Szczepan Bentyn emigrował z rodziną do Paragwaju
Influencer i promotor kryptowalut Szczepan Bentyn emigrował z rodziną do Paragwaju. Jest to kraj, który nie podpisał z Polską umowy o ekstradycję. Warto to wiedzieć, gdyż Bentyn jest związany z projektem Pracownia Nowych Technologii (PNT). W sprawie PNT prokuratura wszczęła postępowanie.
"Emigrowaliśmy do Paragwaju" - to tytuł filmu, który zyskał ogromną popularność na TikToku. Autor nagrania Szczepan Bentyn opowiada, że on i jego bliscy przeprowadzili się do dalekiego kraju w środkowej części Ameryki Południowej.
Podobne
- Ola i Borys z kanału Planeta Abstrakcja stracili mieszkanie? "Zaufaliśmy"
- Filip Zabielski wychwala PiS na TikToku. Atakuje Donalda Tuska
- Tiktoker zdobył Śnieżkę zimą bez koszulki. Nowa moda
- Ślimak Stasiu został genziarą. Pokaż go swojemu nudnemu kotu
- Z Utah do Warszawy – tajemniczy monolit pojawił się w Polsce
- Mamy już dość. Nie da się mieszkać w Polsce. Wyprowadzamy się. Spakowaliśmy się, sprzedaliśmy, co się da i wyjechaliśmy do Paragwaju - tłumaczy Bentyn w relacji z podróży. Mężczyzna jest zdziwiony, że podczas przesiadki w brazylijskim mieście Sao Paulo nikt nie mówi po angielsku: - Nawet w McDonaldzie, nawet w recepcji hotelu nie umieją ni w ząb po angielsku!
Szczepan Bentyn emigrował do Paragwaju
Bentyn wydaje się być kompletnie nieprzygotowany do wyjazdu. Jest zaskoczony, że w Brazylii nie działają karty płatnicze i do korzystania z internetu niezbędny jest lokalny numer telefonu. Przyznaje, że do zakupu brazylijskiego numeru jest potrzebna lokalna waluta, której on nie posiada.
Mężczyzna w odpowiedzi na pytanie jednego z widzów napisał, dlaczego wyemigrował z rodziną do Paragwaju. "Z wielu powodów. Ciepło, niskie podatki, dużo wolności, tanio, 4 x niższa inflacja, tani prąd i brak socjalizmu" - stwierdził Bentyn.
Szczepan Bentyn i Pracownia Nowych Technologii
Bentyn był twarzą projektu o nazwie Pracownia Nowych Technologii (PNT). Chodzi o przemysłową serwerownię do kopania cyfrowej waluty, składającą się z urządzeń obliczeniowych, które miały być zasilane częściowo energią z odnawialnych źródeł energii. Przedsięwzięcie zakończyło się spektakularną porażką.
Spółka rozpoczęła działalność w 2017 roku. Jak podaje money.pl, spółka początkowo planowała zebrać od inwestorów pożyczkę na kwotę ok. 10 mln złotych. Umowa przewidywała, że pieniądze zostaną oddane w ciągu 30 miesięcy. Wspólnicy mieli też gwarantowany udział w zyskach. Ostatecznie do spółki trafiło 21,5 mln złotych, z czego inwestorzy mieli otrzymać zaledwie 2,65 mln złotych.
W listopadzie 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie PNT na podstawie dwóch paragrafów: pierwszy z art. 286 §1 KK dotyczący oszustwa ("Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.") z uwzględnieniem obostrzenia do 10 lat z powodu zarządzania mieniem o wysokiej wartości (art. 294 §1). Drugi to art. 300 §1 i 3 KK dot. utrudniania zaspokojenia wierzyciela, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 mc-y do 6 lat.
Podejrzenia prokuratury dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 21,5 mln złotych pozyskanego w latach 2017-2018 w formie pożyczki udzielonej pod warunkiem objęcia udziałów w spółce komandytowej PNT. Drugie podejrzenie dotyczy usunięcia na przełomie lat 2018-19 koparek kryptowalut należących do PNT, co - zdaniem inwestorów - mogło być działaniem na szkodę wierzycieli.
W maju 2020 roku spółka PNT ogłosiła zakończenie działalności. Przed Sądem Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy toczy się postępowanie upadłościowe. Wierzyciele mają zostać spłaceni z majątku spółki. Według portalu fxmag.pl, to oznacza, że inwestorzy odzyskają niewielką część zainwestowanych pieniędzy.
Najnowsza publikacja dotycząca PNT na stronie Internetowego Monitora Sądowego i Gospodarczego pochodzi z września 2022 roku. Czytamy w niej, że do akt postępowania upadłościowego spółki załączono listę wierzytelności.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos