Nastolatka, które wypadła macica

To wypadło z jej ciała. Nie wiedziała, co ma zrobić

Źródło zdjęć: © Canva, TikTok, fresnonightcrawle
Anna RusakAnna Rusak,18.04.2023 18:00

18-letnia tiktokerka opowiedziała o tym, jak pewnego dnia wypadła jej macica. Czy to zdarzenie może spotkać każdą z nas i czemu warto dbać o mięśnie dna miednicy?

Lauren to licealistka, która na TikToku prowadzi konto "FresnoNightcrawler". Niedawno na jej profilu pojawiło się kilka nagrań dotyczących trudnej i nietypowej sytuacji, z którą dziewczyna musiała się zmierzyć. 18-latce wypadła macica.

Tak, dobrze przeczytaliście. Okazuje się, że zjawisko wypadania macicy wcale nie jest tak nietypowe, jak mogłoby się wydawać. Czemu każda z nas powinna dbać o mięśnie dna miednicy i ćwiczyć mięśnie Kegla?

To wypadło z jej ciała. Nie wiedziała, co zrobić

Lauren na TikToku tłumaczy, że gdy pierdnęła, zorientowała się, że jej macica wypadła. Dziewczyna zobaczyła część swoich narządów rodnych na bieliźnie. W rozmowie z portalem BuzzFeed powiedziała, że o zdarzeniu poinformowała mamę, która obiecała, że następnego dnia rano zawiezie ją do lekarza. Gdy nastolatka wstała, macica była już na swoim miejscu.

- Gdy siadałam, dyskomfort narastał. Poszłam do łazienki, usiadłam i zobaczyłam, że to coś zwisa. Zrobiłam zdjęcie i zapytałam mamę, czy zawiezie mnie do szpitala. Była trzecia w nocy i już trochę wariowałam. Mama powiedziała, że ​​pomoże mi rano, a ja zasnęłam. Kiedy obudziłam się około 10 rano, to było z powrotem we mnie. Myślałam, że to sen, dopóki nie zobaczyłam zdjęcia, które zrobiłam - powiedziała portalowi Lauren.

Lekarze, do których trafiła dziewczyna, powiedzieli jej, że nie są w stanie niczego zrobić, bo jej macica już nie wystaje. Nastolatka nie zamierzała się jednak poddawać. Miesiąc później po konsultacji z gastroenterologiem dowiedziała się, że wypadanie macicy jest związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. Lauren zmaga się z chorobą, która powoduje dość poważne zaparcia. To właśnie one miałyby obciążyć jej mięśnie i spowodować wypadnięcie macicy.  

trwa ładowanie posta...

Czy macica może wypaść?

Historia zaprezentowana przez tiktokerkę nie jest niemożliwa, choć problem wypadania macicy dotyczy raczej kobiet po menopauzie lub po porodzie. Jak podaje portal ABC Zdrowie, do sytuacji może dojść wtedy, gdy mięśnie miednicy, pochwy oraz odbytu są nadmiernie rozciągnięte.

"Wypadanie macicy i pochwy to negatywne skutki zaburzenia statyki narządów płciowych, wynikające z zachwiania równowagi między siłami działającymi na narządy płciowe a mechanizmami utrzymującymi ich właściwe ułożenie. W efekcie dochodzi do przemieszczenia narządów rodnych pod postacią ich obniżenia lub wypadania" - czytamy na ABC Zdrowie.

Ginekolożka Marguerite Brathwaite w rozmowie z BuzzFeed uspokajała jednak, że sytuacje, w których dochodzi do wypadnięcia miednicy u młodych ludzi, są bardzo rzadkie. Jeśli nie macie uszkodzonych mięśni Kegla, nie macie się czego obawiać. Warto jednak przy okazji tego tematu porozmawiać o tym, jak ważne jest dbanie o nie i ich ćwiczenie. Może tego nie wiecie, ale istotną kwestie odgrywa w tej sprawie nawet to, jak sikacie

trwa ładowanie posta...

Jak dbać o mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy bywają potocznie nazywane mięśniami Kegla. Znajdują się między guzami kulszowymi, kością ogonową i spojeniem łonowym. To one odpowiadają m.in. za trzymanie moczu, kału czy gazów. Pełnią również ważne funkcje seksualne.

Na ich funkcjonowanie wpływają takie czynniki jak: ciąża, poród, a nawet kichanie, czy sposób w jaki wykonujemy ćwiczenia i sikamy. Może tego nie wiecie, ale dla mięśni dna miednicy szkodliwe jest oddawanie moczu w pozycji "na Małysza", więc gdy będziecie korzystali z publicznych toalet po prostu wyłóżcie sedes papierem toaletowym.

W trakcie sikania dobrze jest się wyprostować, rozluźnić i nie napinać mięśni. Nogi powinny swobodnie opierać się o podłogę. Problemy z nietrzymaniem moczu mogą być właśnie związane z osłabieniem mięśni dna miednicy.

O tym, w jaki sposób można ćwiczyć mięśnie Kegla, dowiecie się z tekstów na sexed.pl oraz yourkaya.pl. Warto też o nie podpytać ginekologa czy ginekolożkę. Choć sytuacja tiktokerki może wydać się abstrakcyjna, dzięki niej każda z nas może przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest dbanie o te mięśnie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: BuzzFeed, ABC Zdrowie, Your Kaya, sexed.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 32
  • emoji smutek - liczba głosów: 13
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 14
Temmir,zgłoś
Trzeba bylo isc do sasiada zeby dobrze , głeboko wepchnał spowrotem .
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
AnjaHotel Gd,zgłoś
Mi tesz wypada jak Mandingo wchodzi
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
kleo,zgłoś
Przecież wypadanie macicy się dość prosto leczy. Nie rozumiem lekceważenia dolegliwości
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7