Google samobójstwa młodych

Innowacje Google mają pomóc z samobójstwami wśród młodych

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,10.02.2023 13:30

Google zamiast informować o tym, jak popełnić samobójstwo, w wyszukiwarce będzie najpierw wyświetlało młodym informacje dotyczące pomocy i numer telefonu zaufania. Rzecznik Praw Dziecka poinformował o innowacjach, które mają pomóc z rosnącą liczbą samobójstw wśród młodych.

W środę 8 lutego Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w Polsat News przekazał, że od 1 stycznia 2023 roku potwierdzono już 57 przypadków prób samobójczych dzieci. Dotyczą one dzieci już w wieku 11-13 lat.

W związku z tym Google w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka zdecydowało się na wprowadzenie innowacji. Od teraz po wpisaniu "jak się zabić" do wyszukiwarki, użytkownicy najpierw trafią na pomoc, a nie porady dotyczące tego, jak popełnić samobójstwo.

Próby samobójcze u dzieci rosną

Pod koniec stycznia Dominik Kuc oraz Paulina Filipowicz, aktywiści z Fundacji GrowSpace, zebrali policyjne dane dotyczące liczby prób samobójczych popełnianych przez dzieci i młodzież. Odnotowali dwa tragiczne rekordy. W 2022 roku według danych policji aż 2031 razy doszło do próby samobójczej, która dotyczyła osoby młodszej niż 18 lat. Jeszcze w 2020 roku było ich niewiele ponad 800. Aktywiści informują również, że padł też niechlubny rekord prób samobójczych zakończonych zgonem.

Nowe dane, które w lutym 2023 roku przedstawił Rzecznik Praw Dziecka, nie wróżą żadnych dobrych zmian w tych statystykach. Według niego pierwsze sześć tygodni tego roku jest "tragedią w tragedii". W pierwszej połowie 2022 roku było w sumie 60-70 przypadków prób samobójczych. W tym roku, w zaledwie parę pierwszych tygodni, jest ich już prawie 60.

trwa ładowanie posta...

Google wprowadza innowacje, które mają przeciwdziałać rosnącym próbom samobójczym

W rozmowie z "PAP" Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział, że udało mu się porozumieć z firmą Google. Od teraz, gdy wpisuje się do wyszukiwarki hasła: "nie chcę żyć" czy "jak się zabić", na pierwszym miejscu pojawią się linki do stron z telefonami zaufania. Rzecznik ma nadzieję, że w ten sposób młodzi ludzie dadzą sobie jeszcze jedną szanse, a innowacja wyszukiwarki odwiedzie ich od samobójstwa.

"Udało się porozumieć z firmą Google i jeśli ktoś wpisze teraz do wyszukiwarki słowa klucze typu: "samobójstwo", "nie chcę żyć" czy "jak się zabić", to na pierwszym miejscu, zamiast linków do stron z poradami, jak skutecznie pozbawić się życia, pojawiają się odnośniki do stron z telefonami zaufania. Mam nadzieję, że dla osoby, która szuka takich porad w sieci, widok numeru telefonu zaufania będzie impulsem, żeby - zanim zdecyduje się na nieodwracalny krok - najpierw zadzwonić i dać sobie jeszcze jedną szansę na pomoc - powiedział PAP Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Warto dodać, że na podobny ruch w zeszłym roku zdecydował się TikTok. Gdy użytkownicy szukali informacji o samobójstwie, platforma wyświetlała im komunikat dotyczący pomocy w kryzysie psychicznym. Facebook i Instagram w takiej sytuacji, użytkownikowi zainteresowanemu samobójstwami, wysyłają komunikat: "Czy możemy ci jakoś pomóc". Na publikacje treści zachęcających do samobójstwa nie pozwala również YouTube.

"Nie pozwalamy jednak na publikację treści zachęcających do samobójstwa lub samookaleczania, mających zaszokować lub zniesmaczyć widzów bądź mogących stanowić znaczące ryzyko dla odbiorców.

Google próby samobójcze wśród młodych
Google próby samobójcze wśród młodych (Google)
trwa ładowanie posta...

Gdzie szukać pomocy?

Listę ośrodków, które oferują darmową pomoc psychologiczną i prawną znajdziecie w tekście "Nie jesteś sama/sam. Tu znajdziesz darmową pomoc psychologiczną". Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży znajdziecie pod numerem: 116 111. Jest czynny codziennie od 12:00 do 02:00. Całodobową linię oferuje centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego i możecie się z nimi skontaktować pod numerem: 800 70 2222.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP, Wirtualne Media

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 27
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Yfychvh,zgłoś
Bardzo pomaga też modlitwa i nie mam tu na myśli 100% identycznych poglądów jakie ma Watykan ale osobiste poszukiwania sedna nauk Jezusa i liturgii Kościoła. Pamiętajcie, że Bóg was kocha i jeśli nie wiecie jaki wasz cel to żyjcie by pomagać innym i ocierać z ich oblicza łzy
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się