VR w polskich szkołach. Kogo będzie na to stać?
Ruszył program, w ramach którego polscy nauczyciele zostaną przeszkoleni z używania VR w edukacji. Pytanie tylko, którą szkołę będzie w ogóle stać na zakup takich gogli, skoro placówki mają problem z dostępem do papieru toaletowego?
Z opublikowanego 14 kwietnia raportu Stowarzyszenia Umarłych Statutów wynika, że aż 72 proc. przebadanych uczniów deklaruje, że w ich placówkach edukacyjnych brakowało mydła, papieru czy innych środków higienicznych. Co prawda może papier toaletowy jest w polskich szkołach reglamentowany, ale niedługo wejdzie do niej rozszerzona rzeczywistość.
Podobne
- Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach
- Szkoła bez zadań domowych? W Lublinie to norma
- Cztery dni nauki i koniec 45-minutowych lekcji. To przyszłość szkoły w Polsce
- Lekcje w szkole na trzy zmiany? "A ty co, na kierunku magazynier?"
- Klimatyczna Mapa Szkół. Czy pomoże ósmoklasistom w wyborze?
Setki polskich nauczycieli zostanie przeszkolonych z prowadzenia zajęć w szkole za pomocą gogli VR. W kursach pomaga Meta. Czy jakikolwiek uczeń będzie miał okazję skorzystać ze zdobytej przez nich wiedzy?
VR w polskich szkołach
Od września 2023 r. do uczniów klas IV trafią nieodpłatne laptopy, które będą służyły im w kolejnych latach edukacji. Wychodzi jednak na to, że polska szkoła będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Meta przeszkoli polskich nauczycieli z obsługi gogli VR.
Przez cały rok w Meta Przestrzeni w Warszawie będą odbywały się szkolenia, w których udział ma wziąć tysiąc nauczycieli i nauczycielek. W trakcie warsztatów dowiedzą się, jak obsługiwać gogle VR i jak można ich używać w ramach realizowania podstawy programowej np. na zajęciach z historii czy biologii.
Dodatkowo w programie zostaną poruszone takie tematy jak wpływ VR na funkcjonowanie uczniów oraz kwestie związane z bezpieczeństwem. Szkolenia będą prowadzone przez specjalistów i praktyków, by nauczyciele w jak najlepszym stopniu mogli zrozumieć funkcjonowanie i używanie gogli VR.
Kto będzie korzystał z VR w szkołach?
Za projekt odpowiada Meta, studio produkcyjne VRheros i NASK. Jak 14 kwietnia w trakcie inauguracji projektu mówił dyrektor ds. publicznej polityki Meta w Europie Środkowo-Wschodniej Jakub Turowski, twórcy projektu chcą, by metaverse stał się częścią edukacji.
- Chcemy przeszkolić tysiąc nauczycieli [...] i zainspirować ich do tego, aby metaverse (świat wirtualny) stał się częścią edukacji. Chcemy zainspirować nauczycieli do tego, żeby korzystali z nowych technologii" - powiedział Turowski cytowany przez PAP.
Pytanie brzmi tylko - kto z tych gogli w rzeczywistości będzie korzystał? Skoro niektóre polskie szkoły nie są w stanie zapewnić uczniom papieru toaletowego czy mydła, co dopiero mówić o goglach VR. Szczególnie, że takie zajęcia miałyby sens, gdyby każdy uczeń mógł przez swoje okulary oglądać to, co chce mu przedstawić nauczyciel, a koszt jednych gogli to ok. 2,5 - 3 tys. zł.
Świetnie, że ktoś chce przeszkolić nauczycieli z gogli VR i wprowadzić nowoczesne rozwiązania do polskich szkół. Jednak wydaje mi się, że jest kilka innych obszarów wymagających poprawy i inwestycji. Już nie wspominając o memach, które pokazują, w jaki sposób nauczyciele korzystają z tych nowych "skomplikowanych" technologii.
Źródło: PAP
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw