trendy
"Young Ekosia" zasuwa po Radomiu. Hołd dla znanej raperki
Backrooms - co to?

Backrooms przeraża jak Slenderman. Od jednego zdjęcia do viralowej creepypasty

Źródło zdjęć: © 4chan, Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.04.2022 16:42

Smród starego, wilgotnego dywanu. Ściany pokryte farbą w kolorze zgniłej żółci. Trudny do rozpoznania szum z innego pokoju. Jeśli te rzeczy są wam znajome, prawdopodobnie odwiedziliście Backrooms. Co to tak naprawdę oznacza?

Tak długo jak istnieje internet, tak stare są creepypasty. To krótkie, przerażające historie, które są zmyślone lub przez realistyczny opis wydają się być prawdziwe. Ich autorzy są zazwyczaj anonimowi, ukryci za pseudonimami. Kiedy creepypasta z otchłani internetowych forów wybije się do mainstreamu, zaczyna żyć własnym życiem. Ludzie dopowiadają kolejne elementy do historii, aby nadać jej wiarygodności.

Creepypasty mogą zyskać status popkulturowej ikony. Właśnie tak stało się w przypadku chyba najsłynniejszej creepypasty w historii, czyli Slendermana. Zaczęło się od opisu wysokiego, ubranego w garnitur człowieka bez twarzy, który chodzi po lesie i porywa dzieci. Skończyło się na grach wideofilmie nakręconym przez Hollywood w 2018 roku. Podobny los prawdopodobnie spotka Backrooms.

Backrooms - co to jest?

W języku angielskim backrooms oznacza miejsce na zapleczu. Pomieszczenie, do którego przeciętni ludzie nie mają wstępu. Jeśli Backrooms istnieją naprawdę, to uwierzcie, że bardzo chcecie być tymi zwykłymi ludźmi, którzy nie mogą wejść na zaplecze...

12 maja 2019 roku anonimowy użytkownik forum 4chan rozpoczął wątek, w którym zaprosił innych użytkowników do publikowania zdjęć wywołujących niepokojące wrażenie. Jedną z odpowiedzi była fotografia przedstawiająca wnętrze biura z obskurnymi żółtymi ścianami i fluorescencyjnym oświetleniem.

Backrooms - co to?
Backrooms - co to? (4chan)

Inny forumowicz skomentował zdjęcie, dopisując do niego historię Backrooms: Jeśli nie jesteś wystarczająco ostrożny i wypadniesz z rzeczywiści w niewłaściwych miejscach, trafisz do Backrooms, które wypełniają smród wilgotnego dywanu, szaleństwo żółtego koloru i nieustający szum jarzeniowych lamp. Jest to sześćset milionów mil kwadratowych losowo generowanych pomieszczeń biurowych, w których możesz się zgubić.

Backrooms - co to?
Backrooms - co to? (4chan)

Zdjęcie na 4chan zauważył Chris Frewerd, który w 2019 roku miał 16 lat. Chłopakowi tak spodobała się koncepcja Backrooms, że napisał na ten temat opowiadanie na Reddicie. W krótkim czasie fascynacja ideą labiryntu składającego się z pomieszczeń biurowych wybiła się do mainstreamu. Memy i klipy wykorzystujące Backrooms zawładnęły TwitteremTikTokiem.

Backrooms - co to?
Backrooms - co to? (Twitter)

Klipy z hasztagiem #backrooms wygenerowały na TikToku ponad 2,1 miliarda wyświetleń!

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Wątek na Reddicie poświęcony Backrooms posiada 157 tys. członków. Społeczność rozwija creepypastę, rozmawiając na temat poziomów, z których składają się Backrooms. Internauci tworzą mapy i makiety biurowego labiryntu. Według najpopularniejszej teorii Backrooms składają się z trzech poziomów: 0, 1 i 2.

Poziom 0 wygląda tak jak na zdjęciu z forum 4chan. Zamieszkują go zdeformowane, humanoidalne istoty, których za wszelką cenę należy unikać.

Poziom 1 cechuje się industrialną architekturą, w tle rozbrzmiewają mechaniczne odgłosy i czyjeś krzyki. Pomieszczenia wypełniają nisko zawieszona mgła, na podłodze są kałuże. Poziom 1 jest ciemniejszy niż poziom 0 - tutaj jarzeniówki częściej migotają, a kiedy gasną, wówczas wychodzą "istoty".

Najgorszy jest poziom 2, który składa się z ciemnych tuneli, gdzie panuje wysoka temperatura. Jedynym sposobem, aby przeżyć na tym poziomie, jest przyjąć do wiadomości, że z Backrooms tak naprawdę nie ma ucieczki.

Jakie uczucia wywołują Backrooms?

Chris Frewerd twierdzi, że fascynacja ideą Backrooms ma swoje źródło w specyficznej nostalgii odczuwanej przez młode pokolenie. - Wiele osób dorastało na początku lat 2000., kiedy wiele rzeczy z przeszłości pozostawało w niezmienionym stanie.

Backrooms przypominają Frewerdowi bibliotekę w jego rodzinnym mieście w Kansas, starą szkołę i place zabaw wewnątrz centrów handlowych. Jest to przestrzeń liminalna - znajdująca się na granicy starego i nowego, znanego i obcego.

- Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcie Backrooms, byłem zaskoczony - twierdzi użytkownik Reddita o pseudonimie Litbeep. - Poczułem tęsknotę, nostalgię i niepokój, kiedy zapoznałem się z fotografiami nieumeblowanych, żółtych, pogrążonych w półmroku pomieszczeń.

Manning Patston z serwisu Happy Mag określiła Backrooms jako ideę umiejscowioną gdzieś pomiędzy teoriami spiskowymi o UFO i Strefie 51, filmem Lśnienie Stanleya Kubricka, miejską legendą o Herobrine z Minecrafta i filmem US z 2019 roku. Portal Dazed nazwał Backrooms przykładem "internetowego folkloru".

Backrooms - seria filmowa

Od stycznia 2022 roku 16-letni youtuber publikuje na kanale Kane Pixels serię horrorów, których akcja rozgrywa się w uniwersum Backrooms. Filmy są stylizowane na materiały found footage, które nagrał nastolatek, przez przypadek wypadając z rzeczywistości do innego świata. Filmy trzymają bardzo wysoki poziom i to właśnie od nich polecam wam zacząć przygodę z Backrooms.

The Backrooms (Found Footage)

Psst. Idea Backrooms zainspirowała Dana Ericksona do nakręcenia serialu Severance. Możecie go obejrzeć na Apple TV+.

Severance — Official Trailer | Apple TV+

Źródła: vice.com/knowyourmeme.com/reddit.com/happymag.tv/dazeddigital.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 69
  • emoji ogień - liczba głosów: 95
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 28
  • emoji smutek - liczba głosów: 37
  • emoji złość - liczba głosów: 16
  • emoji kupka - liczba głosów: 67
Komentarze (0)
arrow
Dyrektorka szkoły zwolniona. Wszystko przez nagiego "Dawida"