki na serwisie
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Mortalcio ma nową dziewczynę? Zagrała w jego teledysku
- Gimper miał rację w sprawie z Lil Masti? Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko sharentingowi
- Nowe napoje bambi już w sklepach. Było Banger Ice Tea, jest też Banger Soda
- Alberto zatrzymany. Grzał 120 na godzinę, na koncie ma zakaz prowadzenia pojazdów
- Drama na koncercie Fagaty. Doszło do rękoczynów