Zazdrość reaktywna może bardzo utrudniać relację

Zżera cię zazdrość? Być może cierpisz na syndrom Rebeki

Źródło zdjęć: © @canva
MAGR,
25.07.2024 22:12

Porównywanie się do osób, z którymi partner lub partnerka byli związani w przeszłości, zazdrość o te relacje, mogą prowadzić do niekonstruktywnych zachowań. Taki stan emocjonalny ma swoją nazwę.

Zdarzają się relacje, w których sama wzmianka o byłym partnerze czy partnerce sprawia, że poziom niepewności niebezpiecznie rośnie. Osoby, które maja takie odczucia mogą często sprawdzać profile byłych swoich obecnych w mediach społecznościowych. Zastanawiają się czy są wystarczający, żeby ich zastąpić. Jak się okazuje, takie zachowanie ma swoją nazwę.

Na czym polega syndrom Rebeki?

Termin "syndrom Rebeki" został wymyślony przez psychoanalityka dr Dariana Leadera. Jest zainspirowany powieścią Daphne du Maurier z 1938 r. o tym samym tytule. Opowiada ona historię młodej kobiety, której związek jest przyćmiony wspomnieniami o zmarłej żonie męża, Rebece. Przekonana, że nigdy nie dorówna swojej poprzedniczce, nienazwana główna bohaterka zaczyna się rozpadać, próbując naśladować Rebekę, co ma katastrofalne konsekwencje.

trwa ładowanie posta...

W rzeczywistości syndrom Rebeki to po prostu nowy sposób opisywania czegoś, czego doświadczyło wiele osób - zazdrości retroaktywnej. To obsesyjny wzorzec zachowania, który obejmuje zamartwianie się i denerwowanie romantyczną przeszłością partnera. Według psychoterapeutki Neil Wilkie jednym z powodów, dla których możemy czuć się w ten sposób, jest tajemnica otaczająca to, co było wcześniej. Często słyszymy tylko fragmenty historii i często są one negatywne.

Czy media społecznościowe wzmagają retroaktywną zazdrość?

Psycholog kliniczny Haikal Jamilson podkreślił na Instagramie: "Rozwój mediów społecznościowych przyczynił się do wzrostu liczby przypadków syndromu Rebeki. Jeśli zmagasz się z tym rodzajem zazdrości, ważne jest, abyś porozmawiał ze swoim partnerem czy partnerką. Nie wypełniaj wyobraźnią luk w swojej narracji, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że zrobisz to w sposób niekorzystny dla siebie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Oznaki, że możesz mieć do czynienia z syndromem Rebeki, obejmują porównywanie się do poprzednich partnerów, niemożność powstrzymania się od myślenia o przeszłości i problemy z zaufaniem. W rozmowie z "Newsweekiem" psycholog dr Louise Goddard-Crawley wyjaśniła: "Osoba zazdrosna w problematyczny sposób może angażować się w kontrolowanie lub natrętne zachowania, takie jak sprawdzanie wiadomości partnera lub partnerki. Może podejmować próby odizolowania jej czy jego od innych, aby poradzić sobie z własną zazdrością".

Uczucia te mogą pojawić się z powodu braku pewności siebie lub za sprawą nierozwiązanych trudnych doświadczeń, którymi należy się zająć. Może to być również reakcja na problemy z komunikacją lub zaangażowaniem w związku. Terapia lub porada psychologiczna (indywidualne lub w parze) mogą dać wgląd w to, co naprawdę się dzieje. Są też w stanie zapewnić narzędzia, które sprawią, że zazdrosne myśli nie przełożą się na szkodliwe działania.

Źródło: metro.co.uk

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0