Sean Bean

Aktor znany z "Gry o Tron" komentuje podejście kina do ról osób LGBTQ+: "To restrykcyjne"

Źródło zdjęć: © Accused, HBO
Anna RusakAnna Rusak,28.12.2021 14:58

Sean Bean wypowiedział się na temat swojej roli z serialu, w którym wcielał się w postać LGBTQ+.

Seana Beana możecie kojarzyć z takich produkcji jak "Władca Pierścieni" czy "Gra o tron", ale pewnie nie wiecie, że w 2012 zagrał rolę osoby ze społeczności LGBTQ+ w serialu "Tracie's Story".

Aktor niedawno został zapytany o swój stosunek do tej roli przez "The Guardian". W końcu w kontekście aktualnego podejścia do takich ról często mówi się o tym, że do ról osób LGBTQ+ powinny być angażowane tylko osoby z tej społeczności.

Sean Bean i jego podejście do grania osób LGBTQ+

Bean raczej nie podziela tego podejścia. Jest dumny z roli, którą grał i postaci, w którą się wtedy wcielił, dlatego nie zamierza nikogo przepraszać za udział w takim projekcie. Uważa wręcz, że to jedna z jego najważniejszych ról.

Pochodzę z pokolenia, które zaczynało w teatrze, grając co tydzień inną rolę. Mieliśmy grać tak wiele ról jak to możliwe. Obecnie mamy tendencję do twierdzenia, że postacie LGBTQ+ mogą grać tylko osoby takie jak one. […] Myślę, że to restrykcyjne i nieproduktywne podejście.

Często myślę, że gdybym dziś zrobił ten film, wywołałby nią zamieszanie. Mam wrażenie, że moja rola zostałaby zakwestionowana i pewnie nawet by nie powstała, a to jedna z postaci, z których stworzenia jestem najbardziej dumny. Wielką szkodą, jest sytuacja, w której aktorzy nie mogą grać wielu ról.

trwa ładowanie posta...

Osoba hetero może grać osobę LGBTQ?

Oczywiście Bean nie jest osobą transpłciową, choć w serialu, wcielając się w rolę Tracie zakładał blond perukę i fałszywe piersi. Niektórym jego postawa pewnie by się nie spodobała, z drugiej strony aktor ma chyba trochę racji.

W końcu osoba grająca ma… grać. Osoby transpłciowe też mogą wcielać się w osoby heteronormatywne. Dlaczego mielibyśmy więc zabraniać osobom heteronormatywnym wcielania się w postaci ze społeczności osób LGBTQ+?

Oczywiście powinniśmy brać tutaj pod uwagę, że osób należących do tej społeczności jest w branży aktorskiej po prostu mniej. Oczywiście udaje się ich czasem obsadzić w dużych rolach - przykładem niech będzie Hunter Schafer wcielająca się w Jules w "Euforii" - ale akurat w tym wypadku twórcy w większości zaangażowali mniej znane twarze (oczywiście poza Zenday’ą).

W takich wypadkach warto chyba pamiętać o tym, co Hunter mówiła w wywiadzie. Branża filmowa powinna się zdecydowanie bardziej otworzyć na osoby LGBTQ+, dać im przestrzeń do wyrażenia siebie.

Nie oznacza to jednak, że do ról, które reprezentują tę społeczność, powinny być angażowane tylko osoby do niej należące. W tym wszystkim chodzi przecież przede wszystkim o równość. Osoby LGBTQ+ powinny po prostu móc grać w filmach takie role, jakie chcą, a osoby heteronormatywne powinny móc bez skrępowania wcielać się w postaci LGBTQ+.

Źródło: The Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 25
  • emoji kupka - liczba głosów: 13