Aktywista klimatyczny przykleił się do obrazu

Aktywista oblał obraz farbą. Wygłosił dramatyczny manifest

Źródło zdjęć: © Facebook - On2Ottawa / Canva, Facebook
Natalia Witulska,
30.08.2023 11:15

Działacz klimatyczny z grupy On2Ottawa rozmazał farbę na jednym z obrazów w National Gallery of Canada. 28-letni Kaleb Suedfelfd przykleił się do podłogi i wygłosił manifest.

Aktywiści robią wszystko, aby zwrócić uwagę świata na kryzys klimatyczny. Coraz wyższe temperatury, pożary, powodzie i topniejące lodowce - to wszystko dzieje się na naszych oczach. Działacze często posuwają się do drastycznych metod, aby przekonać opinię publiczną, że należy działać oraz nie można ignorować zmian klimatycznych.

We wtorek 29 sierpnia 28-letni członek grupy On2Ottawa pojawił się w National Gallery of Canada. Mężczyzna oblał różową farbą jeden z obrazów, a następnie przykleił się do podłogi i wygłosił wcześniej napisaną mowę.

Aktywista klimatyczny oblał farbą obraz w galerii w Kanadzie

Kanada od tygodni mierzy się z problemem ogromnych i wyniszczających pożarów. Protest Kaleba Suedfelda miał na celu zwrócenie uwagi na potrzeby krajowej służby przeciwpożarowej. Mężczyźnie zależało, aby społeczeństwo pamiętało, że strażacy robią wszystko, aby uratować jak najwięcej lasów oraz zwierząt przed rozprzestrzeniającym się ogniem.

Aktywista klimatyczny rozlał farbę na dzieło Toma Thomsona "Northern River" z 1915 r. Grupa, do której należy 28-letni działacz, udostępniła w mediach społecznościowych film z wydarzenia. Po próbie zniszczenia obrazu Kaleb wygłosił mowę, w której przypomniał o śmierci strażaków, ewakuacji ludzi z zagrożonych pożarami obszarów oraz jak wiele ziemi zniszczył żywioł.

trwa ładowanie posta...

- Przemysł paliw kopalnych niszczy dzieło sztuki, jakim jest nasza planeta. Nasz rząd nie robi nic, aby powstrzymać te zbrodnie. Jesteśmy zszokowani, że rządy na całym świecie pozwalają na wypatroszenie i spalenie naszej pięknej planety, aby zasilić kieszenie plutokratów paliw kopalnych - powiedział Kaleb po tym, jak przykleił się do podłogi.

Działacze klimatyczni z On2Ottawa i ich protesty

"Jesteśmy zwykłymi Kanadyjczykami organizującymi pokojowe protesty, aby uzyskać pilne działania rządu w sprawie kryzysu klimatycznego, zaczynając od utworzenia stałej, profesjonalnej krajowej agencji przeciwpożarowej, która sprosta ogromowi kryzysu" - czytamy na oficjalnej stronie grupy On2Ottawa.

Aktywiści należący do On2Ottawa każdego dnia zwracają uwagę na problem, z jakim mierzy się Kanada. Nie podoba im się, w jaki sposób rząd podchodzi do pożarów, które wyniszczają ich przepiękny kraj. Rzeczniczka organizacji Laura Sullivan w rozmowie z ARTnews podkreśliła, że działania grupy są pokojowe i nie mają na celu niszczenia dzieł kultury. Powiedziała, że Kaleb Suedfeld wiedział, że obraz Toma Thomsona znajduje się za szkłem, a użytą przez niego farbę można bez problemu zmyć.

trwa ładowanie posta...

Oświadczenie wydała również National Gallery of Canada. Wydarzenie zorganizowane przez aktywistów klimatycznych nazwano niefortunnym. Napisano, że mężczyzna, który oblał obraz farbą miał na celu jego zniszczenie, ale na szczęście nie doszło do uszkodzenia dzieła. Poinformowano również, że policja aresztowała podejrzanego.

Oświadczenie galerii
Oświadczenie galerii (Natonal Gallery of Canada , www.gallery.ca)

Źródło: artnews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 11