Dlaczego kryptowaluty są nieekologiczne? Jak Bitcoin szkodzi środowisku?
Kryptowaluty i Bitcoin stają się coraz popularniejsze. Jaki wpływ mają na środowisko i czemu kryptowaluty są niezbyt ekologiczne? Czy da się zrobić coś, by Bitcoin nie szkodził tak naszej planecie?
Bitcoin i kryptowaluty. Dla niektórych to wciąż zagadkowa sprawa, inni pilnie śledzą wszystkie zmiany na rynku, tworzą swoje wykresiki i wsiąkają w te wirtualną walutę. W tym bitcoinowym szale zapominamy tylko o jednej ważnej rzeczy - planecie.
Podobne
- ChatGPT szkodzi środowisku i o tym nie wie. "To wasza wina, nie moja"
- Słomki z fusów do kawy w Starbucks
- 20-latek zainwestował w kryptowaluty. Zamiast z milionami został z długami XD
- Palo santo i biała szałwia powinny zniknąć z Waszych domów. Dlaczego są nieetyczne i nieekologiczne?
- Warszawski Żoliborz nie kosi trawy. Dlaczego to wyjątek, a nie reguła?
O tym, że Bitcoin nie ma najlepszego wpływy na środowisko mówi się od dawna. Jaki jednak rzeczywisty wpływ na naszą planetę mają kryptowaluty?
Bitcoin i kryptowaluty - co to?
Żeby zrozumieć, jaki wpływ na środowisko ma Bitcoin, trzeba zrozumieć na czym się on opiera. Zacznijmy do tego, że Bitcoin to kryptowaluta oparta na sieci blockchain. To, najprościej mówiąc, waluta która nie istnieje fizycznie. Takie żappsy, tylko trochę bardziej wartościowe.
Czym są kryptowaluty? KŚ wyjaśnia
Praca Bitcoina opiera się na łańcuchu bloków (blockchainie), czyli rejestrze transakcji, które znajdują się na różnych komputerach. Te komputery wykonują setki obliczeń matematycznych. System i transakcje obsługują "górnicy", czyli wszystkie osoby, które mają komputery podłączone do systemu.
Te komputery "górników" to "koparki", czyli takie komputery wyposażone w kilka mocnych kart graficznych, wykonujących te wcześniej wspomniane matematyczne obliczenia.
Czemu Bitcoin i kryptowaluty mają zły wpływ na środowisko?
Okej, mam nadzieję, że jeszcze się jakoś trzymacie i łapiecie, o co chodzi. Gdybym miała to jakoś uprościć, to napisałabym, że Bitcoiny do swojego istnienia potrzebują wypasionych komputerów. Czego za to potrzebują komputery? Energii.
Zakładam, że wiecie, że wasz laptop czy komputer nie działa w jakiś magiczny sposób. Żeby funkcjonować musi pobierać jakąś energię. To teraz wyobraźcie sobie, że na świecie działają setki, a nawet miliony takich wypasionych komputerów (przypominam, że mówimy nie o jednym komputerze, tylko o kilku "koparkach").
Co to jest Bitcoin i w jaki sposób jest wydobywany? |MODDOTR
Bitcoin pobiera mnóstwo energii, dlatego jest zły dla środowiska
Te działające "koparki" potrzebują więc naprawdę ogromnej ilość prądu. Dane pokazują, że moc obliczeniowa potrzebna do obsługi podstawowej sieci Bitcoina wymaga teraz prawie takiej samej energii, jak cała Argentyna.
Biorąc jeszcze pod uwagę, że kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, tej energii zużywa się coraz więcej. Uniwersytet Cambridge przeprowadził analizę, która wykazała, że Bitcoin zużywa rocznie tyle energii, że umieszcza się go wśród 30 największych konsumentów energii elektrycznej na świecie. Problemem w zasadzie nie jest więc sam Bitcoin jako taki, ale sposób, w jaki go pozyskujemy.
Bitcoin i kryptowaluty a wpływ na środowisko
Wiecie, to trochę jak z mięsem. Problemem nie jest to, że ono w ogóle istnieje, że ludzie je jedzą. Główny problem polega na tym, w jaki sposób hodujemy zwierzęta, które nam to mięso w pewnym sensie dostarczają. Tak samo jest z Bitcoinem.
Krypto samo w sobie złe nie jest, zły jest sposób w jaki je pozyskujemy. Dlatego tak ważny jest rozwój niskoemisyjnych energii odnawialnych. Gdyby na całym świecie Bitcoin był pozyskiwany ze zrównoważonych źródeł, to nie byłby szkodliwy dla środowiska.
Niestety, większość "górników" do tej pory znajdowała się w Chinach, a ponad dwie trzecie ich energii pochodzi z węgla. Węgiel, jak już chyba wszyscy wiemy, najlepszym przyjacielem naszej planety nie jest, więc to w zasadzie on jest naszym głównym problemem. Teraz, kiedy Chiny rozprawiły się z "górnikami", problem wcale nie zniknął. "Górnicy" przenieśli się do innych lokalizacji, z których mogą pozyskiwać tanią energię.
Why Bitcoin is so bad for the planet
Bitcoin i kryptowaluty a wpływ na środowisko - czy można coś zmienić?
Jeśli więc chcemy, by nasza planeta dalej funkcjonowała i dalej chcemy gromadzić swoje Bitcoiny, musimy sprawić, by energię potrzebą do ich istnienia, można było pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii. Dzieje się to już np. w takiej Norwegii, więc tak kochani, da się.
Tak samo jak da się polepszyć życie zwierząt na farmach, tak samo można sprawić, że posiadanie krypto przestanie być szkodliwe dla środowiska. Musimy tylko chcieć.
Źródła: YouTube, www.fairplanet.org, independent.co.uk, ccaf.io
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół