Posłanka Paulina Matysiak nie dostała biletu na pociąg

Posłanka Matysiak nie dostała biletu na pierwszą klasę. To część szerszego problemu

Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marta Grzeszczuk,
08.08.2024 10:45

Posłanka Paulina Matysiak wywołała poruszenie w sieci, narzekając, że PKP nie miało dla niej miejsca w pociągu. Problem niedoboru miejsc w pociągach dotyka nie tylko parlamentarzystów.

7 sierpnia duże poruszenie na portalu X wywołał wpis posłanki partii Razem Pauliny Matysiak. W środowy wieczór napisała: "Jak to jest możliwe, że nie ma wolnego miejsca w pociągu na piątek? Czyżby PKP Intercity nie wywiązywało się ze swojej umowy z Kancelarią Sejmu?". Posłanka nie znalazła zrozumienia wśród komentujących, większość z nich, w mniej lub bardziej wybrednych słowach, utrzymywała, że narzekanie na brak darmowego biletu w pierwszej klasie jest nie na miejscu.

Posłanka Paulina Matysiak nie dostała biletu na pociąg

Posłance sugerowano też, że powinna kupić bilet w drugiej klasie, jak inni pasażerowie. Parlamentarzystom przysługują bezpłatne bilety PKP zarówno w pierwszej, jak i w drugiej klasie. Jednak zgodnie z umową z Kancelariami Sejmu i Senatu przewoźnik ma obowiązek "trzymać" sześć miejsc poselskich w klasie pierwszej. Okazało się, że Matysiak nie do końca zna treść umowy z PKP. Miejsca są rezerwowane dla parlamentarzystów tylko w pociągach jadących przez Warszawę, a posłanka próbowała odebrać bilet na trasie Wrocław - Lublin.

trwa ładowanie posta...

Wpis Matysiak wywołał tyle emocji również dlatego, że dotknął szerszego problemu niedoboru miejsc w pociągach. Bilety do Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy do Gdyni trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem. Problem co roku pogłębia się w wakacje, a sfrustrowani pasażerowie przesiadają się w samochody czy autobusy, zwiększając korki na drogach i bardziej obciążając środowisko emisjami. Dlaczego PKP nie zwiększa liczby połączeń? Bo nie ma więcej pociągów.

Dlaczego w Polsce brakuje miejsc w pociągach?

Dla portalu oko.press tę sytuację wyjaśnił redaktor branżowego pisma "Rynek Kolejowy" Jakub Madrjas. Stwierdził: "Przewoźnicy kolejowi przestali kupować tabor, bo nie ma funduszy unijnych; niestety w Polsce jakoś utarło się, że drogi budujemy za swoje, a kolej - to jak Unia coś da". Piotr Rachwalski, ekspert ds. transportu zbiorowego i prezes górnośląskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej, wypowiedział się dla portalu Gospodarka 300: "Wiele z wagonów jest przestarzałych i sukcesywnie idzie na złom. Sumarycznie więc liczba dostępnych dla pasażerów wagonów z roku na rok się zmniejsza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Pasażerowie i pasażerki nie muszą ponosić konsekwencji niedofinansowania kolei w Polsce. Od kilku lat o wejście na polskie tory na dużą skalę zabiegają czeskie spółki RegioJet i Leo Express. Jednak ich wnioski o pozwolenie na uruchomienie połączeń w Polsce systematycznie odrzuca Urząd Transportu Kolejowego. W maju 2023 r. po wielu miesiącach oczekiwania, RegioJet dostało pozwolenia na cztery z wnioskowanych 16 połączeń.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 10
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Wiejski burak (ale po maturze),zgłoś
Chcesz jechać kupujesz bilet z wyprzedzeniem, nie dość, że masz dietę i bilet za darmo to jeszcze może lektyka ? Ludzie siedzą w korytarzach i dają radę ale wielka przedstawicielka władzy musi mieć przedział w pierwszej klasie
Odpowiedz
9Zgadzam się0Nie zgadzam się
pasażer z biletem,zgłoś
Jakie państwo Wy, politycy, tworzycie, takie je macie.
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
poslanko do dzieła,zgłoś
teraz nagle po zbrataniu się z pisu z tym Horałą nagle robi się o niej głośno! dlaczego nie widziałaś niczego wcześniej? posłanko matysiak żyjesz sobie dobrze z posłowania iteraz probujesz się wymądrzać.Wez kredyt i płać ze swoich i pokaż co potrafisz a nie ciąge sie wymądrzać tak jak z tym cpk!!! Ą
Odpowiedz
12Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 11