Koniec z vape'ami. Rząd na wojnie o zdrowie dzieci i młodzieży
Australijski rząd stawia kolejny krok na drodze do zdrowych płuc dzieci i młodzieży. Od stycznia w kraju nie będzie możliwości zakupu jednorazowych vape'ów.
Kolejne kraje podejmują działania mające na celu zminimalizowania palenia nikotyny przez obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. W Wielkiej Brytanii Król Karol III apelował o wprowadzenie ustawy zakazującej sprzedaży nikotyny i tytoniu osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 r. Nie wszystkie kraje są aż tak radykalne, jednak kwestia zdrowych płuc przyświeca kolejnym rządom.
Podobne
- Służba zdrowia daje ostateczną odpowiedź. Jeden wapek jak 20 papierosów
- Uran i ołów w ciałach wapujących. Niektóre smaki są szczególnie niebezpieczne
- Kolejny kraj zakazuje jednorazówek. Są zagrożeniem dla zdrowia
- Vapowanie jest równie szkodliwe jak palenie? Wyniki najnowszych badań
- Skutki uboczne wapowania. Ucierpi głównie męska duma
Australia zakazuje sprzedaży vape
Rząd Australii wprowadził nowe przepisy prawne, zgodnie z którymi od 1 stycznia 2024 r. obowiązywać będzie zakaz reklamowania, sprzedaży oraz importu jednorazowych vape'ów. Zmiana ma prowadzić do całkowitego wyeliminowania rekreacyjnego używania e-papierosów.
Vaping początkowy był reklamowany w Australii jako recepta na rzucenie palenia, jednak minister zdrowia Mark Butler uważa, że vapowanie stworzyło "nowe pokolenia uzależnione od nikotyny". Od 2021 r. żadna osoba w Australii nie zakupi ani nie sprowadzi e-papierosów lub vape'ów bez recepty lekarskiej. Przepis ten jednak nie jest jednoznaczny, pozostawia sporą szarą strefę, w której lekarze przepisują vape bez wyraźnych wskazań medycznych. Mimo dotychczasowych przepisów prawnych wskaźniki uzależnienia rosły, co skłoniło rząd do zmiany prawa.
Koniec z uzależnieniem nastolatków
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Sydney w 2023 r. wskazało, że ponad jedna czwarta nastolatków w wieku 14-17 lat korzystała z vape'a. Badania australijskiej organizacji Cancer Council udowodniły natomiast, że dziewięć na dziesięć nastolatków w wieku 14-17 lat miało łatwy dostęp do e-papierosów i vape'ów.
"Wszystkie australijskie rządy zobowiązały się do wspólnego działania, aby powstrzymać niepokojący wzrost używania vapa wśród naszych młodych ludzi" - powiedział w rozmowie z BBC Mark Butler, federalny minister zdrowia, który stoi na czele zakazu.
Od 1 stycznia 2024 r. importerzy i producenci dostarczający inhalatory lecznicze będą musieli przestrzegać surowszych regulacji dotyczących poziomów nikotyny, smaków smaków i opakowań produktów sprzedawanych jako wyroby lecznicze.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Badacze zauważają, że obecnie nie istnieją badania zajmujące się wpływem długotrwałego palenia e-papierosów na zdrowie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Johns Hopkins wiążą vaping z przewlekłą chorobą płuc i astmą.
Źródło: BBC
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos