Książki na święta

6 książek na święta, które można przeczytać w jeden wieczór

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Anna RusakAnna Rusak,25.12.2021 13:00

Książki na święta, które zabiorą was do krainy śniegu, trochę otulą ciepłem, a czasem wzruszą. Są reportaże, bajki (nie tylko dla dzieci), opowiadania detektywistyczne i najciekawsze propozycje z tego roku

Serniczek zjedzony, barszcz wypity, a na oglądanie po raz kolejny "Kevina samego w domu" w ogóle nie macie ochoty? To może czas na książkę? Przygotowaliśmy dla was zestaw krótkich książek na święta.

"Książka o przyjaźni"

Zaczniemy od najdłuższej w całym zestawieniu. Mówią, że jest w tej książce coś z twórczości Sally Rooney, więc jeśli jesteście fanami/fankami jej książek, to "Książka o przyjaźni" też powinna się wam spodobać.

O czym jest? O przyjaźni oczywiście. Marcisz kreśli w swojej książce losy Doroty, Michała i Kasi i to właśnie ich historię, tworzącą się i ewoluującą relację, stopniowo poznajemy. Czyta się lekko, przyjemnie, do tego można się wzruszyć, więc myślę, że to idealna pozycja na ten czas. Pozwoli wam odsapnąć.


(...) dorosłość polega na bywaniu w tych samych miejscach co kiedyś, tylko tym razem ze smutkiem.

trwa ładowanie posta...

"M jak Morze" i "Kiedy dojrzeją poziomki"

Czas na niestandardową propozycję. Picturebooki to dość świeża sprawa na naszym wydawniczym podwórku, wie o nich niewiele osób. Czym się wyróżniają? Tym, że oprócz słów dostaniecie tutaj też piękne, dopełniające całą opowieść ilustracje.

Jeśli chcecie więc na chwilę się zatrzymać i pokontemplować, to książki Joanny Concejo będą najlepszym rozwiązaniem. Polecam zarówno "Kiedy dojrzeją poziomki", jak i najnowsze "M jak morze". W tych króciutkich opowieściach znajdziecie mnóstwo uczuć – to mogę zagwarantować.

trwa ładowanie posta...

"Światy wzniesiemy nowe"

Szukacie czegoś z odrobiną nadziei, co przy okazji pozwoli wam dowiedzieć się czegoś nowego o świecie? Urszula Jabłońska swoją najnowszą książką odpowiada właśnie na takie wezwanie. "Światy wzniesiemy nowe" to reportaż o innych, może (?) lepszych światach, które są wokół nas.

Autorka wyruszyła w podróż po społecznościach intencjonalnych, by przynieść nam trochę nowego spojrzenia na rzeczywistość i społeczeństwo. Zbadała "społeczne utopie" i jeśli wy też chcielibyście sobie pomarzyć o nowym, lepszym świecie, to książka Jabłońskiej będzie najlepszym wyjściem.


Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.

trwa ładowanie posta...

"Zima Muminków"

Dla równowagi pozycja (nie)oczywista. Pewnie czytaliście, gdy byliście młodsi, ale uwierzcie, że zagłębianie się w świat "Muminków" w "dorosłym" życiu jest zupełnie innym, oczywiście wciąż przyjemnym, doświadczeniem.

Myślę, że w święta wszyscy potrzebujemy trochę ciepła i spokoju, a "Zima Muminków" właśnie to wam zagwarantuje. Poza tym dostaniecie w gratisie mnóstwo pięknych, poruszających słów. Umówmy się - książki "dla dzieci" są książkami najprzyjemniej otulającymi, więc musiały się znaleźć w tym zestawieniu.


- Widzisz - zaczęła. - Tyle jest tego, co nie znajduje sobie miejsca ani latem, ani jesienią, ani na wiosnę. To wszystko, co jest nieśmiałe i zagubione. Niektóre rodzaje nocnych zwierząt i tacy, którzy nigdzie nie pasują i w których nikt nie wierzy...Trzymają się na uboczu cały rok. A potem, kiedy jest spokojnie i biało i kiedy noce stają się długie, a wszyscy posnęli snem zimowym - wtedy wychodzą.

trwa ładowanie posta...

"Białe. Zimna wyspa Spitsbergen"

Nie macie dość podróży? Zapraszam do krainy śniegu. Ilona Wiśniewska zabiera nas na daleką Północ, konkretnie na Spitsbergen i opowiada o nim w bardzo wnikliwy, ale i czuły sposób.

Książka jest świetnie napisana, czyta się ją naprawdę przyjemnie, dlatego jeśli jesteście ciekawi_e, jak mieszka się w wiecznym śniegu i ciemności, to ten reportaż jest dla was. Cytat na zachętę:


Gdy się już człowiek przyzwyczai do ciemności, dziwnie się robi na myśl o powrocie światła. Bez słońca wszystko jest okreś­lone, wiadomo, że nigdzie dalej się nie pójdzie. Można łatwiej sobie wtedy poukładać przestrzeń. Ciemno jest na swój sposób wygodne.

trwa ładowanie posta...

"Piekło w butelkach"

"Piekło w butelkach" Kyūsaku Yumeno przetłumaczone przez Andrzeja Świrkowskiego, to już piąta książeczka z mini serii od Tajfunów. Proponowanie literatury spoza naszej europejskiej bańki wydaje mi się ważne, więc na sam koniec podrzucam właśnie taką krótką, nieoczywistą propozycję.

Tym razem Tajfuny proponują opowiadania detektywistyczne. "Piekło w butelkach" wymyka się jednak schematom, do których przywykliśmy. Nie znajdziecie tutaj chronologii czy jakiejś wyraźnej fabuły. Za to możecie liczyć na wrażeniowość, nastrój i głęboki przekaz. Gdybyście mieli ochotę na otulającą lekturę, to wciąż polecam "Ukochane równanie profesora" - to z pewnością jest idealna książka na święta.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0