ekologia
Pracownicy SHEIN wołają o pomoc na metkach ubrań? Co na to firma?
ubrania

Wypożyczanie ubrań wcale nie jest eko – o pułapkach "obiegu zamkniętego"

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,12.07.2021 16:15

Bycie świadomym konsumentem wcale nie jest łatwe. Greenwashing i chwytliwe hasła potrafią nas łatwo omamić. Cóż, okazało się, że wypożyczanie ubrań jest nawet mniej ekologiczne niż kupowanie nowych

bFOvZSKr

Pewnie nie raz już słyszeliście o tym, że gwiazdy na jakieś imprezy wypożyczają ubrania. Taką opcję niby wymyślono po to, by wyjść konsumentom naprzeciw i zaproponować rozwiązanie, które będzie dobrą alternatywą dla fast fashion. W końcu wydaje się, że wypożyczenie i oddanie do ponownego użytku jakieś części garderoby jest całkiem ekologicznym wyjściem.

Oczywiście nie korzystają z niej tylko gwiazdy, którym pewnie w większości zależy raczej na zaoszczędzeniu pieniędzy, a nie na dobru planety. Konsumenci korzystają z wypożyczalni np. gdy szukają ubrań na bale przebierańców, sukienek oraz garniturów na przyjęcia czy wesela. Właściwie ta ostatnia opcja chyba najbardziej kojarzy mi się z takim powszechnym zastosowaniem tej opcji.

Okazuje się jednak, że to, co z pozoru wydaje się takie ekologiczne, wcale takie nie jest. Badania wykazały, że wypożyczanie ubrań jest gorsze dla planety, niż kupowanie nowych. Przyznam, że gdy sama o tym przeczytałam, początkowo nie chciałam w to uwierzyć.

Ukryte koszty

Czasopismo naukowe Environmental Research Letters oceniło rożne sposoby używania i utylizacji odzieży. Wzięło pod uwagę m.in. takie czynniki jak: wypożyczanie, odsprzedawanie i recykling. Najmniej opłacalne dla planety okazało się wypożyczanie ubrań. Dlaczego?

bFOvZSKt

Na klimat bardzo negatywnie wpływa wiążące się z tą opcją dostawy i opakowania, poza tym oczywiście dochodzi transport i pranie chemiczne. Te ostatnie dwa argumenty średnio mnie przekonały, ale potem uświadomiłam sobie, że np. gdy kupujecie jedną koszulkę, to transport i chemiczne mycie wydarza się tylko raz w momencie zakupu. W wypożyczalni z kolei tę samą koszulkę można wypożyczyć, czyli też przetransportować i wyprać, setki razy. Koszty środowiskowe znacznie więc wzrastają.

Greenwashing w modzie

Poza tym badania pokazały, że wiele marek nadużywa terminu "gospodarka o obiegu zamkniętym". To system, w którym ubrania są przekazywane między osobami, czyli po prostu mówimy tu np. o zakupach "z drugiej szafy" czy z lumpeksów. Firmy jednak często używają tego określenia do opisu trochę innych i mniej ekologicznych rzeczy.

bFOvZSKv

Nic dziwnego, w końcu teraz modnie jest bycie "eko", a żeby rzucać takimi hasłami wystarczy zorganizować w sklepie możliwość oddania np. nieużywanych ciuchów w zamian za jakiś drobny rabat. Od razu przypomina mi się sprawa Zalando, którą opisywaliśmy tutaj.

Jak możecie się domyślić, żadna firma tak naprawdę nie będzie chciała wymyślić żadnych dobrych dla planety rozwiązań, jeśli nie będzie jej się to po prostu opłacać. Taka jest niestety smutna prawda. Dlatego, jak też wynika z tych badań, najbardziej ekologiczną "modą" jest minimalizm i szacunek do tego, co już mamy, co już kupiliśmy.

bFOvZSKB

Jak być eko?

Ostatnio nawet podrzucaliśmy Wam kilka sprawdzonych tipów na naprawianie ubrań. Jeśli już decydujecie się jednak na zakup, niech będzie przemyślany. Ja np. swego czasu wpadłam w pułapkę Vinted i kupowałam rzeczy, w których potem nie chodziłam, bo okazywało się, że do mnie nie pasują lub wcale ich nie potrzebuję. Czy to było ekologiczne?

Niby tak, bo kupowałam ubrania "z drugiej ręki", więc byłam częścią tego obiegu zamkniętego, ale z drugiej strony tak naprawdę nie potrzebowałam tych rzeczy, więc w sumie wygenerowałam tylko niepotrzebnie CO2.

I nie piszę tego wszystkiego, żeby wywołać w kimkolwiek, kto postępował podobnie, jakiś eko-wstyd. Po prostu chciałam zaznaczyć, że w tym byciu eko łatwo się samemu zapędzić w kozi róg. Także uważajcie na greenwashing i jeśli chcecie jakoś przysłużyć się planecie to naprawiajcie, nie kupujcie. Niby proste, ale jakże trudne.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Recykling moczu może rozwiązać wiele naszych problemów. O co w nim chodzi?