ekologia
Przez kryzys klimatyczny w Polsce będziemy chorować na malarię? Niepokojące badania
Torby bawełniane

Bawełniane torby wcale nie są takie eko? Zanim weźmiesz kolejną, przemyśl to dwa razy…

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez, Canva
Anna RusakAnna Rusak,25.08.2021 14:30

Eko pułapki czyhają na nas wszędzie. Okazuje się, że bawełniane torby, czyli działo numer jeden w walce z plastikowymi siatami, wcale nie są takie dobre dla środowiska, jak moglibyśmy przypuszczać

bFZXxtrD

Optymistycznie zakładam, że gdy idziecie na zakupy pamiętacie o jednej, bardzo ważnej rzeczy - własnej torbie. O szkodliwości plastikowych siatek pewnie słyszeliście już nie raz, więc nie będziemy się powtarzali, ale jak chcecie wiedzieć więcej, to zerknijcie tutaj.

Najczęściej w roli zamiennika takiej foliówki służy nam bawełniana torba. I niby wszystko wydaje się w porządku - w końcu to nie plastik, który będzie sobie pływał po oceanie, ale gdyby się tak nad tym głębiej zastanowić okazałoby się, że wcale nie jest to taka idealna alternatywa.

bFZXxtrF

Czemu bawełniane torby nie są eko?

Badania pokazują, że żeby zrównoważyć wpływ produkcji takiej jednej torby na środowisko, to trzeba by jej było używać jakieś 54 lata. Zakładam przy tym, że taka ilość to zdecydowanie zbyt mało, by pomieścić wszystkie Wasze zakupy, ale głównym problemem jest to, że zazwyczaj na tych trzech, czterech siatkach się nie kończy.

Here's how plastic bags impact the environment

Firmy, które chcą być eko - a może raczej firmy, które idą za trendami i myślą, że bycie eko to jakaś moda, dzięki której będą bardziej fajne - próbują nam nimi czasami zamydlić oczy. Wiecie, że zapakują nam coś to do takiej torebki i wszystko będzie super-eko. No nie. Jeśli przy każdej możliwej okazji bierzemy taką torbę i mamy ich w szafie już ze dwadzieścia, to nijak się to ma do ekologicznego podejścia.

bFZXxtrH

Przede wszystkim warto pamiętać o materiale, z którego zostały one wykonane. Najprawdopodobniej do ich produkcji zużyto całkiem sporo wody, nie mówiąc już o różnych chemikaliach. Biorąc je z pierwszego lepszego miejsca, też nie wiecie, kto je wykonał i czy zostały wyprodukowane w etyczny sposób. Tutaj wszystkie "ale" są takie same jak w przypadku ubrań z sieciówki.

Dodatkowo, jak podaje "The New York Times", rozkład takich toreb też nie jest najłatwiejszy. Chociażby przez to, że wiele z nich jest pokrytych nadrukami wykonanymi na bazie PVC, co sprawia, że nie nadają się do recyklingu. Takie drukowane wzory potem trzeba wycinać, więc część torby trafia po prostu do kosza.

To mam wrócić do plastiku?

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że teraz mamy porzucić bawełniane torby i wrócić do plastikowych siatek. Po prostu starajmy się mieć to wszystko w głowie, kupujmy je ze sprawdzonych i etycznych miejsc lub szukajmy ich w lumpach. Poza tym nie rozpadają się tak szybko i czasem wystarczy tylko np. przyszyć oderwane ucho.

bFZXxtrN

Przede wszystkim jednak nie bierzmy ich tak po prostu i bezmyślnie, bo "ładne", "przydadzą się", a do tego "darmowe". Ekologia to przede wszystkim minimalizm i rozsądek. O tym warto pamiętać przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji (oczywiście, o ile chcemy, żeby były one świadome).

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Potok w Turnicy zanieczyszczony przez Hotel Arłamów? Jest komentarz ośrodka