Pride

Australijczycy w spisie powszechnym mogą wybrać sobie płeć

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,25.01.2021 08:33

Nie tylko „kobieta”, „mężczyzna”, ale i „osoba niebinarna” – taki kwadracik, jeśli tylko będą chcieli, już w tym roku, będą mogli zaznaczyć mieszkańcy Australii

Australijczycy zdecydowanie mają się z czego cieszyć! Już w tym roku podczas spisu ludności, mieszkańcy tego kraju będą mogli wybrać, czy identyfikują się z określeniem swojej płci jako „mężczyzna”, „kobieta”, czy „płeć niebinarna”.

Już w 2016 roku, podczas spisu powszechnego mieszkańcy mogli zaznaczyć kwadracik „inne”, ale uzyskanie takiej opcji wymagało podjęcia dodatkowych kroków. Z tego też względu wtedy wybrało ją zaledwie 1260 osób. Jak możemy przeczytać na stronie ABS, czyli Australijskiego Biura Statystycznego:

„Liczba ta nie jest uważana za dokładną, ze względu na ograniczenia związane ze specjalnymi procedurami. Osoby, które wcześniej potraktowano bez szacunku, nad którymi się znęcano i które dyskryminowano ze względu na ich płeć, mogły nie chcieć jej ujawniać w oficjalnym dokumencie ”.

- ABShttps://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Lookup/by%20Subject/2071.0~2016~Main%20Features~Sex%20and%20Gender%20Diversity%20in%20the%202016%20Census~100
trwa ładowanie posta...

W tym roku wszystkie ankiety będą już zawierały niebinarną opcję i nie trzeba będzie się o nią specjalnie ubiegać. ABS zachęca także do tego, by podczas tworzenia pytań, używać zaimków „oni” lub „ich” zamiast „on” i „ona”. Dlaczego używanie neutratywów jest tak istotne, pisaliśmy tutaj.

Oczywiście tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną uwzględnione także dwa aspekty – to jaką płeć przyznano danej osobie przy urodzeniu oraz to z jaką ona teraz się identyfikuje. To szczególnie ważne, ponieważ deadnaming także jest poważnym problemem, z którym zmagają się osoby niebinarne. Dodatkowo w tegorocznym spisie znajdą się pytania dotyczące zdrowia mieszkańców, które pomogą zbadać z jakimi problemami się borykają.

Ta zmiana ma poprawić dane dotyczące różnorodności płci w Australii oraz na pewno sprawi, że osoby niebinarne poczują się w tym kraju lepiej. Podobną możliwość mają również mieszkańcy Islandii, w której w 2019 roku do formularzy urzędowych dodano opcję oznaczania trzeciej płci poprzez symbol X. Ciekawe, czy kiedykolwiek taka opcja pojawi się w Polsce, jak myślcie?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 1