CKE usunęła Ferdydurke ze spisu lektur

CKE wyrzuciła "Ferdydurke" z matury. Uczniowie twierdzą, że to zbrodnia

Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.03.2022 13:49

W wymaganiach egzaminacyjnych na rok 2023 i 2024 zabrakło jednej z najciekawszych lektur szkolnych - "Ferdydurke". W zamian za to pojawiły się dzieła kaznodziei sprzed pięciuset lat. Uczniowie są zdumieni i chcą, aby Witold Gombrowicz wrócił do spisu lektur obowiązkowych.

Niszczenie polskiego systemu edukacji ciąg dalszy. Jak zauważył Dariusz Chętkowski na łamach Polityki, w tym roku po raz ostatni maturzyści mają obowiązek znać twórczość Witolda Gombrowicza. Jego najsłynniejsza powieść Ferdydurke zniknie z zestawu ośmiu lektur, które każdy uczeń przystępujący do matury powinien znać.

Sięgnijmy do wymagań egzaminacyjnych na rok 2023 i 2024, które opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Kiedy spojrzymy na zestaw lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym, możemy złapać się za głowę ze zdziwienia. Witolda Gombrowicza zastąpił bowiem Piotr Skarga. Mówimy o księdzu, który żył na przełomie XVI/XVII wieku i napisał nudne jak barszcz w proszku Kazania sejmowe.

Dlaczego "Ferdydurke" powinna zostać?

Ferdydurke jest jedną z najciekawszych lektur szkolnych. Mimo że bywa trudna w odbiorze, nikogo nie pozostawia obojętnym. Uczniowie albo ją uwielbiają, albo jej nie znoszą, co jest dobrą rekomendacją, jeśli uznamy, że celem sztuki jest wywołanie emocji u odbiorcy.

trwa ładowanie posta...

Słynna powieść Witolda Gombrowicza poprzez swój groteskowy charakter zmusza uczniów do refleksji, zastanowienia się, co ja właściwie przeczytałem/am? Ferdydurke ma ponadczasową tematykę, czego nie można powiedzieć o Kazaniach sejmowych Piotra Skargi. Jest to zbiór postulatów dotyczących reformy I Rzeczpospolitej. Kogo to dzisiaj obchodzi poza historykami i studentami polonistyki?

Uczniowie są rozczarowani

Wycofanie Ferdydurke ze spisu lektur wywołało emocjonującą dyskusję na Twitterze. Uczniowie stanęli w obronie słynnej powieści Witolda Gombrowicza, argumentując, że książka jest "genialna", "najlepsza" i miała wiele motywów, do których można się było odnieść na maturze. Całym sercem zgadzam się z postulatem, aby usunąć np. Pana Tadeusza zamiast Ferdydurke.

PS. Żeby była jasność, w tym roku Ferdydurke jeszcze jest lekturą obowiązkową.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródła: chetkowski.blog.polityka.pl/cke.gov.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 19
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
A można wiedzieć ilu było tych „uczniów”? Bo ogólnie mówiąc to nikt tego nie rozumiał, nie rozumie i nie będzie rozumiał. Wszyscy modlą się żeby jutro na maturze tego nie było, a tu widać kompletne oderwanie od rzeczywistości.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
moje zdanie,zgłoś
Gombrowicz dissując twórczość Słowackiego nie sądził że sam może być zdissowany. Faktycznie dlaczego GOMBROWICZ ma zachwycać skoro NIE ZACHWYCA!!! Myślałem, że tylko mnie, ale okazuje się i nie tylko mnie. Jest wielu świetnych pisarzy poetów homo , ale Witold do nich nie należy.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się