"Czujemy się żałośni i nierealni". Plaga samotności wśród pokolenia Z
Internet oraz media społecznościowe. To według pokolenia Z najczęstsze przyczyny samotności. Autorzy projektu społecznego MindGenicAI stworzyli raport na temat samotności młodych osób. Korzystając z nowych technologii, uruchomili nietypową formę wsparcia.
Autorzy projektu społecznego MindGenicAI oddali głos młodym i zapytali o przyczyny ich osamotnienia. Wykonali badanie metodą anonimowej ankiety internetowej na grupie 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat. Zwracają uwagę na narastający problem samotności wśród pokolenia Z.
"Główną przyczyną samotności wśród mojego pokolenia jest to, że wmawia nam się na każdym kroku, że musimy być idealni, na każdym kroku widzimy całą masę różnych wzorców, które zazwyczaj są nieosiągalne" - brzmi jedna z wypowiedzi osoby z pokolenia Z zawarta w raporcie.
Samotność wśród pokolenia Z
"Mam silne poczucie, że ujawnianie za dużo o sobie jest niewłaściwe. Ponadto mam niską samoocenę i przekonanie, że jestem zbyt mało wart, żeby ktoś się mną zainteresował. Ogólne mam przeczucie, że nie jestem interesujący, jestem nikim, gdy komuś powiem o swoich problemach, będę go niepotrzebnie obarczał" - wskazuje młody chłopak w badaniu.
Młodzi wskazują też "brak umiejętności nawiązywania prawdziwych relacji między ludzkich i ich podtrzymywania, brak umiejętności mówienia o swoich uczuciach" i "zatracanie się umiejętności komunikacji, spowodowane coraz częstszą rozmową przez wiadomości pisane, mniejsze zainteresowanie rodziców dziećmi, najprawdopodobniej z powodu skupiania się na pracy".
Blokująca opinia innych ludzi
Psycholog i psychoterapeuta Anna Di Giusto komentuje, że najtrudniejszym do zmiany obszarem wpływającym na na odczuwanie samotności w młodym pokoleniu jest porównywanie się do innych oraz ocena czy też opinia innych ludzi.
- "Bycie sobą" często nie jest akceptowane przez środowisko rówieśnicze, szkołę czy rodzinę. Spełnianie norm i kult oceny są czymś, co powoduje w młodych ludziach brak poczucia, że "jestem wystarczająco dobry". Proces braku akceptacji siebie buduje ogromny mur kompleksów, które nie pozwalają znaleźć wyjścia z poczucia samotności. Młodzi ludzie zakorzeniają się w odczuciu, że nigdy nie dościgną swojego idola czy rówieśnika obserwowanego w social mediach - diagnozuje Anna Di Giusto.
Samotność młodych ludzi. Kto zawiódł?
Psycholog Szymon Niemiec wskazuje, z czego mogą wynikać niska samoocena i samotność osoby badanej. Ekspert uważa, że deficyty nie są tylko kwestią pokoleniową. Mogą się brać z zaniedbań w domu rodzinnym i w grupach rówieśniczych.
- Ujawnia się tu znowu silna rola rodziców, którzy zajęci pracą, odpuścili tak ważny element socjalizacji. Rodzi się pytanie, czy szkoła nie powinna w tym samym czasie również stymulować wzrostu tych umiejętności? Bez nich młode pokolenie jest skazane wręcz na pogłębiającą się samotność - zwraca uwagę Niemiec.
Chatbot na ratunek?
Twórcy projektu MindGenic AI od kilku miesięcy prowadzą prace nad wyposażonym w sztuczną inteligencję chatbotem, który wesprze młodych ludzi zmagających się z samotnością, nudą i niskim poczuciem akceptacji. Pierwsza wersja chatbota jest już gotowa, można testować ją od kilku tygodni. Bot zachęca do aktywności pozacyfrowych, w przyszłości będzie też udzielał rad związanych z bezpiecznym funkcjonowaniem w sieci i pomagać w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach.
Źródło: Informacja prasowa
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją