Rosja zakaże kryptowalut?

Rosja chce zakazać kryptowalut! Zagrażają bezpieczeństwu obywateli

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,21.01.2022 11:10

Rosyjski bank centralny rozważa wprowadzenie zakazu używania, handlu i wydobycia kryptowalut. Instytucja opublikowała raport, w którym czytamy m.in. że kryptowaluty są często wykorzystywane w działalności przestępczej i zagrażają stabilności finansowej kraju.

Tak jak w XIX wieku w Ameryce Północnej zapanowała gorączka złota, tak na początku XXI wieku ludzi ogarnęła gorączka na punkcie kryptowalut. Wiele osób marzy o zdobyciu kilkunastu Bitcoinów lub innej kryptowaluty, za pomocą której zafundują sobie życie jak z Instagrama. Tymczasem w Rosji kryptowalutowe Eldorado wkrótce może się skończyć. Powód? Troska o dobro obywateli.

Rosyjski bank centralny opublikował raport pt. "Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje". Autorzy dokumentu uważają, że kryptowaluty mają charakter typowej piramidy finansowej. Są nieprzewidywalne, powodują ryzyko zapaści systemu monetarnego, a przez to zagrażają suwerenności finansowej kraju. Ponadto mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy i finansowania grup terrorystycznych.

Rosyjski bank centralny zwrócił również uwagę na aspekt środowiskowy, który wiąże się z kopaniem kryptowalut. Do tego typu działalności niezbędna jest gigantyczna ilość energii. Bitcoin zużywa rocznie więcej energii niż Argentyna, nie wspominając już o innych kryptowalutach.

trwa ładowanie posta...

Rosja chce totalnie zakazać kryptowalut

Bank Rosji zaproponował podjęcie radykalnych decyzji. Instytucja chce nie tylko zakazać używania kryptowalut, ale i wprowadzić bana na ich wydobywanie. Warto dodać, że pod względem wydobycia kryptowalut Rosja znajduje się na trzecim miejscu za USA i Kazachstanem, odpowiadając za ponad 10% mocy zużywanej na tzw. haszowanie.

trwa ładowanie posta...

Rosja nie byłaby pierwszym krajem, w którym obowiązuje zakaz wydobywania kryptowalut. Na podobny krok zdecydowały się Chiny, Egipt, Irak, Katar, Oman, Maroko, Algieria, Tunezja i Bangladesz.

AFERA O NFT

Źródła: pb.pl/computerworld.pl/bankier.pl

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0