Szymon Kasprzyk "IsAmU" nie lubi Miesiąca Dumy

IsAmU skrytykował Miesiąc Dumy. Na czym polega rage-farming?

Źródło zdjęć: © @isamupt Instagram
Marta Grzeszczuk,
03.06.2024 18:13

YouTuber Szymon Kasprzyk "IsAmU" opisał na X queerowość jako "zaburzenia psychiczne". Czym jest rage-farming i jak się na nim zarabia?

Szymon Kasprzyk, znany jako IsAmU, jest popularnym youtuberem, który specjalizuje się w nagrywaniu reakcji na filmy na TikToku. Jest założycielem sieci food trucków oraz studia gier Moonday Games. Aktualne wydarzenia komentuje też na portalu X. Tam napisał: "Dlaczego cała Polska promuje zaburzenia psychiczne?" w reakcji na post na Facebooku z łódzkiego ZOO, które zamieściło zdjęcie nogi słonia z paznokciami pomalowanymi w tęcze i opisem: "Czerwiec to Miesiąc Dumy!".

IsAmU sprowokował queerfobią

Post Kasprzyka to przykład "rage-farmingu" (ang. hodowli wściekłości). Polega na publikowaniu treści kontrowersyjnych i wzbudzających emocje, często świadomie niezgodnych z rzeczywistością. Ma na celu przyciągnięcie zaangażowania użytkowników i użytkowniczek mediów społecznościowych. Optymistycznie zakładając, że IsAmU zdaje sobie sprawę, że nieheteronormatywna orientacja seksualna nie jest zaburzeniem według żadnych psychiatrycznych ani psychologicznych kryteriów.

trwa ładowanie posta...

Rage-farming jest niestety skuteczną technika manipulacji. Wywołuje reakcje zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników kontrowersyjnych tez. Stosują go nie tylko influencerzy, ale także politycy. Post IsAmU w ciągu 24 godz. zobaczyło prawie 800 tys. osób, skomentowało ponad 500. Youtuber zainwestował w "niebieski znaczek" na portalu X, zarabia więc na publikowanych tam treściach. Tym więcej, im więcej osób na nie reaguje.

Komentarze z największą ilością lajków to te sugerujące Kasprzykowi, żeby zamiast tożsamością obcych osób zajął się sprawą swoich alimentów. Chodzi o kontrowersje związane z tym, że Kasprzyk, który ma cztery córki z trzema kobietami, miał nie płacić alimentów dwóm najstarszym dziewczynkom. Sam youtuber zaprzeczał, że taka sytuacja miała miejsce.

Queerowość jest naturalna

Nie tylko łódzkie ZOO podkreśliło, że queerowość występuje także wśród innych przedstawicieli świata zwierząt, nie tylko u ludzi. Z okazji Miesiąca Dumy organizacja Commons Earth opublikowała na Instagramie post, w którym przedstawiła sześć przykładów zachowań wykraczających poza cis-hetero normę wśród różnych stworzeń. Opisano m.in. najstarsze zwierzę na Ziemi.190-letni żółw Jonahton z Wyspy Św. Heleny przez trzy dekady tworzył parę z Frederickiem, również płci męskiej.

trwa ładowanie posta...

Błazenki, ryby których najbardziej znanym przedstawicielem jest Nemo z kreskówki Disney'a, rodzą się jako osobniki płci męskiej. Funkcjonują w stadach składających się z dominującego samca i samicy i grupy młodych samców. Gdy zdarzy się, że samica zginie, dominujący samiec zmienia płeć na żeńską, a jeden z młodszych samców zostaje osobnikiem dominującym. Z kolei wśród lwów, 8 proc. przypadków krycia odbywa się między samcami. Samce delfinów butlonosych są biseksualne, podobnie jest w przypadku orek.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0