Aktywistki oblały zupą "Mona Lisę"

Oblały zupą "Mona Lisę". Żądają zdrowszego jedzenia

Źródło zdjęć: © X
Konrad SiwikKonrad Siwik,28.01.2024 17:00

Dwie aktywistki ekologiczne oblały zupą obraz "Mona Lisa". Działaczki żądają od władz zapewnienia ludziom lepszego dostęp do zdrowej żywności.

W niedzielę 28 stycznia dwie aktywistki z grupy "Riposte Alimentaire" wtargnęły do Luwru. Podeszły do obrazu "Mona Lisa" i oblały zupą dzieło Leonarda da Vinci, a właściwie szybę, która je zabezpiecza. Podobne akcję miały już wcześniej miejsce. Niekiedy zamiast zupy aktywiści używali farby.

Aktywistki oblały zupą "Mona Lisę"

Clément Lanot, niezależny francuski dziennikarz, uchwycił ich akcję na nagraniu. Na opublikowanym przez niego filmie widać dwie kobiety z napisem "Riposte Alimentaire" (odwet za żywność) na koszulkach, które po oblaniu zupą arcydzieła, przeszły pod barierkami ochronnymi i wygłosiły krótkie przemówienie:

- Co jest ważne? Co jest ważniejsze? Sztuka czy prawo do zdrowej zrównoważonej żywności? Nasz system rolniczy jest chory. Nasi rolnicy umierają w pracy. Jeden na trzech Francuzów nie je wszystkich posiłków każdego dnia. W odwecie za żywność!

- krzyczały aktywistki.
trwa ładowanie posta...

Na swojej stronie internetowej grupa Riposte Alimentaire stwierdziła, że "francuski rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań klimatycznych". Wezwała również władze do stworzenia systemu, który zapewniłby ludziom lepszy dostęp do zdrowej żywności, przynosząc jednocześnie rolnikom przyzwoitsze dochody.

Pracownicy Luwru chwilę po proteście umieścili czarne panele przed "Mona Lisą" i poprosili odwiedzających o ewakuację pomieszczenia. Paryska policja poinformowała, że po incydencie aresztowano dwie osoby.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Onkel Witte,zgłoś
Jeśli przed komputerem siedzą aktywistki, lub osoby, które je popierają, to niech czytają dalej! Aktywistki i ich wielbiciele! Co obraz jest wam winien? I co chcecie od Mony Lisy? Co w ten sposób chcecie zyskać? I co chcecie tym zmienić? Na dodatek marnujecie zupę. Zamiast ją zjeść, to wykorzystujecie ją na jakieś niemoralne czyny. CO TO MA BYĆ?
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się