ekologia
Protest w restauracji Adama Gesslera. Aktywiści okupowali stoliki
kawa

Słomki z fusów do kawy w Starbucks

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,01.03.2021 16:40

Starbucks Polska testuje bardzo ciekawe i ekologiczne rozwiązanie, które pomoże nam ograniczyć zużycie plastiku. Niedługo w ich kawiarniach będziemy mogli dostać „kawowe” słomki

Pamiętacie nasz tekst o kreatywnych sposobach na wykorzystanie fusów po kawie? Starbucks Polska poszedł o krok dalej i zamiast kawowego mydełka czy nawozu do roślin, postanowił zrobić… słomki.

Firma nawiązała współpracę z EcoBean, czyli polskim startupem, z którym pracuje nad ekologicznymi słomkami z fusów po kawie. W końcu to materiał, na którego brak kawiarnia nie może narzekać. Już od ponad roku dzięki inicjatywie "Zabierz fusy do domu" możemy wziąć ze Starbucksa zużyte fusy i przerobić je sobie np. na peeling.

trwa ładowanie posta...

Te działania są o tyle istotne, że 100 kawiarni produkuje średnio 180 ton odpadów rocznie. W tym czasie wypijamy też 500 milionów filiżanek kawy. EcoBean, z którym współpracuje Starbucks, oprócz słomek z takich 25 filiżanek pełnych kofeiny jest w stanie wyprodukować… brykiet kawowy. To świetne, alternatywne i odnawialne źródło energii, o którym więcej możecie posłuchać tutaj:

Jak zamienić FUSY W BRYKIET do grilla? #ZielonyPodcast

Zastanawiacie się może, jak będzie wyglądał cały proces powstawania tych kawowych słomek? Tłumaczy to Marcin Koziorowski z EcoBean:

„[…] Zużyte fusy po kawie pakowane są do tzw. EcoBoxów. Gdy te są w pełni napełnione, zostają odebrane i trafiają do naszego zakładu. Tam zostaną przetworzone i uformowane w praktyczne słomki, które po wykorzystaniu trafiają do nas ponownie, aby dostać nowe życie. To idealne rozwiązanie, niosące same korzyści dla środowiska”.

trwa ładowanie posta...

Tym nowym życiem będzie najprawdopodobniej wspomniany już wcześniej brykiet, choć startup pracuje też nad innymi produktami. Dobra, ale po co to wszystko? Jak wiecie, do końca lipca wszystkie plastikowe słomki muszą zniknąć. To za sprawą tzw. dyrektywy plastikowej, która sprawi, że na rynku nie znajdziemy już wielu jednorazowych, plastikowych produktów m.in. sztućców i patyczków do uszu.

Jak widać Starbucks poradził sobie świetnie z tymi ograniczeniami, ale na efekty będziemy musieli chwilę poczekać. Początkowo, w ramach testu, kawowe słomki trafią do 22 kawiarni na terenie Warszawy. Liczmy, że pomyślnie przejdą tę próbę i niedługo inne sieci także skorzystają z takich ekologicznych, słomkowych zamienników.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Co zrobić z niepotrzebnymi butami? Ta akcja ułatwia sprawę