Tysiące wakatów nauczycieli zwolni się do końca 2023 r.

Tysiące etatów nauczycielskich zwolni się do końca roku. Czarnek przed kryzysem?

Źródło zdjęć: © Adrian Grycuk, Canva, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,09.08.2023 11:00

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że ok. 4,5 tys. nauczycieli zwolni się do końca 2023 r. W nadchodzącym roku szkolnym ci, którzy zostaną, będą mogli brać tyle nadgodzin, ile chcą. Czy Czarnek jakoś zareaguje?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pod koniec lipca dość negatywnie wyraził się o planowanym proteście nauczycieli. Przypomnijmy, że 1 września Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) organizuje pikietę przed gmachem resortu oświaty.

Nauczyciele mają dość niskich pensji i pogarszającego się poziomu szkolnictwa, ale minister Czarnek nie rozumie, jak mogą nie dostrzegać raju, który im stworzył. Wychodzi na to, że nauczyciele rzeczywiście nie doceniają tego oświatowego eldorado, bo z danych MEiN wynika, że do końca 2023 r. zwolni się około 4,5 tys. etatów nauczycielskich.

Ponad 4 tys. nauczycieli mniej do końca 2023 r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, bazując na danych z Systemu Informacji Oświatowej, podało, że do 31 grudnia 2023 r. zwolni się około 4,5 tys. etatów nauczycielskich. Jak czytamy na stronie Serwisu Samorządowego, MEiN podkreśla, że w połowie przypadków wakaty wynikają z przejścia nauczycieli na emeryturę - to 1961 etatów.

Na taki krok zdecydowali się przede wszystkim edukatorzy z woj. mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Nie da się jednak ukryć, że znaczna część braków kadrowych wynika z rozwiązania umowy o pracę - to ponad 2,2 tys. zwalniających się etatów.

Z kariery w edukacji najczęściej rezygnowali nauczyciele na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Małopolsce. Do tych grup dołączają również osoby, które rozpoczęły urlop dla poratowania zdrowia oraz ci nauczyciele, którzy skorzystali z prawa do świadczenia kompensacyjnego.

- Na zwiększoną liczbę ofert pracy dla nauczycieli ma obecnie wpływ tzw. ruch służbowy nauczycieli związany z nadchodzącym rokiem szkolnym, który rozpocznie się 1 września 2023 r. W tym czasie nauczyciele podejmują decyzję m.in. o zmianie miejsca zatrudnienia, czy też o przejściu na emeryturę - mówił Portalowi Samorządowemu wiceszef resortu, Dariusz Piontkowski.

trwa ładowanie posta...

Czemu nauczyciele się zwalniają?

Już w 2022 r. po rozpoczęciu roku szkolnego 2022/2023 Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwracał uwagę na dramatyczne braki kadrowe w szkołach. W placówkach w Warszawie było prawie 3 tys. wolnych wakatów. W Krakowie 85 proc. dyrektorów narzekało na problemy ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów ścisłych.

Czy od tego czasu ministerstwo zrobiło coś, by poprawić tę sytuację i zachęcić nauczycieli do pozostania na swoich stanowiskach? Wydaje się, że nie. Choć Dariusz Piontkowski twierdzi, że braki kadrowe w placówkach wynikają z nadchodzącego, nowego roku szkolnego, można przypuszczać, że nauczyciele mają też inne pobudki.

trwa ładowanie posta...

Wystarczy przypomnieć o powodach, dlaczego nauczyciele organizują pikietę protestacyjną 1 września. Początkujący nauczyciel zarabia tylko 3690 zł brutto, czyli o 90 zł więcej niż wynosi płaca minimalna. Protestujący w ZNP edukatorzy wskazują też na złe reformy i braki kadrowe, a te, jak widać, będą się tylko powiększały.

W odpowiedzi na pikietę nauczycieli Czarnek napisał na Twitterze, że ZNP "nie zwraca uwagi na rzeczywistość". Według ministra nauczyciele nie dostrzegają nakładów finansowych na oświatę, które miały nastąpić za kadencji PiS. Czarnek wskazał m.in. na 60 proc. wzrost subwencji oświatowej.

trwa ładowanie posta...

Dodajmy, że od 1 września nauczyciele szkół ponadpodstawowych będą mogli brać tyle nadgodzin, ile chcą. Przygotowana przez ministra Czarnka nowelizacja Karty Nauczyciela znosi wcześniej ustalony czasowo limit. W nowym roku szkolnym nauczyciele liceów, techników i szkół branżowych będą mogli pracować w wymiarze większym niż 1,5 etatu.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Portal Samorządowy, Serwis Samorządowy PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 16
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 306
  • emoji smutek - liczba głosów: 16
  • emoji złość - liczba głosów: 50
  • emoji kupka - liczba głosów: 30
Nakon,zgłoś
Zarobki zniechęcają. A branie więcej niż 1.5 etatu czyni nauczanie byle jakim
Odpowiedz
19Zgadzam się0Nie zgadzam się
tzw2,zgłoś
P. minister ma fantazje.
Odpowiedz
12Zgadzam się0Nie zgadzam się
W szkołach jest taki burdell, że wszyscy którzy mogą z niej uciekają. Także mam dosyć użerania się z roszczeniowymi bachorami w klasach 40osobowych za 2700 zł netto miesięcznie. Od września przechodzę na roczny urlop zdrowotny, po którym ani myślę wrócić do szkoły, chyba że po wyborach jesiennych coś w oświacie zmieni się na lepsze. Jak wygra PiS, to będzie tylko ciąg dalszy rujnowania oświaty.
Odpowiedz
29Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 217
Komentarze (217)
Powrót