Ziobro uderza w osoby transpłciowe? KPH interweniuje
We wrześniu 2022 r. Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie procedury uzgodnienia płci. 22 lutego 2023 r. Kampania Przeciw Homofobii zainterweniowała w tej sprawie. Na co liczy Prokurator Generalny?
We wrześniu 2022 r. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Odnosi się do kręgu pozwanych w sprawach o uzgodnienie płci.
Podobne
- Oskar Szafarowicz vs osoby transpłciowe. "Prawo równe dla wszystkich"
- Kaja Godek na czele homofobicznego projektu. Co zrobi Szymon Hołownia?
- Osoby transpłciowe w wojsku? MON rozważa zmiany
- "Mam odruch wymiotny". Kaja Godek obraża osoby transpłciowe
- J.K. Rowling w natarciu. Pisarka wspiera atak na osoby transpłciowe
Rozbieżność w wyrokach Sądu Najwyższego?
Ziobro uważa, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego występuje rozbieżność. Powołuje się na wyrok z 6 grudnia 2013 r. Sąd uznał w nim, że o uzgodnienie płci nie może ubiegać się osoba pozostająca w związku małżeńskim.
Warto przypomnieć, że w 2019 r. SN orzekł, że obecność dzieci czy współmałżonka osoby transpłciowej jest nieuzasadniona.
22 lutego 2023 r. interweniowała w tej sprawie Kampania Przeciw Homofobii. Złożyła do Sądu Najwyższego oświadczenie, które prezentuje pogląd organizacji społecznej na ten temat.
KPH zwraca uwagę na wyrok z 2019 r. Według tego orzeczenia obecność rodziców podczas postępowania o uzgodnienie płci nie powinna oznaczać, że są oni prawnie zainteresowani rozstrzygnięciem postępowania. Ich obecność decyduje o tym, że sprawa może być rozstrzygnięta w procesie jako takim.
Jak informuje organizacja, Zbigniew Ziobro chce, aby to wyrok z 2013 r. był wiążący. Kampania Przeciw Homofobii przypomina tym samym, że w uzasadnieniu Sąd Najwyższy stwierdził, iż rozszerzenie pozwanych o małżonka i dzieci nie jest ani uzasadnione, ani potrzebne. Argumentuje to faktem, że dwustronność procesu i tak jest zachowana.
Państwo ma obowiązek chronić godność obywateli
KPH podnosi też, że w postępowaniu o uzgodnienie płci godność osoby transpłciowej powinna być objęta ochroną prawną. Władze publiczne nie mogą krzywdzić obywateli, ale też muszą umożliwić im rozwój osobowości w danym środowisku kulturalnym i cywilizacyjnym.
Organy władzy publicznej regulują i organizują życie jednostek w wielu aspektach, ale nie mogą też pomijać podmiotowości obywateli ani wykorzystywać jej w sposób instrumentalny. Ustawodawca może wprowadzać regulacje, które pozwalają na ochronę godności obywateli (z pewnym ograniczeniem w celu chronienia innych wartości, tj. życia rodzinnego i prywatnego) poprzez np. przewidzenie określonej formy zawarcia małżeństwa, sporządzenia testamentu czy aktu urodzenia.
Brak regulacji ustawowych w sprawie procedury uzgodnienia płci metrykalnej stanowi naruszenie obowiązku nieczynienia krzywdy, ale też nie chroni osób transpłciowych przed działaniem ze strony władz publicznych.
Całkowity brak regulacji ustawowych w odniesieniu do procedury uzgodnienie płci metrykalnej stanowi naruszenie spoczywającego na władzach publicznych obowiązku nieczynienia krzywdy.
źródło: oko.press, kph.org.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos