Boimy się udzielać pomocy kobietom, bo mają piersi? SKM UMIE rusza z kampanią, która łamie tabu
Mamy problem z resuscytacją kobiet. SKM UMIE nową akcją "Odsłoń klatkę" zwraca uwagę na problem, z którego mogliśmy nie zdawać sobie sprawy.
Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jedziecie pociągiem, a stojąca obok was kobieta nagle upada na ziemię. Sprawdzacie puls i okazuje się, że nie oddycha. Co robicie? Udzielacie pomocy czy boicie się, że ktoś oskarży was o naruszanie granic?
- Stanowski i Mazurek śmieją się z badań dotyczących molestowania
- Chciał uścisnąć dłoń nieznajomym. Ten eksperyment udowadnia, że kobiety nadal czują się zagrożone
- Kobiety w obcisłym stroju fotografowane przez mężczyzn. Ten problem rozwiąże publiczna masturbacja?
- Syndrom smutnego sutka. TikTokerka tłumaczy zjawisko
- Ofiara gwałtu stworzyła "bieliznę zgody", by edukować o przemocy seksualnej
Okazuje się, że część z nas niestety wybiera tę drugą opcję. W odpowiedzi na problem dotyczący tabu związanego z resuscytacją kobiet powstała kampania SKM UMIE "Odsłoń klatkę", która ma zachęcać nas do udzielania pomocy bez względu na to, czy ktoś ma piersi czy nie.
Badania są po stronie mężczyzn
Wydaje wam się, że problem nie istnieje? Wystarczy spojrzeć na badania. Przewoźnik przywołuje amerykański raport z 2018 roku "Why women receive less CPR from bystanders" przeprowadzony przez American Heart Association. Według niego kobiety mają mniejsze szanse na otrzymanie pomocy w sytuacji zatrzymania akcji serca.
Potwierdzają to też inne badania z 2017 roku. Przeprowadził je zespół dr Audrey’a Blewera. Jego zespół ocenił prawie 20 tys. sytuacji, które pokazały, że w przypadku zatrzymania akcji serca w miejscu publicznym pomocy udzielono 45 procentom mężczyzn. W przypadku kobiet było to już tylko 39 procent. Co więcej, szanse mężczyzn na przeżycie były o 23% wyższe.
Co wpływa na taką sytuację?
Badania pokazują też, że przede wszystkim boimy się tego, że nasze działanie zostanie odebrane jako niewłaściwy dotyk. Obawiamy się też oskarżeń o napaść seksualną i obrażeń fizycznych. Powód? Nie można nikogo resuscytować w ubraniu, a kobieca klatka piersiowa przez biust jest przez niektórych wciąż mocno odbierana w kontekście seksualnym.
Właśnie dlatego powstała nowa kampania SKM UMIE, która ma nas zachęcać do tego, byśmy nie bali się udzielać pomocy kobietom. Akcji towarzyszy spot reklamowy, który dokładnie pokazuje w czym leży cały problem.
SKM UMIE - Defibrylatory AED w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej
Kobietom znacznie rzadziej udzielana jest pierwszą pomoc tylko dlatego, że ja, ty, my boimy się odsłonić kobiece piersi i zacząć wykonywać RKO. Dlatego przy okazji wyposażenia wszystkich pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej rozpoczęliśmy kampanię, której celem jest przełamanie tabu funkcjonującego w naszym społeczeństwie.
Wymyślony problem?
Przyznam, że początkowo trudno było mi w ogóle uwierzyć w to, że akcja SKM jest odpowiedzią na rzeczywisty problem. Dopiero badania i uświadomienie sobie tego, w jaki sposób wciąż patrzymy na kobiece ciało i piersi, pomogło mi zrozumieć, że nie dla wszystkich działanie ratujące życie może być czymś oczywistym.
Pamiętajcie, że reanimację wykonuje się w taki sam sposób, niezależnie od tego jakiej ktoś jest płci. W takich sytuacjach w ogóle nie powinniśmy zwracać uwagi na takie aspekty i po prostu pomagać.
Źródła: www.sciencedaily.com, https://www.dbei.med.upenn.edu/
- Jaki stosunek do pracy mają zetki? Od wypłaty ważniejsze jest życie prywatne
- Religia na maturze w 2024 roku? Ordo Iuris chce wprowadzić księży do CKE
- Zetki spędzają godziny pod prysznicem. Czym jest "everything shower" na TikToku?
- Influencerka sprzedaje wiadomości w DM za 10 tys. dolarów. Fani oburzeni
- Pracuje jako naga sprzątaczka. Mówi o najbrudniejszych klientach. Ile zarabia?
- NitroZyniak znów publikuje filmy. Wybrał otchłań internetu
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut! 2"? Friz tego nie przewidział
- Mia Khalifa wybaczyła Żabsonowi? Raper odsłania kulisy afery
- Patologia w szkołach? "Relacje" uczniów podbijają TikToka
- Uczniowie recenzują szkoły. Opisy patologii są przerażające
- Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
- Patodeweloperka na TikToku. Chwalą klitkę o wielkości 13 m2
- Nienawidzisz PiS-u? "Nie wiesz nic" – twierdzi Fogiel i czeka na odzew