ekologia
Protest klimatycznych aktywistów w Warszawie. "Wolimy być nadzy!"
kryptowaluty środowisko

Dlaczego kryptowaluty są nieekologiczne? Jak Bitcoin szkodzi środowisku?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,22.04.2022 15:00

Kryptowaluty i Bitcoin stają się coraz popularniejsze. Jaki wpływ mają na środowisko i czemu kryptowaluty są niezbyt ekologiczne? Czy da się zrobić coś, by Bitcoin nie szkodził tak naszej planecie?

bGyQtNXD

Bitcoin i kryptowaluty. Dla niektórych to wciąż zagadkowa sprawa, inni pilnie śledzą wszystkie zmiany na rynku, tworzą swoje wykresiki i wsiąkają w te wirtualną walutę. W tym bitcoinowym szale zapominamy tylko o jednej ważnej rzeczy - planecie.

O tym, że Bitcoin nie ma najlepszego wpływy na środowisko mówi się od dawna. Jaki jednak rzeczywisty wpływ na naszą planetę mają kryptowaluty?

bGyQtNXF

Bitcoin i kryptowaluty - co to?

Żeby zrozumieć, jaki wpływ na środowisko ma Bitcoin, trzeba zrozumieć na czym się on opiera. Zacznijmy do tego, że Bitcoin to kryptowaluta oparta na sieci blockchain. To, najprościej mówiąc, waluta która nie istnieje fizycznie. Takie żappsy, tylko trochę bardziej wartościowe.

Czym są kryptowaluty? KŚ wyjaśnia

Praca Bitcoina opiera się na łańcuchu bloków (blockchainie), czyli rejestrze transakcji, które znajdują się na różnych komputerach. Te komputery wykonują setki obliczeń matematycznych. System i transakcje obsługują "górnicy", czyli wszystkie osoby, które mają komputery podłączone do systemu.

bGyQtNXH

Te komputery "górników" to "koparki", czyli takie komputery wyposażone w kilka mocnych kart graficznych, wykonujących te wcześniej wspomniane matematyczne obliczenia.

Czemu Bitcoin i kryptowaluty mają zły wpływ na środowisko?

Okej, mam nadzieję, że jeszcze się jakoś trzymacie i łapiecie, o co chodzi. Gdybym miała to jakoś uprościć, to napisałabym, że Bitcoiny do swojego istnienia potrzebują wypasionych komputerów. Czego za to potrzebują komputery? Energii.

bGyQtNXN

Zakładam, że wiecie, że wasz laptop czy komputer nie działa w jakiś magiczny sposób. Żeby funkcjonować musi pobierać jakąś energię. To teraz wyobraźcie sobie, że na świecie działają setki, a nawet miliony takich wypasionych komputerów (przypominam, że mówimy nie o jednym komputerze, tylko o kilku "koparkach").

Co to jest Bitcoin i w jaki sposób jest wydobywany? |MODDOTR

Bitcoin pobiera mnóstwo energii, dlatego jest zły dla środowiska

Te działające "koparki" potrzebują więc naprawdę ogromnej ilość prądu. Dane pokazują, że moc obliczeniowa potrzebna do obsługi podstawowej sieci Bitcoina wymaga teraz prawie takiej samej energii, jak cała Argentyna.

bGyQtNXO

Biorąc jeszcze pod uwagę, że kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, tej energii zużywa się coraz więcej. Uniwersytet Cambridge przeprowadził analizę, która wykazała, że Bitcoin zużywa rocznie tyle energii, że umieszcza się go wśród 30 największych konsumentów energii elektrycznej na świecie. Problemem w zasadzie nie jest więc sam Bitcoin jako taki, ale sposób, w jaki go pozyskujemy.

Szacuje się, że każda transakcja Bitcoin zużywa około 2100 kilowatogodzin (kWh) , czyli mniej więcej tyle, ile przeciętne gospodarstwo domowe w USA zużywa w ciągu 75 dni. Kiedy ta energia jest dostarczana z nieodnawialnych źródeł energii, kryptowaluty, takie jak Bitcoin, mogą generować wygórowane emisje gazów cieplarnianych.

trwa ładowanie posta...

Bitcoin i kryptowaluty a wpływ na środowisko

Wiecie, to trochę jak z mięsem. Problemem nie jest to, że ono w ogóle istnieje, że ludzie je jedzą. Główny problem polega na tym, w jaki sposób hodujemy zwierzęta, które nam to mięso w pewnym sensie dostarczają. Tak samo jest z Bitcoinem.

Krypto samo w sobie złe nie jest, zły jest sposób w jaki je pozyskujemy. Dlatego tak ważny jest rozwój niskoemisyjnych energii odnawialnych. Gdyby na całym świecie Bitcoin był pozyskiwany ze zrównoważonych źródeł, to nie byłby szkodliwy dla środowiska.

bGyQtNXP

Niestety, większość "górników" do tej pory znajdowała się w Chinach, a ponad dwie trzecie ich energii pochodzi z węgla. Węgiel, jak już chyba wszyscy wiemy, najlepszym przyjacielem naszej planety nie jest, więc to w zasadzie on jest naszym głównym problemem. Teraz, kiedy Chiny rozprawiły się z "górnikami", problem wcale nie zniknął. "Górnicy" przenieśli się do innych lokalizacji, z których mogą pozyskiwać tanią energię.

Why Bitcoin is so bad for the planet

Bitcoin i kryptowaluty a wpływ na środowisko - czy można coś zmienić?

Jeśli więc chcemy, by nasza planeta dalej funkcjonowała i dalej chcemy gromadzić swoje Bitcoiny, musimy sprawić, by energię potrzebą do ich istnienia, można było pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii. Dzieje się to już np. w takiej Norwegii, więc tak kochani, da się.

bGyQtNXQ

[…] farmy zlokalizowane w miejscach korzystających z zielonych źródeł energii, takich jak te w Skandynawii, które korzystają z energii wodnej, mają drastycznie niższy, a nawet neutralny ślad węglowy.

Tak samo jak da się polepszyć życie zwierząt na farmach, tak samo można sprawić, że posiadanie krypto przestanie być szkodliwe dla środowiska. Musimy tylko chcieć.

Źródła: YouTube, www.fairplanet.org, independent.co.uk, ccaf.io

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Influencerka z radością kopnęła psa. "Przepraszam urażonych"