Uran i ołów w ciałach wapujących. Niektóre smaki są szczególnie niebezpieczne
Kolejne badanie wykazało, że w organizmach osób uzywających vape'ów rośnie stężenie metali ciężkich. Smaki chętnie wybierane przez nastolatki i nastolatków są szczególnie toksyczne.
Nastolatki i nastolatkowie, którzy regularnie zaciągają się dymem z e-papierosa, mogą narażać swoje ciała na kontakt z toksycznymi metalami. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Nebraska wykazało, że regularni waperzy w wieku od 13 do 17 lat, którzy zgłaszają używanie e-papierosa co najmniej osiem razy dziennie, mają o 30 proc. więcej ołowiu i dwa razy więcej uranu w moczu w porównaniu do swoich rówieśników, którzy wapowali sporadycznie.
Podobne
- Służba zdrowia daje ostateczną odpowiedź. Jeden wapek jak 20 papierosów
- Koniec z vape'ami. Rząd na wojnie o zdrowie dzieci i młodzieży
- Vapowanie jest równie szkodliwe jak palenie? Wyniki najnowszych badań
- Skutki uboczne wapowania. Ucierpi głównie męska duma
- Kolejny kraj zakazuje jednorazówek. Są zagrożeniem dla zdrowia
Słodkie smaki vape'ów szczególnie niebezpieczne
Wśród nastolatek i nastolatków, którzy preferowali słodkie smaki vape'ów, w przeciwieństwie do mentolowych lub miętowych, wskaźniki biologiczne uranu były szczególnie wysokie. Takie odkrycia są głęboko niepokojące, ponieważ związki metali ciężkich, jak ołów i uran są szkodliwe dla rozwoju człowieka.
W badaniu zabrakło grupy kontrolnej nastolatek i nastolatków, którzy w ogóle nie vapowali, ale wzorzec widoczny w amerykańskiej próbie 200 użytkowników e-papierosów, którzy unikali tradycyjnych papierosów, jest niepokojący. W trosce o zdrowie publiczne naukowcy będą zajmować się dalszym badaniem potencjalnej toksyczności e-papierosów.
Vapowanie jest popularne wśród nastolatków i nastolatek
Wyniki tego niewielkiego badania nie dowodzą jednoznacznie, że vaping powoduje akumulację toksycznych metali w organizmie, ale również poprzednie analizy konsekwentnie wykazywały oznaki toksycznych metali w próbkach aerozolu z e-papierosów oraz w płynach ustrojowych vapujących. Czasami próbki krwi i moczu vaperów "rywalizują" nawet z próbkami pobranymi od palaczy papierosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał
Podczas gdy e-papierosy są często przedstawiane jako sposób na rzucenie nikotyny przez dorosłych, w rzeczywistości całe nowe pokolenie niepalących nabywa szkodliwego nawyku. Amerykańskie badanie National Youth Tobacco Survey przeprowadzone w 2023 r. wykazało, że 10 proc. uczennic i uczniów szkół średnich używa e-papierosów, a prawie 40 proc. z nich wapowało przez co najmniej 20 dni w poprzednim miesiącu. 90 proc. użytkowników e-papierosów przyznało, że używa produktów smakowych.
Źródło: sciencealert.com
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Depenalizacja marihuany w Polsce. Projekt trafi do Sejmu w lipcu
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Oki podał współrzędne. Na miejsce przybył ogromny tłum fanów
- Alan dołączył do teamu Baza. Musiał bardzo się poświęcić
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą