Thanks Pfizer - o co chodzi? Mem

"Thanks Pfizer" to nowy mem. Szuria znowu przegrała z nauką

Źródło zdjęć: © Twitter / Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,24.01.2023 17:00

"Thanks Pfizer" to nazwa mema, który odnosi się do nowego trendu wśród wyznawców teorii spiskowych. Chcą przekonać resztę świata, że skutkiem ubocznym szczepionek przeciw COVID-19 są niekontrolowane drgawki. Antyszczepionkowy obłęd wspomógł szef Twittera Elon Musk.

Wyznawcy teorii spiskowych wymyślają coraz bardziej absurdalne pomysły. Anglojęzyczny Twitter zalała fala filmików, które przedstawiają osoby doświadczające dziwnych objawów po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19. Bohaterowie nagrań alarmują, że ich kończyny drgają i dygoczą w niekontrolowany sposób.

"Thanks Pfizer". O co chodzi w nowym memie?

Jeden z najpopularniejszych klipów opublikowała użytkowniczka Angelia Desselle. Kobieta nagrała swoje nogi, które gwałtownie się trzęsą. - Widzicie to? - mówi drżącym głosem. Kilkunastosekundowy klip opatrzony komentarzem "Thanks Pfizer" zdobył ponad 22 mln wyświetleń na Twitterze.

Pfizer jest jednym z producentów szczepionek przeciw COVID-19. Desselle dziękuje firmie w ironiczny sposób. Sugeruje, że niekontrolowane drgawki nóg są efektem przyjęcia szczepionki przeciw wirusowi. Przekaz jest taki: "nie szczepcie się, bo będziecie mieli tak samo".

Weryfikatorzy Twittera dodali do filmu Desselle komentarz, że skutkiem ubocznym szczepień nie są spazmy. To nas w ogóle nie zaskakuje. Nie od dziś wiadomo, że ustalenia naukowców niekoniecznie pokrywają się z narracją wyznawców teorii spiskowych. Zresztą nawet nie wiadomo, czy to rzeczywiście jest kobieta i czyje nogi tak naprawdę widać na nagraniu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Niepożądanymi objawami po szczepieniu przeciw COVID-19 mogą być ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół miejsca wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni lub stawów, dreszcze i obrzęk węzłów chłonnych. Źródło informacji to Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Szuria w euforii po tweecie Elona Muska

Antyszczepionkowy obłęd wspomógł szef Twittera Elon Musk. "Miałem poważne skutki uboczne po drugiej dawce przypominającej. Przez kilka dni czułem się, jakbym umierał. Mam nadzieję, że nie mam trwałych urazów, ale kto tam wie" - napisał Musk na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Wypowiedź Muska spotkała się z szerokim odzewem wyznawców teorii spiskowych. Zaczęli oni masowo publikować filmy, na których doświadczają drgawek i dygotania po przyjęciu szczepionki. Filmy opatrzone są komentarzem "Thanks Pfizer", rzadziej "Thanks Moderna" (Moderna to inny producent szczepionki przeciw COVID-19).

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

"Thanks Pfizer". Tego mema już nie powstrzymacie

Szurskie filmy z oznaczniem "Thanks Pfizer" zyskały popularność wśród internautów, którzy wierzą w osiągnięcia współczesnej nauki. Oczywiście nikt normalny nie trakuje antyszczepionkowych etiud na serio. Są one obiektem kpin i żartów. Fraza "Thanks Pfizer" doczekała się nawet wyjaśnienia na najpopularniejszej stronie dokumentującej memy "Know Your Meme".

Mem zaczął ewoluuować. Użytkownicy Twittera przejęli frazę "Thanks Pfizer" i zaczęli publikować filmy, na których coś drga lub się trzęsie. I tak trzęsie się sygnalizacja uliczna na skrzyżowaniu, trzęsie się Michael Scott w "The Office", trzęsie się Dua Lipa na scenie, trzęsie się Taylor Swift. Trend zauważyły już niektóre marki. Przykładowo, aplikacja Duolingo pokazała, jak trzęsie się firmowa maskotka. Za wszystkie drgawki dziękujemy Pfizerowi.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2