Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

Zwiastun "Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy" wkurzył rasistów. "Poprawnie polityczny, lewacki gniot"

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.02.2022 12:33

Amazon Prime Video opublikował pierwszy zwiastun "Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy". Mimo że serial zapowiada się na wysokobudżetowe widowisko z epickim rozmachem, fani Tolkiena są rozczarowani. Nie podoba im się, że krasnoludy są czarnoskóre, a kobiety potrafią walczyć mieczem.

2 września tego roku zasiądziemy przed telewizorami, aby obejrzeć jedną z najdroższych produkcji w historii telewizji. Amazon Prime Video wydał na powstanie serialowej wersji "Władcy Pierścieni" niewyobrażalne sumy - pierwszy sezon "Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy" miał kosztować ok. 465 mln dolarów. Dla porównania finałowy sezon "Gry o Tron" kosztował ok. 100 mln dolarów.

Amazon ruszył pełną parą z kampanią promocyjną "Pierścieni Władzy". Magazyn "Vanity Fair" opublikował pierwsze zdjęcia członków obsady i zdjęcia zza kulis. Z kolei podczas finału Super Bowl ukazał się pierwszy zwiastun serialu. Minutowa zajawka nie zdradza nic z fabuły ani nic nie mówi o bohaterach - jest to zlepek ujęć z różnych momentów pierwszego sezonu serialu.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun (YouTube)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun (YouTube)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun (YouTube)
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - zwiastun (Prime Video , YouTube)

.

Zwiastun "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" wywołał wściekłość fandomu

Kiedy Amazon ujawnił na zdjęciach i filmach promocyjnych, jak wygląda jego interpretacja twórczości Tolkiena, fani Śródziemia wpadli w czarną rozpacz. Po pierwsze, fandom chciałby, aby serial od strony wizualnej przypominał trylogię "Władca Pierścieni" Petera Jacksona. Tymczasem materiały promocyjne sugerują, że twórcy serialu postawili na inną stylistykę, raczej bliższą "Hobbitowi".

Showrunnerzy wkurzyli fandom wieloma innymi kwestiami. "Fani" mają żal do Amazona, że w serialu traktującym o czarach, smokach i drzewach mówiących ludzkim głosem, występują postaci o różnych kolorach skóry. "Fani" Tolkiena nie mogą znieść tego, że w serialu wystąpią czarnoskóry elfniebiałe hobbity.

trwa ładowanie posta...

Wiele emocji wywołał casting Sophii Nomvete, aktorki o irańsko-południowoafrykańskich korzeniach, do roli czarnoskórej krasnoludzkiej królowej Disy. "Fandom" oburzył się nie tylko ze względu na karnację bohaterki, ale i za to, że kobieta nie jest szczupłanie posiada zarostu (bo u Tolkiena krasnoludzkie kobiety nosiły brody).

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Powróćmy do elfów w "Pierścieniach Władzy", ponieważ problemem dla fanów jest nie tylko czarnoskóry przedstawiciel tej wyimaginowanej rasy. Showrunnerzy ukazali Galadriel, najsłynniejszą elfkę w Śródziemiu, jako wojowniczkę i głównodowodzącą Armii Północy. Tymczasem internauci woleliby, aby Galadriel nie zarzynała mieczem orków, tylko była ładnie ubrana.

Tak, to są problemy w 2022 roku.

trwa ładowanie posta...

Kiedy zwiastun "Pierścieni Władzy" zadebiutował w internecie, fandom Tolkiena zorganizował się, aby wyrazić niezadowolenie z powodu decyzji kreatywnych twórców serialu. W ramach protestu "fani" zaspamowali sekcję komentarzy pod zwiastunem zdaniem "Zło nie jest w stanie stworzyć niczego nowego, może jedynie zniekształcić i zniszczyć to, co zostało wymyślone lub stworzone przez siły dobra".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Histeria wokół "Pierścieni Władzy" mówi więcej o fandomie Tolkiena, niż o samym serialu. Słowo rasizm samo ciśnie się na usta... Przykro się robi, kiedy czyta się zalew komentarzy tłumaczących, że w Śródziemiu ze względu na klimat nie mogą występować czarnoskóre krasnoludy. Mam wrażenie, że czegokolwiek by nie zrobił Amazon, wyznawcom Tolkiena i tak nie przypadłoby to do gustu.

The Lord of the Rings: The Rings of Power – Teaser Trailer | Prime Video

Źródła: wyborcza.pl/Twitter/filmweb.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 21
  • emoji kupka - liczba głosów: 95
Furion,zgłoś
Autor tekstu raczej nie czytał książek. Większość fanów ma gdzieś kolor aktorów i inne cechy fizyczne. To co się liczy to spójność z fabułą książek i świata stworzonego przez Tolkiena. Jak dla mnie mogą być i biali niewolnicy na polu bawełny jeżeli ktoś napisze taką książkę a ktoś inny będzie chciał ją wyreżyserować. Rasizm jest wtedy kiedy nie podoba mi się kreowanie pięknego świata na nowo? Nie sądzę
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
FanTolkiena,zgłoś
Czytałeś w ogóle książki Tolkiena, to co Amazon chce przedstawić nie zgadza się z rzeczywistością. Nikt nic nie ma do osób o innym kolorze skóry, fani są źli o zmianę podstaw w świecie wykreowanym przez Tolkiena. A co do kobiet, które walczą to też nikt nic nie ma bo w końcu w drugiej części Władcy pierścieni mamy Éowyne która walczyła w wojnie, a co do Galadrieli to ona nie używała miecza tylko magii i to się fanom nie podoba.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Qwerty,zgłoś
Artykuł sponsorowany?
Odpowiedz
15Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 20