Niedługo wszyscy się ugotujemy - raport PAN dotyczący klimatu nie wróży niczego dobrego
Polska Akademia Nauk sprawdziła, jak katastrofa klimatyczna odbije się na mieszkańcach miast. I co? Wkrótce ugotujemy się w betonowej zupie
Wszyscy wiemy, że najlepiej nie jest, co wciąż w raportach potwierdzają naukowcy. Trudno nam jednak często zwizualizować sobie, jak ta nie najlepsza, naznaczona katastrofą klimatyczną przyszłość będzie wyglądała.
Podobne
- W Hiszpanii powstają schrony klimatyczne. Świat sztukuje się na wojnę z temperaturami
- Fala upałów to tylko początek. Ten eksperyment pokazuje, że sami sobie jesteśmy winni
- Śnieżka i najsilniejsze porywy wiatru na świecie. Klimatolog wyjaśnia
- Ostatnie Pokolenie zmienia taktykę. Autostrady zamiast mostów
- Z Polski murowanej w Polskę zabetonowaną, czyli dlaczego betonoza to WIELKI problem
Z pomocą przyszła nam Polska Akademia Nauk, która opublikowała swoje stanowisko w sprawie katastrofy klimatycznej. W badaniach naukowcy i naukowczynie skupili się na sprawdzeniu tego, jak ocieplenie klimatu wpłynie na miasta, bo to właśnie je zmiany dotkną najbardziej. I cóż… wyniki nie są najbardziej optymistyczne.
Co przewidują naukowcy?
Naukowcy zwracają uwagę na zagrażające nam fale upałów. Raport pokazuje, że z tego powodu, w drugiej połowie stulecia, śmiertelność w Warszawie może wzrosnąć nawet o 225%. Wpłyną na to m.in. "tropikalne noce", czyli momenty, w których temperatura nie spada poniżej 20 st. C.
Poza upałami przede wszystkim będą nam groziły powodzie spowodowane nawalnym deszczem i klasycznie już - częstsze i silniejsze przypadki huraganów oraz coraz dotkliwsze susze. Przyznacie, że nie nastraja to zbyt optymistycznie, ale czy jest jakaś nadzieja?
Co możemy z tym zrobić?
Odbetonować miasta. Tak, to jedno z głównych zaleceń badaczy. Jeśli wątpicie w jego słuszność, to przypominam, że sprawa jest dość poważna i skutki betonozy odczuliśmy już w tym roku. Badania udowodniły np. że w miejscach, w których jest wiele drzew temperatura jest znacznie niższa. . A u nas, co? U nas się je wycina.
Poza tym naukowcy doradzają też projektowanie i budowanie miast, które byłyby bardziej odporne na zagrożenia. Apelują o wprowadzenie stref bez samochodów i wsparcie transportu rowerowego. Mówią też oczywiście o oszczędzaniu energii i walce ze szkodliwymi odpadkami.
Powiecie, że wszystko to przecież wiecie. Super, ale czy ktokolwiek, cokolwiek z tym robi? Nie. I dlatego trzeba o tym nieustannie, tak jak Greta Thunberg w dokumencie, o tym mówić. Może w końcu, za którymś razem, do kogoś dotrze, że śmierć w betonowej, wrzącej zupie miasta wcale nie jest taka przyjemna.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Sara James doświadczyła rasizmu? Jej wyznanie szokuje