Fani Bitcoina są psychopatami

Naukowcy nie mają wątpliwości. Fani Bitcoina to psychopaci

Źródło zdjęć: © Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,13.04.2022 15:45

Naukowcy ustalili, że inwestorzy Bitcoina przejawiają cechy ciemnej tetrady. Co to oznacza? Fatalne wieści dla kryptowaluciarzy i ich rodzin.

Bitcoin jest wirtualną kryptowalutą, której popularność rośnie od momentu jej powstania, czyli od 2009 roku. Przez ostatnią dekadę wartość rynku kryptowalut osiągnęła 2 biliony dolarów. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o tym, aby dzięki Bitcoinowi ustawić się na resztę życia. Nie wszystkim będzie to dane, ale zdecydowanie większe szanse mają osoby, które przejawiają cechy ciemnej tetrady.

Ciemna tetrada to zbiór czterech antyspołecznych cech osobowości - narcyzmu, makiawelizmu, psychopatii i sadyzmu. Narcyzm odnosi się do osoby, która nadmiernie skupia się na sobie, makiawelizm wiąże się ze skłonnością do oszukiwania i manipulacji, psychopatia określa kogoś bezdusznego i pozbawionego wyrzutów sumienia, a sadyzm oznacza czerpanie przyjemności z zadawania bólu innym ludziom.

Ciemna tetrada a kryptowaluty

Naukowcy z Queensland University of Technology przeprowadzili badanie na próbie 566 osób, aby sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy posiadaniem cech ciemnej tetrady a skłonnością do inwestowania w kryptowaluty. Jeden na czterech uczestników badania posiadał kryptowalutę, a dwie trzecie deklarowało ochotę do zainwestowania w krypto.

Wyniki badań, które opublikowało czasopismo Personality and Individual Differences, mogą być zaskakujące. Okazało się, że wszystkie cztery elementy ciemnej tetrady wiążą się ze skłonnością do inwestowania w kryptowaluty. Według naukowców kryptowaluty przyciągają ciemne tetrady, ponieważ inwestorzy są gotowi do podejmowania ryzyka i jest to sposób płatności, którego nie kontrolują instytucje rządowe.

Kogo kręcą kryptowaluty?

Makiawieliści, którzy są świetnymi kłamcami i są gotowi iść do celu "po trupach", interesują się kryptowalutami, bo nie ufają politykom i agencjom rządowym. Z kolei narcyzów miałby przyciągać Bitcoin dlatego, że są to osoby, które skupiają się na pozytywnych stronach życia. Narcyzi wierzą w swoje szczęście i są pewni, że ich egzystencja dzięki takim inwestycjom ulegnie poprawie.

Psychopaci i sadyści lubią kryptowaluty, ponieważ szukają mocnych wrażeń i kręcą ich korzyści płynące z inwestowania. - Czują oni zarówno przyjemność z obserwowania, gdy ktoś cierpi, jak i przerażenie w związku ze stratą, a obydwa te uczucia łączą się z egoizmem - tłumaczy doktor Di Wang z zespołu badawczego.

Spokojnie - jeśli chcesz kupić Bitcoina, nie oznacza to, że jesteś psychopatą. Naukowcy podkreślają, że przebadali ograniczoną liczbę osób i nie wszyscy fani kryptowalut przejawiają cechy ciemnej tetrady.

Źródło: thenextweb.com

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2