Elliot Page

Już nie Ellen Page, tylko Elliot Page. "Cześć przyjaciele, jestem trans"

Źródło zdjęć: © Instagram @elliotpage
Bańkowska Aneta,
01.12.2020 23:14

Gwiazdor serialu "The Umbrella Academy" w liście otwartym napisał, że jest osobą transpłciową. Jak dodał, chce, by zwracać się do niego imieniem Elliot i używać zaimków he/they (on/oni).

Elliot Page z The Umbrella Academy opublikował list otwarty na Instagramie. Aktor oświadczył w nim, że jest osobą transpłciową - co oznacza, że imię, pod którym był wcześniej znany (Ellen), to teraz jego dead name i nie powinno się go używać.

Aktor chce też, by zwracać się do niego, używając męskich zaimków. Jak dodaje, jego wyznanie ma pomóc innym osobom transpłciowym - zwłaszcza tym, które zmagają się z prześladowaniami czy przemocą ze względu na ich tożsamość płciową.

trwa ładowanie posta...

Elliot Page: Kocham to, że jestem queer

33-latek nie ukrywa, że decyzja o ujawnieniu swojej tożsamości nie była dla niego łatwa. Elliot podkreśla, że obawia się hejtu, przemocy, a także ingerowania w jego prywatność - co niestety często spotyka osoby transpłciowe. Aktor chce jednak, by ten krok pomógł innym.

 - Podoba mi się, że jestem trans. I kocham to, że jestem queer. Im bardziej akceptuję to, kim jestem, tym bardziej moje serce rośnie, a moje życie rozkwita. Wszystkim osobom transpłciowym, które każdego dnia zmagają się z prześladowaniami, nienawiścią do siebie, znęcaniem się czy groźbą przemocy, chcę powiedzieć: widzę was, kocham i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zmienić ten świat na lepsze - obiecuje.

Nazwę zmieniły także konta aktora na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. W ten sposób z sieci "zniknęła" Ellen - i to samo powinno stać się z nią w naszych głowach.

Kim jest osoba transpłciowa?

To taka osoba, której płeć biologiczna nie odpowiada tej, z jaką się identyfikuje. Jak pisaliśmy już wcześniej, nie wszystkie osoby czują, że ich prawdziwą płcią jest ta, którą nadano im przy urodzeniu.

Wyróżniamy kilka rodzajów płci - m.in. płeć chromosomalną, gonadalną czy somatyczną, które wchodzą w skład płci biologicznej. Jednak ani genitalia, jakie mamy, ani nasz kariotyp (XX czy XY) nie determinują tego, kim się czujemy.

Tożsamość płciowa (czyli to, z jaką płcią się identyfikujemy) nie ma też nic wspólnego z orientacją seksualną - czyli tym, w kim się zakochujemy, kogo pożądamy.

trwa ładowanie posta...

A jak zwracać się do osób transpłciowych? Zajrzyjcie do naszego poradnika, w którym przybliżamy wszystkie językowe zawiłości i problemy, które mogą pojawić się podczas rozmów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Swój nick,zgłoś
"Aktor chce też, by zwracać się do niego, używając męskich zaimków". Nie, nie chce. Aktor chce, żeby używać zaimków he/they. Zaimek 'they' nie jest "męski". Jest używany przez osoby niebinarne.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się