Osoba niebinarna napisała biografię Tolkiena

"Fani" Tolkiena mają problem z jego biografią. Napisała ją osoba niebinarna

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Facebook, Znak
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.09.2022 18:45

W fandomie J.R.R. Tolkiena wybuchła drama. Wszystko z powodu biografii brytyjskiego pisarza pt. "Tolkien. Człowiek, który stworzył Śródziemie". Krytyka nie dotyczy treści publikacji, lecz osoby, która ją napisała.

Prześladowania fanów Tolkiena nie ustają. Najpierw był Amazon, który do serialu "Pierścienie Władzy" traktującego o czarach, smokach i drzewach mówiących ludzkim głosem wprowadził czarnoskóre elfy i niebiałe hobbity. Potem przyszła kolej na wydawnictwo Znak, które zawiniło tym, że wydało książkę "Tolkien. Człowiek, który stworzył Śródziemie".

Zarzuty "fanów" brytyjskiego pisarza są absurdalne. Sformułował je fanpejdż na Facebooku "Elendilion - Tolkienowski Serwis Informacyjny". We wpisie czytamy, że "rzeczywistość przyśpiesza", ponieważ w Polsce ukazała się pierwsza biografia Tolkiena napisana przez osobę, która używa "specyficznych zaimków i końcówek (w polskim przekładzie "lubiłom", "czytałom")".

"Fani" Tolkiena oburzeni biografią Tolkiena

Elendilion boi się użyć terminu "osoba niebinarna". Tymczasem właśnie nią jest Jesse Xander, autorze biografii Tolkiena. Xander nie posługuje się żadnymi "specyficznymi" zaimkami i końcówkami, tylko zaimkami neutralnymi płciowo. Czy fandom Tolkiena nie potrafi znaleźć informacji, dlaczego osoby niebinarne używają neutratywów? Na wszelki wypadek podrzucamy poradnik naszego autorstwa, w którym wszystko wyjaśniamy tak prosto i zrozumiale, jak to tylko możliwe.

"Fani" Tolkiena mają problem z osobą niebinarną
"Fani" Tolkiena mają problem z osobą niebinarną (Facebook)

"Woke'nięta biografia Tolkiena"

Elendilion grzmi, że treść biografii jest odchylona w kierunku "woke". Niestety fanpejdż nie podał żadnego cytatu z książki na poparcie zarzutów. Zamiast tego stwierdził, że okładka publikacji jest strasznie kiczowata. Hm, czyżby to oznaczało, że Elendilion rozpętał aferkę tylko po to, aby zyskać rozgłos w mediach i rozpętać szczucie na osoby LBGTQ+? Nie wiem, choć się domyślam.

Sekcja komentarzy pod wspomnianym wpisem na Elendilionie to zbiór gotowych cytatów na memy. Zapewniam, że będziecie parskać śmiechem podczas czytania argumentów ultatolkienistów, dlaczego "zło stworzyło niebinarność". Cała sprawa pozostawia z przygnębiającym wrażeniem na temat części polskiego środowiska fantastyki, gatunku znanego z wymyślania nowych światów i przekraczania granic, również tych językowych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Jimmi,zgłoś
Kiedyś było wykładane wróżbiarstwo obecnie gender proste postęp. :) Zaczadzenie gnoza i magicznymi bzdetami. Pokonaliśmy nowoczesność i postęp w 1945 roku, kolejny raz będzie trzeba pokonać postęp. Najgorzej, że Niemcy po wojnie nie zostały zdenazyfikowane ich filozofowie zniszczenia i psychologowie zaczadzili głowy obecnemu liberalnemu zachodowi. 
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Tylko prawda,zgłoś
Nie rozumiem mowy Mordoru. Co znaczy: "niebinarna"?
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Przecież to jest kobieta XDDD
Odpowiedz
7Zgadzam się8Nie zgadzam się