Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Cebulowa kryptowaluta, czyli Cebullion.io. Stablecoin po polsku?

Cebulowa kryptowaluta, czyli Cebullion.io. Stablecoin po polsku?

Źródło zdjęć: © Internet, Kolaż: Vibez, Wikipedia
Oliwier NytkoOliwier Nytko,30.05.2022 12:30

Polska kryptowaluta? Oto Cebullion.io, czyli próba stworzenia stablecoina - ale z naszym rodzimym spinem na całe przedsięwzięcie. Czy to okaże się sukcesem?

Kryptowaluty to ostatnio głośny temat. Z jeden strony stanowią obietnicę bezpiecznego przechowywania pieniędzy, niemożliwości hacku oraz odcięcia się od systemów bankowych. Z drugiej strony dostajemy niestabilny system, który w ostatnich miesiącach tylko tracił na wartości, rynek NFT - który stał się pośmiewiskiem - oraz sporą dozę niepewności.

Teraz powstał nowy projekt, który przyciągnął uwagę fanów krypto: polski stablecoin, za którym stoi m.in. Jacek Gadzinowski. Okej?

Czym jest stablecoin?

Korzystając z najprostszej definicji podrzuconej przez Wikipedię, stablecoinsy to kryptowaluty, których cena ma być powiązana z inną kryptowalutą, pieniądzem lub towarami giełdowymi (takimi jak metale szlachetne lub przemysłowe).

Jednym z najpopularniejszych stablecoinów jest USD Coin, czyli coin oparty o dolara amerykańskiego. 1 USD Coin = 1 dolar. Proste? Banalne.

Oczywiście jest kilka rodzajów, ale dzisiaj nie ma sensu się tym zajmować. Wynieście z tego tyle, że stablecoin to kryptowaluta, której wartość jest tożsama z czymś: pieniądzem, ceną czegoś (np. złota) czy innej kryptowaluty. To nie jest idealne rozwiązane i ma swoje problemy, ale stanowi kolejny krok w ewolucji rynku.

Cebulowa kryptowaluta, czyli Cebullion.io

Rafał Zaorski, dość… popularna/kontrowersyjna (?) postać w świecie kryptowalut, ogłosił swój nowy projekt, czyli Cebulliona. Tworzony w Polsce stablecoin powiązany z naszą rodzimą złotówką. Trafić ma w obszary, gdzie "jest zapotrzebowanie na cyfrowy odpowiednik naszej waluty", czyli giełdy, firmy czy inne projekty.

Polski stablecoin, czyli Cebullion
Polski stablecoin, czyli Cebullion (Internet)

Za projektem stoi m.in. Rafał Zaorski, Artur Granicki, Jacek Gadzinowski oraz 22 Software House i bigshortbet$ Team.

Zespół ma pracować nad możliwością wykorzystywania Cebulliona na innych łańcuchach, co oznacza tyle, że "hej, korzystanie z tego powinno być proste i przyjemne". Zysk ma pochodzić z opłat transakcyjnych. Litepaper (czyli założenia projektu), mówią o poziomach 0,1-3% - ale Zaorski przekazał w tweecie, że transakcje "powinny" nie przekraczać 1%.

trwa ładowanie posta...

Podchodźmy do tego z dystansem. To może być coś ciekawego, ale na ten moment trudno jednoznacznie określić, co z tego wyjdzie. Rynek krypto w ostatnim czasie to żart. Pamiętacie token Fame? W miesiąc stracił większość swojej wartości (z 0,43$ do 0,042$). Cebullion może być ciekawy - więc będziemy obserwować jego powstawanie.

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0