Aktywiści oblali zupą obraz Moneta

Aktywistki oblały obraz zupą. Ucierpiało dzieło Moneta

Źródło zdjęć: © Instagram
Maja Kozłowska,
12.02.2024 12:15

Aktywistki z ekologicznej grupy Riposte Alimentaire oblały zupą obraz "Wiosna" autorstwa Claude'a Moneta. Dzieło znajduje się w muzeum w Lyonie.

Radykalne organizacje ekologiczne słyną z głośnych i kontrowersyjnych akcji. Do najbardziej znanych grup walczących z kryzysem klimatycznym należą m.in. Just Stop Oil, Letzte Generation, Extinction Rebellion czy Riposte Alimentaire. Ich aktywiści mają na swoim koncie wiele niebezpiecznych czy wątpliwych moralnie wystąpień m.in. przyklejanie się do płyt lotniska, farbowanie zbiorników wodnych fluorescencyjnymi farbami czy atakowanie cennych obrazów. Niewątpliwie takie akcje zapewniają aktywistom ogromny rozgłos. Niestety podpadają również pod zakłócanie porządku publicznego i nie wzbudzają pozytywnych emocji.

Ludzie, zamiast zwracać uwagę na podnoszone przez ekologiczne organizacje problemy, takie jak ogromna eksploatacja paliw kopalnych, nadmierne wydzielanie CO2 do atmosfery, zaniedbanie ekosystemów wodnych, zanieczyszczanie świata mikroplastkiem, widzą jedynie akty wandalizmu. Tak radykalna walka o klimat może rodzić nie tylko pytania o jej sens, ale również niechęć w kierunku osób zaangażowanych w ochronę środowiska.

"Wiosna" Moneta oblana zupą przez aktywistów

Tym razem to kolejny obraz padł celem ekologicznej organizacji. Aktywiści (z różnych stowarzyszeń) w przeszłości zaatakowali już kilka ważnych dzieł - m.in. "Monę Lisę", "Słoneczniki" van Gogha czy "Stogi Siana" Moneta.

Podczas sobotniej awantury ucierpiał inny obraz Claude'a Moneta. Aktywiści z Riposte Alimentaire oblali zupą pejzaż zatytułowany "Wiosna" z 1872 r., który znajduje się w muzeum w Lyonie. Instytucja wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że złoży oficjalną skargę dotyczącą aktu wandalizmu.

trwa ładowanie posta...

Aktywiści tłumaczą, dlaczego oblali zupą obraz Moneta. "Kochamy sztukę"

W akcję przeprowadzoną w muzeum w Lyonie były bezpośrednio zaangażowane dwie aktywistki Riposte Alimentaire - Ilona i Sophie.

Ta wiosna będzie jedyną, jaka nam pozostanie, jeśli nie zareagujemy. Co namalują nasi przyszli artyści? O czym będziemy marzyć, jeśli nie będzie już wiosny?

- skandowały.
Aktywiści oblali zupą obraz Moneta
Aktywiści oblali zupą obraz Moneta (Instagram)

Grupa Riposte Alimentaire wydała na Instagramie obszerne oświadczenie dotyczące incydentu w muzeum w Lyonie.

"Sztuka jest najpiękniejszym hołdem dla życia. Kochamy ją. Ale nasi przyszli artyści nie będą mieli już czego malować na spalonej planecie. Nie będą już marzyć w świecie pełnym konfliktów. Wciąż mamy wybór. Musimy się obudzić i stawić opór" - podkreśla organizacja, jasno wskazując ich pozytywny stosunek do szybkich i radykalnych zmian.

"Rolnictwo jest odpowiedzialne za 21 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych i w znacznym stopniu przyczynia się do pogorszenia naszej bioróżnorodności i zubożenia gleby ze względu na masowe stosowanie środków produkcji.Ten system sprawia, że rolnicy nie są bezpieczni, a konsumenci mają coraz mniejszy dostęp do zdrowej i obfitej żywności" - pisze Riposte Alimentaire.

Oblały obraz zupą. Teraz się tłumaczą

Grupa wskazuje na problem z dostępem do żywności. Bank Światowy potwierdza te obawy: jedzenie dla wielu osób staje się po prostu za drogie. W niektórych krajach inflacja dotycząca produktów żywnościowych przekroczyła 150 proc. To m.in. Argentyna, Liban czy Wenezuela.

"Żądaniem Riposte Alimentaire jest "włączenie żywności do ogólnego systemu zabezpieczenia społecznego". Żądanie jest inspirowane przez kolektyw Sécurité Sociale de l'Alimentation" - podsumowują aktywiści.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 5
  • emoji kupka - liczba głosów: 14
buddysta,zgłoś
Studiowałem historie terroryzmu. Świat jest pełen idealistów których służby kiedyś, a obecnie i koncerny również wykorzystują do osiągania wyznaczonych celów. Terroryzm bowiem to jeden ze środków do osiągania celu.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Wstyd,zgłoś
Aktywiści myślą, że wiedzą lepiej. A to że są marionetkami w rękach lobbystów już do nich nie dociera. Niestety akty wandalizmu, szczególnie na dziedzictwie ludzkości powinny być karane z najwyższą surowością.
Odpowiedz
10Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jatoja,zgłoś
Artykuł promuje ekoterrorystów i ich fantasmagorie klimatyczne. Taka kryptoreklama. Pytanie, które rodzi się po przeczytaniu treści wobec info z tytułu - w którym miejscu ucierpiał obraz?????? Przecież jest za osłoną....
Odpowiedz
11Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6