zdrowie
Nikola z Natsu World po Hot Chip Challenge prawie zemdlała
paznokcie hybrydowe wpływ na zdrowie

Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne? Naukowcy alarmują

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,23.01.2023 19:00

Jak manicure hybrydowy wpływają na zdrowie? Czy malowanie paznokci za pomocą hybrydy jest bezpieczne? Naukowcy zbadali wpływ lamp UV używanych do utwardzania lakieru na zdrowie człowieka. Ich wnioski są niepokojące.

Manicure hybrydowy, czyli malowanie paznokci przy pomocy lamy UV, cieszy się dość sporą popularnością. Nie ma statystyk pokazujących, jak często sięgamy po tę formę malowania paznokci, ale mogę się założyć, że znacie co najmniej jedną osobę, która próbowała hybryd lub same/sami się na nią zdecydowaliście.

Nie ma się co dziwić, bo w przeciwieństwie do zwykłego lakieru, który odpryskuje po pierwszym myciu naczyń, hybrydy mogą trzymać się na naszych paznokciach przez 2-3 tygodnie. Różnica w trwałości jest spora, pytanie tylko czy manicure hybrydowy jest dobry dla naszego zdrowia?

Jak manicure hybrydowy wpływa na zdrowie?

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Diego oraz Uniwersytetu w Pittsburgu przeprowadzili pierwsze badania dotyczące wpływu lampy hybrydowej na zdrowie człowieka. Ich badania zostały opublikowane w naukowym magazynie "Nature Communications" w styczniu i zostały przeprowadzone na komórkach ludzi i myszy.

Badacze chcieli sprawdzić, w jaki sposób światło lampy UV, wykorzystywanej do utwardzania lakieru hybrydowego lub żelowego, wpływają na zdrowie. Naukowcy przeanalizowali trzy rodzaje komórek: keratynocyty ludzkiej skóry (część naskórka), fibroblasty ludzkie (komórki tkanki łącznej) i fibroblasty embrionalne myszy.

Komórki zostały umieszczone w lampie UV do utwardzania hybrydy na sesje, które maksymalnie trwały 20 minut. Między każdą z nich była godzinna przerwa, a ostateczną żywotność komórek mierzono 48 godzin po ostatnim naświetlaniu. Maksymalnie wykonywano trzy takie naświetlające sesje. Wyniki badań naukowców dotyczące wpływu lamp UV do utwardzania żeli i hybrydy są dość niepokojące.

Czy hybrydy są zdrowe i bezpieczne? Wyniki badań

Jedna 20-minutowa sesja powodowała śmierć od 20 do 30 proc. badanych komórek. Trzy takie sesje uśmiercały od 65 do 70 proc. komórek. Im dłużej komórki były narażone na działanie lampy, tym były bardziej uszkadzane. Badacze porównują działanie lamp do manicure'u hybrydowego do lamp w solarium. Według nich w podobny sposób uszkadzają one skórę - uszkodzenia DNA i mutacje, które wynikły z naświetlania lampą do hybrydy, były podobne do tych, które zachodzą w przypadku raka skóry.

"Zauważyliśmy również, że mimo upływu czasu [od wykonania naświetlania] niektóre uszkodzenia DNA nie są naprawiane i prowadzą do mutacji. Ostatecznie zauważyliśmy, że narażenie [paznokci] na działanie lampy UV używanej do utwardzania hybrydy, może powodować dysfunkcję mitochondriów, co także może skutkować dodatkowymi mutacjami. Przyjrzeliśmy się pacjentom z rakiem skóry i zauważyliśmy u nich dokładnie te same wzorce mutacji, które zaobserwowano w komórkach napromieniowanych lampami UV do hybrydy" - pisze naukowiec Ludmil Aleksandrow, cytowany przez scitechdaily.com.

trwa ładowanie posta...

Czy to znaczy, że musimy zrezygnować z hybrydy?

Naukowcy podkreślają jednak, że ich badania są pierwszymi koncentrującymi się na wpływie lampy UV w utwardzaczach lakierów hybrydowych na zdrowie człowieka. Nie mogą więc na razie jednoznacznie stwierdzić, że ekspozycja na działanie tych lamp prowadzi do zachorowania na raka skóry. Trzeba też zaznaczyć, że przy wykonywaniu manicure'u hybrydowego paznokcie znajdują się pod lampą przez mniej więcej 30 sekund, nie 20 minut. Niemniej, jak pisze Aleksandrow: "Bardzo wyraźnie widać, że [naświetlanie] ma negatywny wpływ na komórki i uszkadza DNA".

Naukowcy zamierzają dalej badać wpływ lamp UV używanych do utwardzania lakierów hybrydowych na zdrowie ludzi. Podkreślają również, że podobne urządzenia są wykorzystywane w utwardzaniu wypełnień dentystycznych, jednak lampy hybrydowe są używane znacznie częściej i regularniej. Miejmy nadzieję, że kolejne wyniki pokażą konkretniej, czy używanie lakierów hybrydowych jest w pełni bezpiecznie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: scitechdaily.com, nature.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 227
  • emoji ogień - liczba głosów: 19
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 203
  • emoji smutek - liczba głosów: 36
  • emoji złość - liczba głosów: 92
  • emoji kupka - liczba głosów: 143
Karo.Kar,zgłoś
Zgadzam się
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Hybrydy robiłam maksymalnie 1,5 roku. Najgorsze, że żaden chirurg nie chciał usunąć pieprzyka o szaro- czarnym przebarwieniu, gdyż był zbyt blisko paznokcia. Czerniaki usówa się z 0.5 cm zapasem skóry, żeby uniknąć przerzutów. Zaliczyłam dwóch chirurgów ogólnych, jedenego plastycznego i dwóch na onkologi. Zawsze to samo" ja tego Pani nie usunę" dostanie pani nowe skierowanie. Dopiero po interwencji NFZ usunięto mi znamię na onkologi. Jeśli któraś z czytelniczek ma podobny problem, zgłoście się szybko do NFZ. Zarządajcie od każdego chirurga zaświadczenia dlaczego nie chce wykonać zabiegu.
Odpowiedz
3
like
1
dislike
Rozsądek,zgłoś
Ja nie rozumiem jednego. Robienie hybryd, żeli, czy inny rodzaj upiększania się jest naszym dobrowolnym wyborem, jeśli wyszły owe badania to nikt nie musi od dziś robić hybryd, jeśli widział że skóra mu się na dłoniach starzeje to również trzeba było zaprzestać takiego manicure. Moim zdaniem jest za wiele czynników w naszym życiu i nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić co wpłyneło na nasz organizm. Informacje o badaniach są początkowe i dość szczątkowe. W gabinetach krócej utwardzamy lakier i jak człowiek ma się odnieść do tego czy wynik badań byłby taki sam jakby przebadali właśnie taki rodzaj utwardzania i żeby źle nie zrozumieć nie neguje tych badań, dobrze że są tylko miejmy jakiś rozsądek z tyłu głowy i nie obwiniajmy stylistki że nam fundują raka skóry. Chipsy czy wiele innych produktów też jest rakotwórczych, czy omijamy je w sklepach czy na imprezach? Nie sądzę. Więc wszystko z głową i z dystansem a jeśli masz wątpliwosci to poprostu zrezygnuj z takiego rodzaju manicure.
Odpowiedz
7
like
4
dislike
Zobacz komentarze: 22
Komentarze (22)
arrow
CBD jak heroina. Hongkong kryminalizuje kannabinole