społeczeństwo
Rzuciła korporację, by zostać influencerką. Efekt ją zaskoczył
Fashion week Mediolna

W Ukrainie wojna, w Mediolanie Fashion week. Branża mody udaje, że nic się nie stało

Źródło zdjęć: © Twitter.com, canva
Anna RusakAnna Rusak,28.02.2022 16:06

Fashion week w Mediolanie postanowił stworzyć sobie alternatywną rzeczywistość, w której nie ma wojny w Ukrainie. Tylko jedna marka zachowała się przyzwoicie. Branża mody poważnie nas zawodzi.

Od wtorku w Mediolanie trwa Fashion week. Od czwartku w Ukrainie trwa wojna. Czy branża mody jakkolwiek zareagowała na tę sytuację? Ukraińskie modelki chodziłyokularach przeciwsłonecznych, by ukryć łzy, a cała reszta świetnie się bawiła.

Na rodzimym podwórku nie wszyscy też zachowali stosowną powagę. Vitkac na swoim profilu udostępniał zdjęcia z najnowszej kampanii, które nawiązywały do sowieckich realiów.

Vitkac się rehabilituje

Kampania, którą w ostatnich dniach reprezentował Vitkac, mocno nawiązywała do estetyki postsowieckiej i szeroko pojętego militaryzmu. Nie zobaczycie jej już jednak na profilu marki, bo po fali krytyki zdjęcia zniknęły z profilu najbardziej ekskluzywnego domu mody w Polsce.

W komentarzu dla "Pudelka" Vitkac podkreślał, że odniesie się do sprawy. Na akcje nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek po południu pojawiła się informacja, że dom mody przekazał 300 tysięcy złoty na organizacje pomagające Ukrainie.

trwa ładowanie posta...

Fashion week i Ukraina

Na to samo nie możemy chyba jednak liczyć ze strony największych modowych marek. 28 lutego kończy się Fashion week i podczas wszystkich pokazów - organizowanych od 22 lutego - zaledwie raz odniesiono się do sytuacji w Ukrainie.

W niedzielę, 27 lutego, Giorgio Armani postanowił oddać szacunek ludziom walczącym w Ukrainie i na jego pokazie w Mediolanie wyłączono muzykę. Modelki chodziły po wybiegu prezentując najnowszą kolekcję w zupełnej ciszy.

Moja decyzja o tym, by nie używać muzyki, została podjęta by wyrazić szacunek dla ludzi zaangażowanych w rozgrywającą się w Ukrainie tragedię.

Giorgio Armani Fall/Winter 2022/23 Milan

trwa ładowanie posta...

Projektant był chyba jedną z niewielu osób ze świata mody rzeczywiście przejętą całą sytuacją. Znaczna część gwiazd i modelek po prostu świetnie się bawiła, gdy w tym samym momencie w Ukrainie toczono walki.

Oczywiście nikt nie twierdzi, że całe wydarzenie powinno zostać odwołane. W końcu branża mody przygotowywała się na to wydarzenia od dawna, projektanci ciężko pracowali nad swoimi projektami i po prostu musieli je zaprezentować.

Łzy za okularami i najnowsze kolekcje

Przydałoby się jednak w tym wszystkim trochę powagi. Praktycznie żaden gest solidarności nie został wysłany w kierunku walczących Ukraińców, choć przecież w wybiegach uczestniczyły też np. ukraińskie modelki.

Te, według doniesień prasy, miały przed pierwszymi występami płakać za kulisami. Jak podaje France24, jedna z nich, 22-letnia mieszkanka Kijowa ubrana w bufiastą kamizelkę od Prady, powiedziała, że noszą okulary przeciwsłoneczne, by zakryć opuchnięte od łez oczy.

trwa ładowanie posta...

Ciekawe, czy ktokolwiek tam w ogóle zatroszczył się o ich stan psychiczny? Czy ktokolwiek w tej sytuacji udzielił im wsparcia, powiedział, że mogą zrezygnować z pokazu, jeśli nie czują się na siłach? Szczerze wątpię. Całą swoją postawą branża mody pokazała, że liczy się dla niej tylko jedno - kasa.

trwa ładowanie posta...

Gwiazdy na wybiegu świetnie się bawią, ale są wyjątki

Zastanawiacie się może, co w tym czasie robiły gwiazdy na widowni? Świetnie się bawiły. Rihanna, gwiazdy "Euforii" (na wybiegu można było zobaczyć np. Hunter Schafer) - nikt z nich nie przejął się całą sytuacją. Wszyscy udawali, że wojny nie ma.

trwa ładowanie posta...

Jasne, można zapytać: "A co ich obchodzi wojna w Ukrainie"? Cóż, no są to przecież jakieś autorytety, osoby, na których młodzi ludzie patrzą z podziwem, więc w takiej sytuacji powinny jakkolwiek reagować.

Idealnym i godnym pochwały jest chociażby gest Ryana Reynoldsa, który razem z Blake Lively ogłosił zbiórkę dla Ukrainy. Aktorzy zdublują każdy wpłacony datek, aż do osiągnięcia kwoty miliona dolarów. Można? Można. Potrzeba tylko trochę empatii i uważności na to, co dzieje się na świecie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: france24.com, cnalifestyle.channelnewsasia.com, harpersbazaar.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Smartfon wciąż wypada Ci z rąk? Powód może być zaskakujący