Co oznacza skrót GPT? Trzy litery, które rozszyfrował dla nas sam chatbot
O ChatGPT słyszała już większość użytkowników internetu. Ten oparty na sztucznej inteligencji model językowy wprawia w zdumienie zdolnością tworzenia tekstów, które często ciężko odróżnić od napisanych przez człowieka. Co oznacza skrót GPT? Jak działa program?
Postanowiliśmy poprosić samego chatbota o rozszyfrowanie skrótu GPT i wyjaśnienie, jak robi to, co robi. Poniżej przytaczamy jego odpowiedź dokładnie w takiej formie, w jakiej jej udzielił.
Podobne
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- Promptowy leci worldwide. "Stworzyłem blisko 100 kobiet dla kursantów" [WYWIAD]
- "Young Leosia" śpiewa "Siedem" Teamu X. Podobieństwo jest uderzające
- Sztuczna inteligencja Bard Google popełniła błąd. Nie będzie działać?
- Wózek dziecięcy Ella AI. Kieruje nim sztuczna inteligencja
"GPT to skrót od słów 'Generative Pre-trained Transformer', czyli w wolnym tłumaczeniu 'generatywny transformer wstępnie przetrenowany'. Jest to rodzaj algorytmu sztucznej inteligencji wykorzystujący sieci neuronowe i uczenie maszynowe, którego celem jest generowanie tekstu na podstawie zadanego kontekstu.
ChatGPT to z kolei jeden z przykładów zastosowania algorytmu GPT, czyli Chatbot działający w oparciu o tę technologię. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działa ChatGPT i w jaki sposób algorytm GPT umożliwia generowanie tekstu w sposób naturalny i płynny.
Idea działania algorytmu GPT opiera się na wykorzystaniu sieci neuronowych, które są sztucznymi wersjami ludzkich neuronów. Każdy neuron w sieci posiada swoją wagę, czyli wartość określającą, jak bardzo powinien reagować na dane wejściowe. W przypadku algorytmu GPT te wagi są ustawiane w procesie uczenia maszynowego na podstawie ogromnych zbiorów tekstu, takich jak książki, artykuły naukowe, czy nawet strony internetowe.
Na podstawie tej analizy algorytm GPT jest w stanie 'przewidzieć', jakie słowo lub wyrażenie powinno pojawić się w danym kontekście, a następnie generować odpowiedni tekst.
W przypadku ChatGPT algorytm GPT jest wykorzystywany do generowania odpowiedzi na zadane pytania lub wypowiedzi użytkowników. ChatGPT działa w oparciu o założenie, że wiele pytań i odpowiedzi użytkowników ma podobny kontekst i pojawiają się w podobnych sytuacjach. Algorytm GPT jest w stanie na podstawie wcześniej przetworzonych tekstów przewidzieć, jakie odpowiedzi będą najbardziej adekwatne do danego pytania.
Aby ChatGPT działał w sposób jak najbardziej naturalny i płynny, algorytm GPT musi być wstępnie przetrenowany na ogromnym zbiorze tekstów, których style i tematyka są podobne do tych, z którymi ChatGPT będzie miał do czynienia. Dzięki temu algorytm jest w stanie generować tekst, który jest spójny i przypomina styl ludzkiej mowy.
Oprócz tego, aby ChatGPT działał jak najlepiej, konieczne jest także zapewnienie mu odpowiednich danych wejściowych. Algorytm GPT jest w stanie generować tekst jedynie na podstawie dostępnych mu informacji, dlatego ważne jest, aby"
ChatGPT to jeszcze nie inteligencja
Tutaj chatbot skończył wypowiedź, trzymając się ściśle instrukcji - 1500 słów. To dość fajnie pokazuje jego ograniczenia. Mimo że jest na pewno krokiem milowym w drodze ku faktycznej sztucznej inteligenci, to jest też tylko modelem językowym. W zadanych ramach produkuje tekst, który ma przypominać wypowiedź człowieka. Jeśli dostanie zwięzłe pytanie i sporą liczbę słów do wyprodukowania, będzie rozwlekał i powtarzał się jak w przykładzie powyżej.
Nie "interesuje" go też, czy jego wypowiedzi są zgodne z faktami. Jeśli np. zapytamy o znalezienie źródeł naukowych na temat, z którego badania nie istnieją, to chatbot tytuły takich prac po prostu wymyśli. Będą łudząco przypominać rzeczywiste. Tu w sumie ChatGPT chyba najbardziej przypomina człowieka, bardzo niechętnie przyznaje się, że czegoś nie wie.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos