Tysiące młodych leczą się z uzależnienia od telefonu. NFZ przedstawia dane
NFZ przedstawiło dane dotyczące programu pilotażowego dla uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W akcji wzięło już udział tysiące młodych ludzi, a program został przedłużony do 2024 r. Jak się zapisać i czemu to tak ważne?
Do tego, że jesteśmy uzależnieni od telefonów i social mediów, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Więcej mówiliśmy o tym w tekście z okazji Dnia bez telefonu. Psycholog dziecięcy z Łodzi opowiadał w rozmowie z Vibezem, że do jego gabinetu w ostatnich latach trafiają głównie młodzi cierpiący na uzależnienia od telefonu, internetu czy gier.
Podobne
- Jak wpływa na nas oglądanie telewizji w dzieciństwie? Naukowcy alarmują
- Psycholog opowiada o obawach młodych na rynku pracy. Problem jest istotny
- Influencer przyznaje się do uzależnienia? Pokłosie filmu Konopskiego
- Spot Giertycha pod lupą prawnika. "Nie było zgodne z prawem"
- Zrobił nastolatkom zdjęcie z ukrycia. Chciał zwrócić uwagę na problem
Pod koniec 2021 r. ruszył pilotażowy program leczenia uzależnień cyfrowych skierowany do dzieci i młodzieży. Teraz NFZ dzieli się pierwszymi danymi. Okazuje się, że z pomocy korzystają tysiące dzieci, a problem jest na tyle poważny, że zdecydowano się na przedłużenie projektu. Jak młodzi mogą zapisać się do programu leczenia e-uzależnień?
Program leczenia z uzależnienia od telefonu
Program leczenia z uzależnienia od telefonu realizowany jest w 14 miastach w Polsce m.in. w Warszawie, Łodzi i Sosnowcu. Mogą z niego skorzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz młodzi ludzie w wieku szkolnym do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych..
Jak podało NFZ do tej pory w sumie ponad 5 tys. osób - w tym 3 tys. dzieci - wzięło udział w pilotażu. W związku z tym program leczenia z uzależnień od smartfonów dla młodych przedłużono do 30 czerwca 2024 r.
Jak zapisać się do programu leczenia z uzależnienia od telefonu?
W ramach programu młody człowiek może liczyć na otrzymanie bezpłatnej pomocy, a czas terapii dostosowywany jest do jego potrzeb. W trakcie dzieci i młodzież uczą się, jak nawiązywać kontakty rówieśnicze czy wyrażać i nazywać swoje emocje. Co istotne, w procesie wychodzenia z e-uzależnienia powinni brać udział również rodzicie. Całość może potrwać nawet 12 miesięcy.
Udział w takim programie jest naprawdę ważny, bo uzależnienie od telefonu nie tylko odbija się na zdrowiu fizycznym młodych ludzi, powodując wady postawy czy wpływając na rozwój otyłości. Nałogowe korzystanie z komórki, a co za tym idzie również z social mediów, negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym dziecka i może prowadzić do zaburzeń odżywiania czy depresji.
NFZ ma nadzieję, że dzięki programowi będzie można przetestować różne modele opieki i wypracować ścieżki terapeutyczne. W ten sposób pomoc stanie się dostępna dla młodych w całej Polsce. Jeśli chcielibyście wziąć udział w akcji leczenia z uzależnienia od telefonu, nie potrzebujecie skierowania. Wystarczy skontaktować się z jedną z placówek, których listę znajdziecie na stronie NFZ.
Źródło: NFZ, Business Insider
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku