COP28

Aktywistka z Polski w konfrontacji z szefową UE. Szczyt COP28

Źródło zdjęć: © Giuseppe CACACE / @DominikaLasota1 X, AFP
Marta Grzeszczuk,
02.12.2023 13:32

Aktywistka z Inicjatywy Wschód rozmawiała w Dubaju z prezydentką Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Udało jej się uzyskać ważną deklarację.

W Dubaju trwa szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych - COP28. Pisaliśmy już o tym, że do Dubaju poleciała również grupa z Inicjatywy Wschód, zrzeszającej aktywistki i aktywistów postulujących sprawiedliwą transformację społeczną i klimatyczną.

Polska aktywistka rozmawiała z Ursulą von der Leyen

trwa ładowanie posta...

2 grudnia Dominice Lasocie z Inicjatywy Wschód udało się porozmawiać z prezydentką Unii Europejskiej Ursulą von der Leyen. Lasota, którą von der Leyen pamiętała z Brukseli, wyraziła zaniepokojenie brakiem jednoznacznego stanowiska UE w zakresie wynegocjowania globalnego odejścia od paliw kopalnych, jako wyraźnego celu dla tegorocznego szczytu COP28.

Jesteśmy po waszej stronie w tym zakresie. Odejście od paliw kopalnych jest naszym celem.

- Ursula von der Leyen

Von der Leyen zapewniła, że odejście od paliw kopalnych jest stanowiskiem negocjacyjnym Unii Europejskiej. Lasota upewniała się, że negocjatorzy UE będą postulować na szczycie odejście od wszelkich paliw kopalnych nie tylko tych określanych jako "unabated".

"Unabated" i "abated" w odniesieniu do paliw kopalnych to terminologia, która w dyskursie wokół polityki klimatycznej pojawiła się niedawno, nie ma jeszcze polskich odpowiedników. Jest stosowana, głównie przez lobby paliwowe, do próby rozróżnienia paliw kopalnych wydobywanych i spalanych "po prostu" (unabated), a takim dalszym używaniem paliw kopalnych, które w teorii ma nie emitować CO2 do atmosfery (abated).

Aktywiści klimatyczni uważają tą nową terminologie za próby ze strony koncernów wydobywczych i paliwowych do odwleczenia w czasie rezygnacji z paliw kopalnych. Zapewne dlatego Lasota dopytywała prezydentkę UE o to rozróżnienie. Von der Leyen nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi.

W oświadczeniu prasowym Inicjatywa Wschód podkreśliła: "Jest rok 2023, minęło ponad 30 lat od rozpoczęcia COP, zasługujemy na to, by nasi przywódcy w końcu porzucili lobby [paliwowe - przyp.red] i zapewnili nam długo oczekiwany przełom - koniec ery paliw kopalnych, na który jesteśmy gotowi".

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Zorro Olsztyn,zgłoś
Pani Dominika twierdzi, że jesteśmy gotowi odejść od paliw kopalnych. Niech zatem na szanowni wyjaśni w jaki sposób to uczynić, bez drastycznych wzrostów kosztów produkcji i zwyczajnej egzystencji. Zieloni wprowadzają totalny zamęt. Zamknąć, rozwalić i nic sensownego w zamian.
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zorro Olsztyn,zgłoś
Pani Dominika twierdzi, że jesteśmy gotowi odejść od paliw kopalnych. Niech zatem na szanowni wyjaśni w jaki sposób to uczynić, bez drastycznych wzrostów kosztów produkcji i zwyczajnej egzystencji. Zieloni wprowadzają totalny zamęt. Zamknąć, rozwalić i nic sensownego w zamian.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się