Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne? Naukowcy alarmują
Jak manicure hybrydowy wpływają na zdrowie? Czy malowanie paznokci za pomocą hybrydy jest bezpieczne? Naukowcy zbadali wpływ lamp UV używanych do utwardzania lakieru na zdrowie człowieka. Ich wnioski są niepokojące.
Manicure hybrydowy, czyli malowanie paznokci przy pomocy lamy UV, cieszy się dość sporą popularnością. Nie ma statystyk pokazujących, jak często sięgamy po tę formę malowania paznokci, ale mogę się założyć, że znacie co najmniej jedną osobę, która próbowała hybryd lub same/sami się na nią zdecydowaliście.
Podobne
- Kobieta uzależniona od tatuaży. Są dla niej ważniejsze niż zdrowie męża?
- Żelki na pachnącą waginę od Kourtney Kardashian. Lekarze krytykują
- Popek zaskakuje. Postanowił "znormalizować" swój wygląd
- Kobieta chce wyglądać jak pająk. Najgorsze jest już za nią
- Najważniejsza witamina zimą. Chroni płuca przed smogiem
Nie ma się co dziwić, bo w przeciwieństwie do zwykłego lakieru, który odpryskuje po pierwszym myciu naczyń, hybrydy mogą trzymać się na naszych paznokciach przez 2-3 tygodnie. Różnica w trwałości jest spora, pytanie tylko czy manicure hybrydowy jest dobry dla naszego zdrowia?
Jak manicure hybrydowy wpływa na zdrowie?
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Diego oraz Uniwersytetu w Pittsburgu przeprowadzili pierwsze badania dotyczące wpływu lampy hybrydowej na zdrowie człowieka. Ich badania zostały opublikowane w naukowym magazynie "Nature Communications" w styczniu i zostały przeprowadzone na komórkach ludzi i myszy.
Badacze chcieli sprawdzić, w jaki sposób światło lampy UV, wykorzystywanej do utwardzania lakieru hybrydowego lub żelowego, wpływają na zdrowie. Naukowcy przeanalizowali trzy rodzaje komórek: keratynocyty ludzkiej skóry (część naskórka), fibroblasty ludzkie (komórki tkanki łącznej) i fibroblasty embrionalne myszy.
Komórki zostały umieszczone w lampie UV do utwardzania hybrydy na sesje, które maksymalnie trwały 20 minut. Między każdą z nich była godzinna przerwa, a ostateczną żywotność komórek mierzono 48 godzin po ostatnim naświetlaniu. Maksymalnie wykonywano trzy takie naświetlające sesje. Wyniki badań naukowców dotyczące wpływu lamp UV do utwardzania żeli i hybrydy są dość niepokojące.
Czy hybrydy są zdrowe i bezpieczne? Wyniki badań
Jedna 20-minutowa sesja powodowała śmierć od 20 do 30 proc. badanych komórek. Trzy takie sesje uśmiercały od 65 do 70 proc. komórek. Im dłużej komórki były narażone na działanie lampy, tym były bardziej uszkadzane. Badacze porównują działanie lamp do manicure'u hybrydowego do lamp w solarium. Według nich w podobny sposób uszkadzają one skórę - uszkodzenia DNA i mutacje, które wynikły z naświetlania lampą do hybrydy, były podobne do tych, które zachodzą w przypadku raka skóry.
"Zauważyliśmy również, że mimo upływu czasu [od wykonania naświetlania] niektóre uszkodzenia DNA nie są naprawiane i prowadzą do mutacji. Ostatecznie zauważyliśmy, że narażenie [paznokci] na działanie lampy UV używanej do utwardzania hybrydy, może powodować dysfunkcję mitochondriów, co także może skutkować dodatkowymi mutacjami. Przyjrzeliśmy się pacjentom z rakiem skóry i zauważyliśmy u nich dokładnie te same wzorce mutacji, które zaobserwowano w komórkach napromieniowanych lampami UV do hybrydy" - pisze naukowiec Ludmil Aleksandrow, cytowany przez scitechdaily.com.
Czy to znaczy, że musimy zrezygnować z hybrydy?
Naukowcy podkreślają jednak, że ich badania są pierwszymi koncentrującymi się na wpływie lampy UV w utwardzaczach lakierów hybrydowych na zdrowie człowieka. Nie mogą więc na razie jednoznacznie stwierdzić, że ekspozycja na działanie tych lamp prowadzi do zachorowania na raka skóry. Trzeba też zaznaczyć, że przy wykonywaniu manicure'u hybrydowego paznokcie znajdują się pod lampą przez mniej więcej 30 sekund, nie 20 minut. Niemniej, jak pisze Aleksandrow: "Bardzo wyraźnie widać, że [naświetlanie] ma negatywny wpływ na komórki i uszkadza DNA".
Naukowcy zamierzają dalej badać wpływ lamp UV używanych do utwardzania lakierów hybrydowych na zdrowie ludzi. Podkreślają również, że podobne urządzenia są wykorzystywane w utwardzaniu wypełnień dentystycznych, jednak lampy hybrydowe są używane znacznie częściej i regularniej. Miejmy nadzieję, że kolejne wyniki pokażą konkretniej, czy używanie lakierów hybrydowych jest w pełni bezpiecznie.
Źródło: scitechdaily.com, nature.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół