Cztery dni nauki i koniec 45-minutowych lekcji. To przyszłość szkoły w Polsce
Niedługo wszyscy będą chcieli uczyć się w Wodzisławiu Śląskim. Dlaczego? Tamtejsze szkoły wprowadzają rewolucyjny system - uczniowie do szkoły będą chodzili tylko cztery razy w tygodniu. Placówki odejdą też od 45-minutowych lekcji.
Wyobrażacie sobie, że chodzicie do szkoły w Polsce, w której lekcje trwają mniej niż 45 minut, a do tego nie musicie się tam pojawiać pięć razy w tygodniu tylko cztery? Nie, to nie abstrakcyjna i marzycielska wizja, tylko przyszłość uczniów.
Podobne
- Szkoła bez zadań domowych? W Lublinie to norma
- Klimatyczna Mapa Szkół. Czy pomoże ósmoklasistom w wyborze?
- W Warszawie powstała najnowocześniejsza szkoła w Polsce. "Co to za luksusy"
- To już oficjalne. Od września w szkołach nowy obowiązkowy przedmiot
- Uczeń niósł krzyż na rekolekcjach. "To jest szkoła wyznaniowa?"
Na takie zmiany przygotowują się szkoły w Wodzisławiu Śląskim w woj. śląskim. Kiedy uczniowie przejdą na rewolucyjny sposób kształcenia i dlaczego zdecydowano się go wprowadzić?
Cztery dni szkoły w placówkach w Wodzisławiu Śląskim
W Wodzisławiu Śląskim wkrótce zostanie wprowadzony nowy system kształcenia. Uczniowie będą przychodzili do szkoły jedynie na cztery dni, a program zakłada odejście od 45-minutowych lekcji. W planach jest również zmniejszenie liczebności klas i przejście na oceny opisowe.
Jak informuje Portal Samorządowy, uczniowie mogą liczyć również na ograniczenie liczby testów i kartkówek. Zamiast nich placówki będą stawiały na indywidualną pracę z uczniem. Szczególny nacisk ma zostać położony na nauki ścisłe. Zwiększone ma zostać również wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla uczniów. Nauczyciele także mogą liczyć na doradztwo psychologiczne.
Nowa strategia ma być realizowana w 13 szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Przygotowania trwają już od 2022 r. i są wynikiem modernizacji systemu oświaty oraz transformacji cyfrowej szkół.
Po co wprowadza się zmiany w szkołach w Wodzisławiu Śląskim?
Jak czterodniowy tydzień nauki i mniejsza liczba kartkówek mają przyczynić się do poprawy jakości kształcenia? Tą rewolucją szkoły w Wodzisławiu Śląskim chcą zapewnić uczniom specjalnie ścieżki rozwojów nowych talentów i zainicjować drogę, która miałaby przygotować ich do pracy w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta.
Uczniowie dzięki nowemu programowi mają uczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Zmiany w podejściu do nauczania docelowo zwiększą też kreatywności uczniów i nauczycieli.
Wszystkie systemowe rewolucje mają być wdrażane stopniowo. W strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026 czytamy, że na pierwszą połowę 2024 r. zaplanowano realizację wprowadzenia oceniania kształtującego. Projekt w założeniu jest długoterminowy i ma być kontynuowany w kolejnych latach. Jeśli pojawi się taka potrzeba, po czasie zostaną wprowadzone również modyfikacje.
"Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wieku, wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0" - czytamy w uzasadnieniu zawartym w strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu