To wypadło z jej ciała. Nie wiedziała, co ma zrobić
18-letnia tiktokerka opowiedziała o tym, jak pewnego dnia wypadła jej macica. Czy to zdarzenie może spotkać każdą z nas i czemu warto dbać o mięśnie dna miednicy?
Lauren to licealistka, która na TikToku prowadzi konto "FresnoNightcrawler". Niedawno na jej profilu pojawiło się kilka nagrań dotyczących trudnej i nietypowej sytuacji, z którą dziewczyna musiała się zmierzyć. 18-latce wypadła macica.
Podobne
- PMS to nie powód do żartów. "W skrajnych przypadkach wycinamy macicę" [WYWIAD]
- Seksowna blondynka ma ocieplić wizerunek Służby Więziennej. Efekt oburza
- Adidas z kolekcją na Miesiąc Dumy. Męski model w damskim stroju kąpielowym
- Ginekolog do pacjentki: "Najpierw niech pani schudnie". Instagramerki na tropie niewłaściwych zachowań lekarzy [WYWIAD]
- Ofiara gwałtu stworzyła "bieliznę zgody", by edukować o przemocy seksualnej
Tak, dobrze przeczytaliście. Okazuje się, że zjawisko wypadania macicy wcale nie jest tak nietypowe, jak mogłoby się wydawać. Czemu każda z nas powinna dbać o mięśnie dna miednicy i ćwiczyć mięśnie Kegla?
To wypadło z jej ciała. Nie wiedziała, co zrobić
Lauren na TikToku tłumaczy, że gdy pierdnęła, zorientowała się, że jej macica wypadła. Dziewczyna zobaczyła część swoich narządów rodnych na bieliźnie. W rozmowie z portalem BuzzFeed powiedziała, że o zdarzeniu poinformowała mamę, która obiecała, że następnego dnia rano zawiezie ją do lekarza. Gdy nastolatka wstała, macica była już na swoim miejscu.
- Gdy siadałam, dyskomfort narastał. Poszłam do łazienki, usiadłam i zobaczyłam, że to coś zwisa. Zrobiłam zdjęcie i zapytałam mamę, czy zawiezie mnie do szpitala. Była trzecia w nocy i już trochę wariowałam. Mama powiedziała, że pomoże mi rano, a ja zasnęłam. Kiedy obudziłam się około 10 rano, to było z powrotem we mnie. Myślałam, że to sen, dopóki nie zobaczyłam zdjęcia, które zrobiłam - powiedziała portalowi Lauren.
Lekarze, do których trafiła dziewczyna, powiedzieli jej, że nie są w stanie niczego zrobić, bo jej macica już nie wystaje. Nastolatka nie zamierzała się jednak poddawać. Miesiąc później po konsultacji z gastroenterologiem dowiedziała się, że wypadanie macicy jest związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. Lauren zmaga się z chorobą, która powoduje dość poważne zaparcia. To właśnie one miałyby obciążyć jej mięśnie i spowodować wypadnięcie macicy.
Czy macica może wypaść?
Historia zaprezentowana przez tiktokerkę nie jest niemożliwa, choć problem wypadania macicy dotyczy raczej kobiet po menopauzie lub po porodzie. Jak podaje portal ABC Zdrowie, do sytuacji może dojść wtedy, gdy mięśnie miednicy, pochwy oraz odbytu są nadmiernie rozciągnięte.
"Wypadanie macicy i pochwy to negatywne skutki zaburzenia statyki narządów płciowych, wynikające z zachwiania równowagi między siłami działającymi na narządy płciowe a mechanizmami utrzymującymi ich właściwe ułożenie. W efekcie dochodzi do przemieszczenia narządów rodnych pod postacią ich obniżenia lub wypadania" - czytamy na ABC Zdrowie.
Ginekolożka Marguerite Brathwaite w rozmowie z BuzzFeed uspokajała jednak, że sytuacje, w których dochodzi do wypadnięcia miednicy u młodych ludzi, są bardzo rzadkie. Jeśli nie macie uszkodzonych mięśni Kegla, nie macie się czego obawiać. Warto jednak przy okazji tego tematu porozmawiać o tym, jak ważne jest dbanie o nie i ich ćwiczenie. Może tego nie wiecie, ale istotną kwestie odgrywa w tej sprawie nawet to, jak sikacie.
Jak dbać o mięśnie dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy bywają potocznie nazywane mięśniami Kegla. Znajdują się między guzami kulszowymi, kością ogonową i spojeniem łonowym. To one odpowiadają m.in. za trzymanie moczu, kału czy gazów. Pełnią również ważne funkcje seksualne.
Na ich funkcjonowanie wpływają takie czynniki jak: ciąża, poród, a nawet kichanie, czy sposób w jaki wykonujemy ćwiczenia i sikamy. Może tego nie wiecie, ale dla mięśni dna miednicy szkodliwe jest oddawanie moczu w pozycji "na Małysza", więc gdy będziecie korzystali z publicznych toalet po prostu wyłóżcie sedes papierem toaletowym.
W trakcie sikania dobrze jest się wyprostować, rozluźnić i nie napinać mięśni. Nogi powinny swobodnie opierać się o podłogę. Problemy z nietrzymaniem moczu mogą być właśnie związane z osłabieniem mięśni dna miednicy.
O tym, w jaki sposób można ćwiczyć mięśnie Kegla, dowiecie się z tekstów na sexed.pl oraz yourkaya.pl. Warto też o nie podpytać ginekologa czy ginekolożkę. Choć sytuacja tiktokerki może wydać się abstrakcyjna, dzięki niej każda z nas może przypomnieć sobie o tym, jak ważne jest dbanie o te mięśnie.
Źródło: BuzzFeed, ABC Zdrowie, Your Kaya, sexed.pl
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Jann z singlem "Need A Break" podbija świat
- Nikola ma nowego gacha. Przyłapani na spacerze za rączkę