Samotność wśród pokolenia Z

"Czujemy się żałośni i nierealni". Plaga samotności wśród pokolenia Z

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.09.2023 17:00

Internet oraz media społecznościowe. To według pokolenia Z najczęstsze przyczyny samotności. Autorzy projektu społecznego MindGenicAI stworzyli raport na temat samotności młodych osób. Korzystając z nowych technologii, uruchomili nietypową formę wsparcia.

Autorzy projektu społecznego MindGenicAI oddali głos młodym i zapytali o przyczyny ich osamotnienia. Wykonali badanie metodą anonimowej ankiety internetowej na grupie 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat. Zwracają uwagę na narastający problem samotności wśród pokolenia Z.

"Główną przyczyną samotności wśród mojego pokolenia jest to, że wmawia nam się na każdym kroku, że musimy być idealni, na każdym kroku widzimy całą masę różnych wzorców, które zazwyczaj są nieosiągalne" - brzmi jedna z wypowiedzi osoby z pokolenia Z zawarta w raporcie.

Samotność wśród pokolenia Z

"Mam silne poczucie, że ujawnianie za dużo o sobie jest niewłaściwe. Ponadto mam niską samoocenę i przekonanie, że jestem zbyt mało wart, żeby ktoś się mną zainteresował. Ogólne mam przeczucie, że nie jestem interesujący, jestem nikim, gdy komuś powiem o swoich problemach, będę go niepotrzebnie obarczał" - wskazuje młody chłopak w badaniu.

Młodzi wskazują też "brak umiejętności nawiązywania prawdziwych relacji między ludzkich i ich podtrzymywania, brak umiejętności mówienia o swoich uczuciach" i "zatracanie się umiejętności komunikacji, spowodowane coraz częstszą rozmową przez wiadomości pisane, mniejsze zainteresowanie rodziców dziećmi, najprawdopodobniej z powodu skupiania się na pracy".

Nikt nie nauczył nas rozmawiać o emocjach ani budować trwałych relacji. [...] Często nawet nieświadomie odrzucamy innych, a tego nie dostrzegamy. Za to czujemy jedynie, kiedy to my jesteśmy odrzuceni, samotni, bez wsparcia.

- Osoba ankietowana przez MindGenicAI

Blokująca opinia innych ludzi

Psycholog i psychoterapeuta Anna Di Giusto komentuje, że najtrudniejszym do zmiany obszarem wpływającym na na odczuwanie samotności w młodym pokoleniu jest porównywanie się do innych oraz ocena czy też opinia innych ludzi.

- "Bycie sobą" często nie jest akceptowane przez środowisko rówieśnicze, szkołę czy rodzinę. Spełnianie norm i kult oceny są czymś, co powoduje w młodych ludziach brak poczucia, że "jestem wystarczająco dobry". Proces braku akceptacji siebie buduje ogromny mur kompleksów, które nie pozwalają znaleźć wyjścia z poczucia samotności. Młodzi ludzie zakorzeniają się w odczuciu, że nigdy nie dościgną swojego idola czy rówieśnika obserwowanego w social mediach - diagnozuje Anna Di Giusto.

Samotność młodych ludzi. Kto zawiódł?

Psycholog Szymon Niemiec wskazuje, z czego mogą wynikać niska samoocena i samotność osoby badanej. Ekspert uważa, że deficyty nie są tylko kwestią pokoleniową. Mogą się brać z zaniedbań w domu rodzinnym i w grupach rówieśniczych.

- Ujawnia się tu znowu silna rola rodziców, którzy zajęci pracą, odpuścili tak ważny element socjalizacji. Rodzi się pytanie, czy szkoła nie powinna w tym samym czasie również stymulować wzrostu tych umiejętności? Bez nich młode pokolenie jest skazane wręcz na pogłębiającą się samotność - zwraca uwagę Niemiec.

Chatbot na ratunek?

Twórcy projektu MindGenic AI od kilku miesięcy prowadzą prace nad wyposażonym w sztuczną inteligencję chatbotem, który wesprze młodych ludzi zmagających się z samotnością, nudą i niskim poczuciem akceptacji. Pierwsza wersja chatbota jest już gotowa, można testować ją od kilku tygodni. Bot zachęca do aktywności pozacyfrowych, w przyszłości będzie też udzielał rad związanych z bezpiecznym funkcjonowaniem w sieci i pomagać w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

Źródło: Informacja prasowa

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 25
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 17
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
Maniek74,zgłoś
Nie jest prawdą że nowe pokolenie jest zagubione One jest po prostu bombardowane głupotami medialnymi w tv i necie My w roczniku 1974 też mieliśmy problemy i życiowe sytuację,nie mieliśmy internetu. Ale to były lata transformacji, przejście z komuny do demokracji.Nasze głowy były dosłownie zakręcone:starymi ideami i chęcią bycia uczestnikiem nowego świata który był tak bardzo kolorowy. I wydaje mi się że daliśmy radę Szkoda że młodzież która ma wszystko podane na tacy tego nie przeżyła co my. Bardziej była by wdzięczna za to co mają teraz.
Odpowiedz
5Zgadzam się8Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Wiki,zgłoś
Mają problemy takie same jak wszystkie wcześniejsze pokolenia. Tyle, że nam jeszcze mówiono: dzieci i ryby głosu nie mają...
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
Pracuję właśnie nad jedną chyba "zetką", jak skończę świat zobaczy ideał który sam promuje xD
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 20