Osoby transpłciowe w wojsku? MON rozważa zmiany
Ministerstwo Obrony Narodowej bada możliwość przyjmowania osób transpłciowych do służby wojskowej. Obecnie transpłciowość dyskwalifikuje z możliwości zostania żołnierzem.
Czy nowy minister obrony narodowej wprowadzi rewolucyjną zmianę? Obecnie osoby transpłciowe otrzymują kategorię "E" lub "N" podczas komisji. Wynika to z faktu, że "transseksualizm" i "obojnactwo" (oba terminy są krzywdzące i niezgodne ze standardami wyznaczanymi przez WHO) wymienione są w kategorii "choroby i ułomności" jako choroby uniemożliwiające czynną służbę wojskową. Już w 2017 r. podejmowano pierwsze kroki mające na celu wycofanie transpłciowości z listy chorób, jednak ówczesny minister obrony narodowej, Bartłomiej Misiewicz, porzucił ten pomysł. Czy teraz zmiana dojdzie do skutku?
Podobne
- "Mam odruch wymiotny". Kaja Godek obraża osoby transpłciowe
- "Patostreamer Robert Pasut uwodził dziecko". OMZRiK zawiadamia prokuraturę
- Żołnierz z brodą i tatuażami? MON rozważa zmiany
- Chcą zmiany definicji gwałtu. W internecie wybuchła burza
- Oskar Szafarowicz vs osoby transpłciowe. "Prawo równe dla wszystkich"
Osoby transpłciowe mogą służyć w wojsku?
Gazeta.pl dotarła do informacji sugerujących, że Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa możliwość służby wojskowej dla osób transpłciowych. W 2020 r. w sprawie interweniował ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar . Obecny Prokurator Generalny apelował do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o zmianę w przepisach, jednak wówczas działania nie przyniosły skutków.
Wydział prasowy Centrum Operacyjnego MON przekazał w mailu do gazeta.pl nowe informacje dotyczące służby wojskowej osób transpłciowych.
Propozycje zmian w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w sprawach osób transseksualnych [poprawna forma brzmi: osób transpłciowych - przyp. red.] i osób interpłciowych były zgłaszane w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, jednak nie zostały one zaakceptowane przez ówczesne kierownictwo MON. Pragniemy jednak zapewnić, że problem utrudnionego dostępu do służby wojskowej dla osób transseksualnych i osób interpłciowych traktujemy poważnie i analizujemy możliwość zmian zapisów w tym zakresie
Obecnie MON nie przekazało informacji, kiedy osoby transpłciowe będą mogły brać czynny udział w służbie wojskowej. Dyskryminacja ze względu na płeć, orientację seksualną czy identyfikację płciową jest poważnym problemem w wielu zawodach, stąd działania MON mogą realnie przyczynić się do zwiększenia świadomości i akceptacji osób LGBT.
Źródło: "Gazeta"
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos