Kazimierz Seko

Kobiety (nie)pominięte – powstaje książka o polskim patriarchacie

Źródło zdjęć: © Kazimierz Seko / Kazimierz Seko Ośrodek Karta
Anna RusakAnna Rusak,23.03.2021 08:45

Jadwiga się poświęcała, ale ją chociaż wymienili w podręczniku. Marginalizowanie kobiecej roli w historii to poważny problem, który wspólnie możemy zmieć. Ruszyła zbiórka Ośrodka KARTA – chcą stworzyć książkę o polskim patriarchacie

HerStory to opowiadanie historii o kobietach, z ich perspektywy, bez pomijania ich dziejowej roli. Przyznajmy, że do pewnego czasu był to problem, o którym za wiele się nie mówiło. Ja sama, dopóki nie zaczęłam się nad tym zastanawiać, nie myślałam o tym, że cała historia, której uczyłam się w szkole, wypełniona była silnymi, męskimi postaciami.

No może poza Królową Jadwigą, która w zasadzie w samym podręczniku też jest opisana z męskiej perspektywy. Jeśli chcecie wiedzieć, co konkretnie mam na myśli, to koniecznie zerknijcie na historiabezpolki.pl. Tam znajdziecie publikację, która pokaże Wam, że kobiety są tylko marginesem historii i podręczników. Niestety.

“Dla dobra Polski, Litwy i chrześcijaństwa Jadwiga zgodziła się poślubić 35-letniego Jagiełłę, którego nigdy wcześniej nie spotkała. Wiedziała jednak, że dzięki jej poświęceniu Litwini nawrócą się na chrześcijaństwo”.

- historiabezpolki.pl
trwa ładowanie posta...

Także widzicie, że w kwestii zmienienia narracji o Polkach w historii jest jeszcze wiele do zrobienia, a teraz mamy okazję, by wesprzeć jeden z projektów, który zajmuje się właśnie tym, czyli przywracaniem naszej, kobiecej historii.

Jak to zrobić?

Ośrodek KARTA jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest opowiadanie historii z perspektywy jednostki. Tym razem chcą wydać książkę, w której to kobiety opowiedzą o swoim życiu w Polsce. Przyznacie, że jest o czym mówić, prawda?

W każdym razie nie będzie to tylko wycieczka w przeszłość. Poza tym, że twórcy chcą dowiedzieć się, z czym chociażby zmagały się kobiety w PRL i dwudziestoleciu międzywojennym, to także zamierzają poruszyć tematy ważne tu i teraz. W planach są rozmowy z kobietami wywodzącymi się z różnych środowisk.

Tematem oczywiście będzie nie tylko dyskryminacja i nierówności – zarówno te przeszłe, jak i obecne – ale ich życie prywatne i społeczne. Książka ma być opowieścią o buntach, walkach o swoje prawa, o patriarchacie w Polsce, ale przede wszystkim o kobietach, które żyły i żyją w naszym kraju.

trwa ładowanie posta...

"Uważamy, że publikacja, która opowie tę przemilczaną historię, pozwoli lepiej zrozumieć obecną rzeczywistość, pełną protestów i ostrych dyskusji. [...] Chcemy również wywołać debatę społeczną wokół współczesnej sytuacji kobiet, istniejących form patriarchatu i sposobów na jego zwalczanie. W tym celu zamierzamy zorganizować kampanię medialną, spotkania z ekspertkami i badaczkami, panele dyskusyjne i nagranie promocyjnego wideo".

- Ośrodek KARTA

Jeśli chcecie im pomóc, to możecie wejść na stronę zrzutki i coś od siebie dorzucić. Wydanie książki przewidziane jest na końcówkę tego roku, a żeby do tego doszło Ośrodek KARTA musi zebrać 50 tys. złotych, potrzebnych m.in. do przeprowadzenia wywiadów czy druku.

W każdym razie, jak widzicie, temat jest całkiem ważny i potrzebny, dlatego zwracamy na niego Waszą uwagę. Równie istotnym problemem jest przemoc wobec kobiet, z którą codziennie się zmagają – tutaj możecie o tym więcej przeczytać.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Uoli,zgłoś
To jest super ważny temtat! Fajnie ze powstaje kolejna iniajxtywa żeby przywrócić pamięć kobietom bez których nie byłoby historii ani Polski ani Polek. Polecam też lekturę "Brakującą połowa historii" Ani Kowalskiej - właśnie czytam :)
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się