technologia
Apple ma genialny patent. Nowe słuchawki podbiją rynek?
ChatGPT opowiada o sobie

Co oznacza skrót GPT? Trzy litery, które rozszyfrował dla nas sam chatbot

Źródło zdjęć: © Canva
Marta Grzeszczuk,
19.04.2023 15:00

O ChatGPT słyszała już większość użytkowników internetu. Ten oparty na sztucznej inteligencji model językowy wprawia w zdumienie zdolnością tworzenia tekstów, które często ciężko odróżnić od napisanych przez człowieka. Co oznacza skrót GPT? Jak działa program?

Postanowiliśmy poprosić samego chatbota o rozszyfrowanie skrótu GPT i wyjaśnienie, jak robi to, co robi. Poniżej przytaczamy jego odpowiedź dokładnie w takiej formie, w jakiej jej udzielił.

Takie instrukcje daliśmy chatbotowi
Takie instrukcje daliśmy chatbotowi (ChatGPT)

"GPT to skrót od słów 'Generative Pre-trained Transformer', czyli w wolnym tłumaczeniu 'generatywny transformer wstępnie przetrenowany'. Jest to rodzaj algorytmu sztucznej inteligencji wykorzystujący sieci neuronowe i uczenie maszynowe, którego celem jest generowanie tekstu na podstawie zadanego kontekstu.

ChatGPT to z kolei jeden z przykładów zastosowania algorytmu GPT, czyli Chatbot działający w oparciu o tę technologię. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działa ChatGPT i w jaki sposób algorytm GPT umożliwia generowanie tekstu w sposób naturalny i płynny.

Idea działania algorytmu GPT opiera się na wykorzystaniu sieci neuronowych, które są sztucznymi wersjami ludzkich neuronów. Każdy neuron w sieci posiada swoją wagę, czyli wartość określającą, jak bardzo powinien reagować na dane wejściowe. W przypadku algorytmu GPT te wagi są ustawiane w procesie uczenia maszynowego na podstawie ogromnych zbiorów tekstu, takich jak książki, artykuły naukowe, czy nawet strony internetowe.

Podczas uczenia maszynowego algorytm GPT przetwarza ogromne ilości tekstu i analizuje, jakie słowa i wyrażenia najczęściej występują w określonym kontekście.

- ChatGPT

Na podstawie tej analizy algorytm GPT jest w stanie 'przewidzieć', jakie słowo lub wyrażenie powinno pojawić się w danym kontekście, a następnie generować odpowiedni tekst.

W przypadku ChatGPT algorytm GPT jest wykorzystywany do generowania odpowiedzi na zadane pytania lub wypowiedzi użytkowników. ChatGPT działa w oparciu o założenie, że wiele pytań i odpowiedzi użytkowników ma podobny kontekst i pojawiają się w podobnych sytuacjach. Algorytm GPT jest w stanie na podstawie wcześniej przetworzonych tekstów przewidzieć, jakie odpowiedzi będą najbardziej adekwatne do danego pytania.

Aby ChatGPT działał w sposób jak najbardziej naturalny i płynny, algorytm GPT musi być wstępnie przetrenowany na ogromnym zbiorze tekstów, których style i tematyka są podobne do tych, z którymi ChatGPT będzie miał do czynienia. Dzięki temu algorytm jest w stanie generować tekst, który jest spójny i przypomina styl ludzkiej mowy.

Oprócz tego, aby ChatGPT działał jak najlepiej, konieczne jest także zapewnienie mu odpowiednich danych wejściowych. Algorytm GPT jest w stanie generować tekst jedynie na podstawie dostępnych mu informacji, dlatego ważne jest, aby"

ChatGPT to jeszcze nie inteligencja

Tutaj chatbot skończył wypowiedź, trzymając się ściśle instrukcji - 1500 słów. To dość fajnie pokazuje jego ograniczenia. Mimo że jest na pewno krokiem milowym w drodze ku faktycznej sztucznej inteligenci, to jest też tylko modelem językowym. W zadanych ramach produkuje tekst, który ma przypominać wypowiedź człowieka. Jeśli dostanie zwięzłe pytanie i sporą liczbę słów do wyprodukowania, będzie rozwlekał i powtarzał się jak w przykładzie powyżej.

Nie "interesuje" go też, czy jego wypowiedzi są zgodne z faktami. Jeśli np. zapytamy o znalezienie źródeł naukowych na temat, z którego badania nie istnieją, to chatbot tytuły takich prac po prostu wymyśli. Będą łudząco przypominać rzeczywiste. Tu w sumie ChatGPT chyba najbardziej przypomina człowieka, bardzo niechętnie przyznaje się, że czegoś nie wie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Andrzej Duda beszta mielonkę? Deepfake osiągnął niepokojący poziom