Kobiety (nie)pominięte – powstaje książka o polskim patriarchacie
Jadwiga się poświęcała, ale ją chociaż wymienili w podręczniku. Marginalizowanie kobiecej roli w historii to poważny problem, który wspólnie możemy zmieć. Ruszyła zbiórka Ośrodka KARTA – chcą stworzyć książkę o polskim patriarchacie
HerStory to opowiadanie historii o kobietach, z ich perspektywy, bez pomijania ich dziejowej roli. Przyznajmy, że do pewnego czasu był to problem, o którym za wiele się nie mówiło. Ja sama, dopóki nie zaczęłam się nad tym zastanawiać, nie myślałam o tym, że cała historia, której uczyłam się w szkole, wypełniona była silnymi, męskimi postaciami.
Podobne
- Tiktokerka zaorała posła PiS. Twierdził, że niemieckie szkoły nie uczą prawdy o wojnie
- Młody Konfederata krótko. "Nie nadajesz się na kobietę, nic nie będę z ciebie miał"
- Polacy nie znają historii świata? Wyniki sondy zaskakują
- Utwór o waginie wkurzył TVP. Pokazuje lesbijki z Polski i Ukrainy
- Polscy narodowcy przed wojną NIE byli antysemitami? Tego uczą się dzieci w szkole Czarnka
No może poza Królową Jadwigą, która w zasadzie w samym podręczniku też jest opisana z męskiej perspektywy. Jeśli chcecie wiedzieć, co konkretnie mam na myśli, to koniecznie zerknijcie na historiabezpolki.pl. Tam znajdziecie publikację, która pokaże Wam, że kobiety są tylko marginesem historii i podręczników. Niestety.
Także widzicie, że w kwestii zmienienia narracji o Polkach w historii jest jeszcze wiele do zrobienia, a teraz mamy okazję, by wesprzeć jeden z projektów, który zajmuje się właśnie tym, czyli przywracaniem naszej, kobiecej historii.
Jak to zrobić?
Ośrodek KARTA jest niezależną organizacją pozarządową, której głównym celem jest opowiadanie historii z perspektywy jednostki. Tym razem chcą wydać książkę, w której to kobiety opowiedzą o swoim życiu w Polsce. Przyznacie, że jest o czym mówić, prawda?
W każdym razie nie będzie to tylko wycieczka w przeszłość. Poza tym, że twórcy chcą dowiedzieć się, z czym chociażby zmagały się kobiety w PRL i dwudziestoleciu międzywojennym, to także zamierzają poruszyć tematy ważne tu i teraz. W planach są rozmowy z kobietami wywodzącymi się z różnych środowisk.
Tematem oczywiście będzie nie tylko dyskryminacja i nierówności – zarówno te przeszłe, jak i obecne – ale ich życie prywatne i społeczne. Książka ma być opowieścią o buntach, walkach o swoje prawa, o patriarchacie w Polsce, ale przede wszystkim o kobietach, które żyły i żyją w naszym kraju.
Jeśli chcecie im pomóc, to możecie wejść na stronę zrzutki i coś od siebie dorzucić. Wydanie książki przewidziane jest na końcówkę tego roku, a żeby do tego doszło Ośrodek KARTA musi zebrać 50 tys. złotych, potrzebnych m.in. do przeprowadzenia wywiadów czy druku.
W każdym razie, jak widzicie, temat jest całkiem ważny i potrzebny, dlatego zwracamy na niego Waszą uwagę. Równie istotnym problemem jest przemoc wobec kobiet, z którą codziennie się zmagają – tutaj możecie o tym więcej przeczytać.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj