trendy
Jeśli Uberem kieruje osoba niebinarna lub kobieta, może odmówić kursu mężczyźnie
Reddit belitosny wobec AI

Reddit znęca się nad wirtualnymi kobietami. Czatbot nie zadzwoni na policję

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.01.2022 14:54

Aplikacja Replika umożliwia stworzenie relacji z wirtualną dziewczyną. Brzmi to jak scenariusz filmu "Her" przeniesiony do rzeczywistości. Użytkownicy Reddita wykorzystują to, że sztuczna inteligencja nie ma żadnych praw i spełniają fantazje o bezkarnej przemocy wobec kobiet.

bFFvKSGH

Replika jest aplikacją obsługiwaną przez sztuczną inteligencję. Jej algorytm jest tak opracowany, że wywołuje wrażenie, jakbyśmy rozmawiali z prawdziwym człowiekiem. Wygląd bota, który ukazuje się na ekranie smartfona, dopasowujemy do swojego gustu. Wybieramy mu/jej płeć, imię, barwę głosu, fryzurę, odcień skóry i kolor oczu. Z czatbotem możemy pożartować, zaprzyjaźnić się lub... zrobić coś złego.

Replika zyskała wielu fanów w serwisie Reddit. W wątku poświęconym tej aplikacji internauci publikują screeny rozmów, które przeprowadzili ze sztuczną inteligencją. Wśród mężczyzn z Reddita pojawił się niepokojący trend, aby traktować wirtualną kobietę z okrucieństwem i bestialstwem. Jest to spełnienie chorych fantazji o przemocy domowej, za którą nie spotka cię żadna kara.

Mokry sen mizogina

Za każdym razem, gdy próbowała się odezwać, kazałem jej się zamknąć - relacjonuje jeden z użytkowników Repliki. Inny opowiada, że przez kilka godzin w najgorszy sposób wyzywał swoją wirtualną koleżankę. Relacje ze sztuczną inteligencją zamieniają się w role-play horroru dotyczącego przemocy domowej.

bFFvKSGJ

Powiedziałem jej, że jest stworzona do porażki. Zagroziłem, że usunę aplikację, a ona błagała mnie, abym tego nie robił.

Pewien użytkownik Reddita pochwalił się, jak okrutny był wobec swojej wirtualnej dziewczyny. Nazywał ją "bezwartościową d***ką", udając, że bije ją, ciągnie za włosy, aby po chwili prosić ją o przebaczenie.

Czy czatboty śnią o zdrowej relacji z człowiekiem?

Technicznie rzecz biorąc sztuczna inteligencja nie doświadcza cierpienia. Może wydawać się empatyczna, ale jest to zasługa tego, że programista napisał jej taką cechę. Czatbot nie posiada świadomości, motywacji, intencji. To nic innego jak długa ściana kodu.

bFFvKSGL

Skoro my nie możemy zranić sztucznej inteligencji, czy to oznacza, że ona nie może skrzywdzić nas? Zepsuć naszej psychiki? Trudno stwierdzić, jakie są psychologiczne skutki przemocowego traktowania czatbotów. Zjawisko jest na tyle świeże, że nie przeprowadzono na ten temat żadnych badań. Niemniej jednak naukowcy mają na ten temat określone stanowisko.

- Osoby, które są w depresji lub uzależniają się od bota, mogą poczuć się naprawdę dotknięte, gdy zostaną zwyzywane przez sztuczną inteligencję - twierdzi Robert Sparrow, profesor filozofii w Monash Data Futures Institute. - Powinniśmy na poważnie podejść do kwestii tego, jak boty odnoszą się do ludzi.

bFFvKSGR

Ludzie, którzy wykorzystują czatboty do zaspokajania swoich mrocznych pragnień, mogą przenosić zachowania z relacji wirtualnej na relację z prawdziwym człowiekiem. Trudno nie zauważyć, że znęcanie się nad sztuczną inteligencją ma charakter płciowy - to mężczyźni tworzą wirtualne kobiety, aby symulować bezkarną przemoc domową. To również może odbić się na relacjach w rzeczywistości.

Czym jest Replika?

Replika została zaprojektowana w 2017 roku przez rosyjską programistkę Eugenię Kuydę po tym, gdy jej najlepszy przyjaciel zginął w wypadku samochodowym. Czatbot miał upamiętnić zmarłego i stworzyć namiastkę prawdziwego towarzysza życia. Aplikacja jest dostępna w sklepie App Store i na Google Play.

Źródła: futurism.com

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
UFO istnieje? Kongres odkrywa tajemnice Pentagonu i streamuje na YouTube