Mężczyzna zastrzelił aktywistów w Panamie

Z zimną krwią zastrzelił aktywistów. Protestowali przeciwko otwarciu kopalni

Źródło zdjęć: © Twitter
Maja Kozłowska,
09.11.2023 11:30

Protesty antygórnicze w Panamie poskutkowały rozlewem krwi. Przerażające nagranie wyciekło do internetu.

W Panamie od kilku tygodni odbywają się protesty przeciwko uruchomieniu odkrywkowej kopalni miedzi. Władze zdecydowały się na zakontraktowanie lokalnej spółki kanadyjskiej firmy wydobywczej Miner Paloma. Zawarta z przedsiębiorcami umowa pozwala na wydobywanie miedzi z kopalni otoczonej lasem deszczowym przez 20 lat. Zakłada także przedłużenie kontraktu o następne dwie dekady.

Tysiące Panamczyków wyszło na ulice, aby dać upust swojej złości i wyrazić sprzeciw wobec działań rządu. Cnn.com donosi, że to największe demonstracje w tym kraju od czasu dyktatury Manuela Noriegi w latach 80.

Aktywiści klimatyczni i ekolodzy ostrzegają, że ponowne otwarcie kopalni i jej eksploatacja może zanieczyszczać wodę pitną. Oprócz tego zniszczeniu ulegnie 32 tys. akrów terenu wokół kopalni. Firma wydobywcza zobowiązała się płacić za nie 375 mln dol. rocznie. Władze Panamy decyzję tłumaczą koniecznością pozyskania dochodów. Rząd dodaje również, że otwarcie kopalni przełoży się na nowe miejsca pracy.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

trwa ładowanie posta...

Protesty w Panamie zjednoczyły ludzi

Sytuacja gospodarczo-społeczna w Panamie jest obecnie dość napięta. Protestujący wskazują, że rząd idzie po linii najmniejszego oporu, wyprzedając zasoby naturalne. Panamczycy dotkliwie odczuwają zmiany klimatyczne oraz ogromny skok cen. Według raportu MFW z kwietnia 2021 r. Panama znajdowała się w czołówce państw z największą inflacją (razem ze Szwajcarią i Japonią).

Panamczycy cierpią z powodu braku wody, suszy, głównie w centralnych prowincjach, zwierząt, które umierają, zbiorów, które się nie odbywają

- skomentowała dla cnn.com działaczka klimatyczna Martita Cornejo.

Protestujący uważają układ rządu z firmą wydobywczą za jawną korupcję. Ponownemu otwarciu kopalni sprzeciwiają się ekolodzy, aktywiści, nauczyciele, budowlańcy oraz ludy tubylcze.

Panamczycy od kilku tygodni buntują się przeciwko decyzji rządu. Blokady dróg mogą przynosić lokalnym firmom nawet 80 mln dol. start dziennie.

Prawnik zastrzelił dwóch aktywistów

Na X (Twitterze) viralem stało się nagranie, na którym starszy mężczyzna strzela do aktywistów protestujących przeciwko otwarciu kopalni miedzi. Strzelec najpierw chciał ich zmusić do zdjęcia blokady uniemożliwiającej wjazd autostradą do stolicy. Finalnie oddał strzały. Jedna ofiara umarła na miejscu, druga w drodze do szpitala.

Sprawcą okazał się 77-letni Kenneth Darlington, amerykański prawnik. Lokalna policja aresztowała mężczyznę na miejscu zdarzenia. Obecnie przebywa w areszcie.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0