Dwie tony kokainy na łodzi podwodnej w Kolumbii

Dwa trupy i dwie tony kokainy. Tajemnica łodzi podwodnej

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.03.2023 17:00

Kolumbijska marynarka wojenna znalazła dryfującą na oceanie łódź podwodną amatorskiej konstrukcji. Na statku znajdował się makabryczny ładunek - dwa ciała i dwie tony kokainy. Wartość odkrycia jest trudna do wyobrażenia.

W Kolumbii miało miejsce zdarzenie niczym z serialu "Narcos". Tamtejsza marynarka wojenna natknęła się na upiorne znalezisko dryfujące na wodach Pacyfiku. Była to amatorskiej konstrukcji łódź podwodna, w której krył się ładunek kokainy o wartości ponad 87 mln dol. (niemal 390 mln zł). Narkotykom towarzyszyło czterech członków załogi, z których dwóch było martwych.

Ocalali członkowie załogi wymagali pomocy medycznej. Kolumbijskie władze stwierdziły, że na pokładzie doszło do wypadku polegającego na uwolnieniu toksycznych gazów. Nie wiadomo, czy martwi marynarze zginęli od oparów. Śledczy ocenili, że 15-metrowej długości okręt kierował się do Ameryki Środkowej, która leży na szlaku przemytu narkotyków do USA.

Kolumbia. Łódź podwodna z upiornym ładunkiem

Kolumbijskie władze udostępniły nagranie z akcji. Widać na nim sanitariuszy, którzy transportują nieprzytomnego mężczyznę na noszach do karetki. Ranni członkowie załogi trafili do szpitala w Tumaco na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku.

Film przedstawia żołnierzy, którzy wypakowują paczki z kokainą z okrętu. Zawinięte w czarną folię narkotyki wypełniły niemal całą przestrzeń w kadłubie.

Drug-smuggling submarine found with 2 bodies, $87M in cocaine

Kokainowe łodzie podwodne

Jak podaje portal Vice, amatorskie łodzie podwodne są popularną metodą transportu narkotyków przez kolumbijskie kartele. Konstruktorzy w chałupniczych warunkach uszczelniają okręty i montują w nich silniki. Wojskowe radary mają trudność z wykryciem takich jednostek.

Najsłynniejszym budowniczym amatorskich łodzi podwodnych jest Kolumbijczyk Oskar Moreno Ricardo. Mężczyzna spędził dwie dekady na konstruowaniu okrętów dla karteli narkotykowych, które działają na obszarze Ameryki Łacińskiej. W 2022 r. Ricardo został ujęty przez organy ścigania i jego kariera dobiegła końca.

Źródło: Vice

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 202
  • emoji smutek - liczba głosów: 69
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 70