książka
"Dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie", czyli "Bravo" jakiego potrzebujemy [Recenzja]
CKE usunęła Ferdydurke ze spisu lektur

CKE wyrzuciła "Ferdydurke" z matury. Uczniowie twierdzą, że to zbrodnia

Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.03.2022 12:49

W wymaganiach egzaminacyjnych na rok 2023 i 2024 zabrakło jednej z najciekawszych lektur szkolnych - "Ferdydurke". W zamian za to pojawiły się dzieła kaznodziei sprzed pięciuset lat. Uczniowie są zdumieni i chcą, aby Witold Gombrowicz wrócił do spisu lektur obowiązkowych.

bGyrmOHn

Niszczenie polskiego systemu edukacji ciąg dalszy. Jak zauważył Dariusz Chętkowski na łamach Polityki, w tym roku po raz ostatni maturzyści mają obowiązek znać twórczość Witolda Gombrowicza. Jego najsłynniejsza powieść Ferdydurke zniknie z zestawu ośmiu lektur, które każdy uczeń przystępujący do matury powinien znać.

Sięgnijmy do wymagań egzaminacyjnych na rok 2023 i 2024, które opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Kiedy spojrzymy na zestaw lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym, możemy złapać się za głowę ze zdziwienia. Witolda Gombrowicza zastąpił bowiem Piotr Skarga. Mówimy o księdzu, który żył na przełomie XVI/XVII wieku i napisał nudne jak barszcz w proszku Kazania sejmowe.

Dlaczego "Ferdydurke" powinna zostać?

Ferdydurke jest jedną z najciekawszych lektur szkolnych. Mimo że bywa trudna w odbiorze, nikogo nie pozostawia obojętnym. Uczniowie albo ją uwielbiają, albo jej nie znoszą, co jest dobrą rekomendacją, jeśli uznamy, że celem sztuki jest wywołanie emocji u odbiorcy.

trwa ładowanie posta...

Słynna powieść Witolda Gombrowicza poprzez swój groteskowy charakter zmusza uczniów do refleksji, zastanowienia się, co ja właściwie przeczytałem/am? Ferdydurke ma ponadczasową tematykę, czego nie można powiedzieć o Kazaniach sejmowych Piotra Skargi. Jest to zbiór postulatów dotyczących reformy I Rzeczpospolitej. Kogo to dzisiaj obchodzi poza historykami i studentami polonistyki?

bGyrmOHp

Uczniowie są rozczarowani

Wycofanie Ferdydurke ze spisu lektur wywołało emocjonującą dyskusję na Twitterze. Uczniowie stanęli w obronie słynnej powieści Witolda Gombrowicza, argumentując, że książka jest "genialna", "najlepsza" i miała wiele motywów, do których można się było odnieść na maturze. Całym sercem zgadzam się z postulatem, aby usunąć np. Pana Tadeusza zamiast Ferdydurke.

PS. Żeby była jasność, w tym roku Ferdydurke jeszcze jest lekturą obowiązkową.

trwa ładowanie posta...
bGyrmOHr
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródła: chetkowski.blog.polityka.pl/cke.gov.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
moje zdanie,zgłoś
Gombrowicz dissując twórczość Słowackiego nie sądził że sam może być zdissowany. Faktycznie dlaczego GOMBROWICZ ma zachwycać skoro NIE ZACHWYCA!!! Myślałem, że tylko mnie, ale okazuje się i nie tylko mnie. Jest wielu świetnych pisarzy poetów homo , ale Witold do nich nie należy.
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Michalina Olszańska w "Pokoleniu Ikea". Kogo zagra córka Jaszczura?