McDoanld's eko opakowania

McDonald's wprowadza opakowania wielokrotnego użytku. Czy są eko?

Źródło zdjęć: © Twitter, juanbuis
Anna RusakAnna Rusak,05.12.2022 16:30

McDonald’s we Francji do niektórych restauracji wprowadził opakowania wielokrotnego użytku. Czy frytki zapakowane w plastikowe opakowanie na pewno są takie eko?

Niedawno Unia Europejska ogłosiła, że do 2040 roku chce wprowadzić kilka znaczących zmian w polityce dotyczącej plastiku. Do tego czasu chciałaby wprowadzić w życie zakaz m.in. używania małych plastikowych opakowań. Ograniczenia dotknęłyby również restauracje.

McDonald’s we Francji postanowił zająć się problemem już teraz. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie zestawu McDonald’s w pojemnikach wielokrotnego użytku. To greenwashing czy McDonald’s naprawdę zamierza być eko?

Pojemniki wielokrotnego użytku w McDonald’s

O problemach z plastikiem i greenwashingiem w kontekście McDonald’s mówi się już od dawna. Ostatnio poruszaliśmy ten problem przy okazji reklamy, która zachęcała do segregowania śmieci. Przypominaliśmy wtedy m.in. o tym, że sieć zobowiązała się w zeszłym roku do ograniczenia zużycia plastiku o 835 ton.

I choć w restauracjach McDonald’s pojawiły się papierowe słomki i opakowania, to na wielu produktach wciąż można znaleźć oznaczenie mówiące o tym, że "produkt zawiera plastik". Wychodzi na to, że sieć nie zamierza odejść od tego produktu, tylko chce go przedstawić w trochę lepszym, bardziej ekologicznym wydaniu.

trwa ładowanie posta...

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie zestawu z McDonald’s z Francji. Wyróżnia się tym, że wszystkie produkty z restauracji znajdują się w pojemnikach wielokrotnego użytku. Rozwiązaniem zachwycał się nawet prezydent Francji Emmanuel Macron. Od przyszłego roku w tym kraju zmienia się polityka dotycząca plastiku, a nowe tym prawo "AGEC" będzie zabraniało używania jednorazowych naczyń w lokalach typu fast food.

"Prawo dotyczące odpadów to nie tylko koniec plastikowych słomek. Rozejrzyj się wokół: we Francji wprowadzamy zmiany w naszych wzorcach konsumpcji i zmniejszamy ilość odpadów" – napisał na Twitterze Macron.

trwa ładowanie posta...

Opakowania wielokrotnego użytku w McDonald’s to greenwashing?

Rozwiązanie testowane jest w kilku restauracjach McDonald’s, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się we wszystkich miejscach. Nie jest również pewne, czy i kiedy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w pozostałych restauracjach w Europie. Rzecznik sieci fast food w rozmowie z portalem "France News" powiedział, że rozwiązanie ma zmniejszyć ilość odpadów generowanych przez restaurację nawet o 40 proc.

- Eksperymentowaliśmy z kilkoma rozwiązaniami i uważamy, że znaleźliśmy to, które działa najlepiej, czyli naczynia wielokrotnego użytku. Pozostaje jednak kwestia zorganizowania wdrożenia tego rozwiązania w całej Francji. Wolimy komunikować się na szczeblu krajowym, gdy już zacznie ono działać – powiedział rzecznik McDonald’s "France News".

Niektórzy internauci nie są jednak przekonani do nowego rozwiązania McDonald’s. Twierdzą, że opakowania wielokrotnego użytku są dobrym wyjściem, ale plastik już niekoniecznie.

trwa ładowanie posta...

Pozostaje więc pytanie, z jakiego rodzaju plastiku wykonane są opakowania McDonald’s i czy – gdy przestaną być zdatne do użyta – będzie można je sensownie recyklingować. Tego jeszcze nie wiadomo, bo firma szczegółowymi danymi dotyczącymi projektu wielokrotnych opakowań zapewne podzieli się z nami dopiero, gdy zakończy testy.

Jasne, można tu więc mówić o greenwashingu, ale z drugiej strony lepsze plastikowe opakowania wielokrotnego użytku niż te, których używamy raz i zaraz kończą w śmietniku. Czy McDonald’s stać na więcej? Miejmy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli napisać, że firma rzeczywiście jest eko.

Źródło: Independent, France News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2