Przypięci do płotu protestowali przed urzędem. Policja wywlekała ich siłą

Przypięci do płotu protestowali przed urzędem. Policja wywlekała ich siłą

Źródło zdjęć: © Instagram
Maja Kozłowska,
09.05.2024 13:30

Aktywiści z austriackiego oddziału Extinction Rebellion urządzili pokojowy protest pod urzędem w Bregencji. "Ta forma obywatelskiego nieposłuszeństwa wielokrotnie w historii doprowadziła do zmian".

Extinction Rebellion to jedna z radykalnych grup aktywistycznych. Działa przede wszystkim na rzecz klimatu i ekologii, aczkolwiek angażuje się także w kwestie społeczne. To jeden z najbardziej znanych międzynarodowych ruchów, równie kontrowersyjny, jak Ostatnie Pokolenie. Przyklejanie się do obrazów? Blokowanie dróg? Rozbijanie obozowisk w środku miasta? Barwienie wody na toksyczny zielony kolor? Właśnie takie akcje mają na swoim koncie aktywiści z Extinction Rebellion.

Przypięci do płotu protestowali przed urzędem. Policja wywlekała ich siłą
Przypięci do płotu protestowali przed urzędem. Policja wywlekała ich siłą (Instagram)

Działacze organizują regularne protesty na całym świecie. Aktualnie członkowie austriackiego oddziału Extinction Rebellion zebrali się w Bregencji, stolicy Vorarlbergu - najbardziej wysuniętego na zachód kraju związkowego Austrii, by wyrazić swój przeciw wobec inwestowania w paliwa kopalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Za szyję przypięli się do metalowych barierek. Do akcji wkroczyła policja

Aktywiści z Extinction Rebellion nie zgłosili oficjalnie swojego protestu. 8 maja działacze grupy pojawili się pod Landhausem w Bregencji.

Przykuliśmy się łańcuchami, ponieważ inwestycja w megaprojekty związane z paliwami kopalnymi przykuwa nas wszystkich w Vorarlbergu do ponurej przyszłości

- powiedziała Martina Eisendle, rzeczniczka grupy.

- Ta forma obywatelskiego nieposłuszeństwa jest całkowicie ważna i wielokrotnie w historii doprowadziła do zmian - dodała Eisendle dla portalu VOL.AT.

trwa ładowanie posta...

"O 1,58 stopnia Celsjusza cieplej niż w latach 1850-1900 i najgorętszy dwunastomiesięczny okres, jaki kiedykolwiek zmierzono na Ziemi: taki jest bilans od marca 2023 r. do marca tego roku" - alarmuje Extinction Rebellion na Instagramie. - Zależy nam jednak na czymś więcej niż tylko walce z pająkiem tunelowym. Chodzi o globalną sprawiedliwość klimatyczną i konieczne zakończenie nieetycznej eksploatacji zasobów w celu maksymalizacji zysków kilku osób kosztem tych, którzy już są najbardziej dotknięci konsekwencjami kryzysu klimatycznego - piszą aktywiści.

"Od miesięcy ludzie próbują przeszkodzić nam w naszym legalnym pokojowym proteście, wznosząc bariery. Dlatego teraz przykuwamy się do tych krat, które nie tylko symbolizują mury w umysłach wielu decydentów, ale także fizycznie blokują naszą drogę do demokracji. Budowanie tego absurdalnego projektu pająka tunelowego wbrew wszelkim zaleceniom naukowym jest równoznaczne z aktywnym zaprzeczaniem kryzysowi klimatycznemu" - apelują działacze. Do akcji wkroczyła policja, która zajęła się rozganianiem protestujących. Co interesujące, w grupie austriackich działaczy znalazło się bardzo dużo dojrzałych ludzi.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1