Badania sugerują, że wapowanie może zmniejszyć jądra i liczbę plemników

Skutki uboczne wapowania. Ucierpi głównie męska duma

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,05.09.2023 17:30

Jesteś młodym facetem i wapujesz? Po zapoznaniu się z tym tekstem zapewne przestaniesz. Nowe badanie wykazało bowiem, że wapowanie może obniżać liczbę plemników i zmniejszać jądra u mężczyzn.

Tureccy naukowcy chcieli sprawdzić, jaki wpływ ma waporyzacja na rozmiar jąder i liczbę plemników szczurów. Myszy i szczury wykazują anatomiczne, fizjologiczne i genetyczne podobieństwa do ludzi, dlatego też są stale wykorzystywane w eksperymentach.

Naukowcy pomyśleli, że jeśli coś dzieje się ze szczurami, może to również dotyczyć ludzi, którzy wapują. Badanie zostało opublikowane w hiszpańskim czasopiśmie medycznym "Revista Internacional de Andrología", a jego wyniki były co najmniej interesujące.

Naukowcy sprawdzili wpływ wapowania na jądra i plemniki

Przed rozpoczęciem badań naukowcy zwrócili uwagę na wielkość jąder szczurów i liczbę plemników. Ustalili, że przeciętny szczur ma ok. 98,5 mln plemników na mililitr.

Następnie zwierzęta podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich została wystawiona na działanie dymu papierosowego marki Winston, druga została poddana działaniu oparów z e-papierosa Joyetech eGo Aio 1500 mAh, a trzecia stanowiła grupę kontrolną.

Według Earth.com, zwierzęta umieszczano w "specjalnie zaprojektowanych słoikach" i podawano dym lub opary dwa razy dziennie przez godzinę za każdym razem.

Wapowanie zmniejsz liczbę plemników i jądra

Zespół badawczy odkrył, że liczba plemników spadła z 98,5 mln do ok. 95,1 mln w przypadku kontaktu z oparami e-papierosów i do 89 mln w przypadku kontaktu z tradycyjnym dymem papierosowym.

Dobra, choć nie najlepsza wiadomość jest taka, że szczury narażone na dym papierosowy miały najmniejsze jądra w porównaniu do grupy od e-papierosów i grupy kontrolnej. W najcięższych przypadkach wykryto u niektórych szczurów zatrzymanie oddzielania się komórek rozrodczych, tworzenie się ubytków, martwicę, zwłóknienie i atrofię.

"Wyniki tego badania wykazały zmiany w histopatologii jąder, spermiogramie i parametrach stresu oksydacyjnego u szczurów narażonych na dym papierosowy i ten z e-papierosów. Dlatego należy wziąć pod uwagę, że liquid z e-papierosów może zwiększać stres oksydacyjny i powodować zmiany morfologiczne w jądrach" - ostrzegają badacze.

Naukowcy stwierdzili również, że badania te stanowią "ekscytującą okazję do poszerzenia obecnej wiedzy na temat wpływu palenia i wapowania na patogenezę męskiego układu płciowego". Uważają, że jedynym ograniczeniem badań jest to, że zostały one przeprowadzone na szczurach i powinny zostać powtórzone na ludziach, aby upewnić się, że dane są zgodne.

Źródło: Earth.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
KIMTUSK,zgłoś
KIM DZONG TUSK......niekwestionowany lider partii NEOKOLONIALNEJ w Polsce. Umowy śmieciowe, drukarnie fikcyjnych faktur VAT i paliwowych, wwózki cystern z olejem opałowym jako napędowy, zmniejszanie ilości komisariatów Policji, umożliwienia zakupu płodów rolnych za bezcen od Rolników przez Zagraniczne Giełdy Skupu Płodów Rolnych działające w Polsce. Wszelkie zagraniczne koncerny, banki i Firmy były zwolnione z PODATKÓW . --- JEGO MANIFEST TO : POLSKA TYLKO Z NAZWY , a i to z czasem należy wymazać z Map . Zagorzały zwolennik Dominującej roli Niemiec w Europie ŚRODKOWEJ . ------------------------ Jeśli nie wiesz co oznacza słowo Neokolonializm i Kolonializm to wpisz te dwa słowa ( każde osobno ) w wyszukiwarkę i Pomyśl .... czy było tak za PO-Tuska ? . Neokolonializm stosują Biznesmeni i Korporacje z Bogatych Krajów Świata i zachodu Europy np Niemcy, Francja, UK, Holandia ( oraz USA, Chiny, Rosja ) wobec Afryki i innych krajów trzeciego świata. Ale też chętnie w krajach ktore są postsowieckie , takie jak Polska.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Mixc,zgłoś
Jeśli wapować to nie jakiś syf, tylko leki :)
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się