wszystkich-świetych
Eko znicze, czyli jak SUPER ŁATWO przeżyć Wszystkich Świętych bez plastiku
Eko znicze

Eko znicze, czyli jak SUPER ŁATWO przeżyć Wszystkich Świętych bez plastiku

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,29.10.2021 11:30

Zrobienie domowego eko znicza zajmie wam chwilę, ale jeśli wolicie jeszcze łatwiejsze rozwiązania, to też znajdziecie coś dla siebie. Czy eko grobing jest trudny? W OGÓLE

bGlmDlvn

Wyznanie - na widok plastiku, który pokrywa groby pierwszego listopada, dostaję dreszczy. Gdybym miała powiedzieć, co denerwuje mnie najbardziej tego dnia, to byłby to właśnie ten obraz: wielkie plastikowe bukiety i plastikowe znicze. Dramat.

O ile plastikowe kwiaty można zastąpić w dość prosty sposób, kupując cięte lub te w doniczce - do czego oczywiście gorąco zachęcam - to ze zniczami jest już trochę trudniej. W sklepach i na grobach niestety królują te parafinowe, pokryte od dołu do góry plastikiem.

bGlmDlvp

Nie chodzi tylko o tworzywa sztuczne

Jasne, można kupić szklane, ale one też zazwyczaj w środku mają wykonane z plastiku wkłady. Alternatywą są jeszcze te gliniane, ale one też, tak jak te szklane i plastikowe, są wypełnione parafiną, a ona z naturalnością ma niewiele wspólnego. Jeśli jednak nie przekonuje was ten plastikowy argument, to może zdrowotny jakoś podziała na waszą wyobraźnię.

Może wiecie, może nie, ale parafina powstaje przy produkcji benzyny z ropy naftowej i podczas spalania wydziela do atmosfery szkodliwe związki np. toulen czy benzen. Wyobraźcie sobie, że w całej Polsce, na wszystkich cmentarzach płoną w tym samym czasie dwa takie znicze i nagle okaże się, że problem tej toksyczności jest dość poważny. Jak informuje Dziennik Polski:

bGlmDlvr

"Według badań przeprowadzonych w okresie świątecznym na cmentarzach w Opolu i Grodkowie, wzrost stężenia rakotwórczego benzenu wyniósł 200 proc. i 144 proc., a stężenie toksycznego toluenu wzrosło odpowiednio o 366 proc. i 342 proc".

- https://dziennikpolski24.pl/znicze-zatruwaja-powietrze-i-zasmiecaja-srodowisko-poznaj-ich-ekologiczne-alternatywy-dolacz-do-akcji-mniej-smieci-wiecej/ar/c9-15873785

Jakie mamy alternatywy?

Mamy jednak klika wyjść, które pomogą nam uniknąć i tego wysypiska plastiku, i szkodliwych oparów. Najłatwiejszą opcją jest po prostu zakup eko znicza. Jeśli jednak takich nigdzie nie dostaniecie, możecie - tak jak ja - zrobić swój eko znicz w domu. Poniżej znajdziecie pełną instrukcję. Jest banalnie prosta, a wykonanie takiej świeczki zajmuje jakieś 10 minut max.

Zanim do tego przejdziemy, to chciałabym jeszcze dodać, że zawsze można skorzystać ze zniczodzielni. To coś w stylu jadłodzielni, tylko zamiast jedzenia na półce zostawia się znicze, których już się nie potrzebuje. Można też oczywiście wziąć jakiś dla siebie i dzięki temu dać mu nowe życie. Nie ma na waszym cmentarzu takiej akcji? Zaaranżujcie ją sami!

trwa ładowanie posta...

Polecam też zamiast tych parafinowych wkładów postawić po prostu na świeczkę z pszczelego wosku. Można ją na spokojnie wsadzić do znicza i zapalić. Będzie i ekologicznie, i zdrowo.

bGlmDlvx

Domowy eko znicz w 10 minut

A teraz przejdźmy do domowego znicza. Korzystałam ze wskazówek Julii Wizowskiej zamieszczonych na jej stronie nanowosmieci.pl. Ja wykorzystałam starą doniczkę po kwiatkach, ale jeśli takiej nie macie, to możecie ją kupić w każdym markecie. Dodam, że wykorzystałam też resztki po innych świeczkach - to też bardzo dobra, zerowastowa metoda.

Dobra, to czego będziecie potrzebowali?

 • Glinianej doniczki
 • Wosku - polecam pszczeli lub domowe resztki ze świec
 • Sznurka na knot - uważajcie z grubością, mój jest odrobinę zbyt duży
 • Pałeczki lub ołówka - ja wykorzystałam drewnianą pałeczkę do sushi
 • Czegoś, w czym roztopicie wosk
eko świeczka
eko świeczka (Materiały własne red. Vibez)
bGlmDlvy

Przygotujcie wszystkie rzeczy, przytnijcie sznurek. Wosk rozpuśćcie w miseczce, stale go mieszając, by się nie przypalił. Można to też zrobić w kąpieli wodnej (stawiacie miskę z woskiem nad garnkiem z wrzącą wodą). Sznurek zanurzcie w roztopionym wosku i połóżcie go na pałaczce, a pałaczkę na doniczce tak, żeby sznurek się w niej zanurzył. Powoli zalejcie świeczkę roztopionym woskiem. Odczekajcie aż zastygnie. Koniec.

eko świeczka
eko świeczka (Materiały własne red. Vibez)
eko świeczka
eko świeczka (Materiały własne red. Vibez)
eko świeczka
eko świeczka (Materiały własne red. Vibez)

Nie takie trudne, prawda? Najlepsze jest to, że potem możecie zabrać doniczkę do domu i albo coś w niej znowu posadzić, albo za rok wykorzystać ją w ten sam sposób. Zero waste na najwyższym poziomie!

Co o tym myślisz?
 • serduszko
 • ogień
 • uśmiech
 • smutek
 • złość
 • kupka
Komentarze (0)
arrow
Eko znicze, czyli jak SUPER ŁATWO przeżyć Wszystkich Świętych bez plastiku