Check out english version
tiktok
Przeróbki Czaro NBA zalały TikToka. Leżymy i kwiczymy
O co chodzi w "fairy flying"? Czemu jest niebezpieczne?

Szkodliwy trend na TikToku. Może prowadzić do samobójstw

Źródło zdjęć: © Canva, TikTok, fairypowers123456
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2023 18:45

Pozornie nieszkodliwy trend na TikToku "fairy flying", dzięki któremu użytkownicy stają się wróżkami, tak naprawdę jest bardzo niebezpieczny. Eksperci przestrzegają, że może przyczyniać się do samobójstw.

Trendy na TikToku nie raz i nie dwa doprowadzały do śmierci młodych ludzi. W lipcu pisaliśmy o tragedii 17-latki z Niemczech, która wzięła udział w "deo challenge". W czerwcu 16-latka zmarła przez wyzwanie "scarf game".

Nie ma jeszcze tak tragicznych doniesień dotyczących nowego trendu, ale już teraz eksperci przestrzegają, że "fairy flying" może doprowadzić do samobójstw u młodych ludzi. Na czym polega trend i czemu jest tak niebezpieczny?

O co chodzi w "fairy flying"?

Popularny trend na TikToku "fairy flying" w zasadzie wygląda dość niewinnie. Nie trzeba wdychać dezodorantu jak w przypadku "deo challenge", ani zawiązywać niczego na szyi. Na udostępnionych przez użytkowników filmach możemy zobaczyć młode osoby, które prostu udają, że są wróżkami.

By to udowodnić nagrywają swoje "latające" nogi, czasem również ręce. Najczęściej na filmikach nie widać przy tym ich twarzy. Jak osiągają taki efekt? Jedna z tiktokerek radzi, by użyć do tego drążka lub trzepaka. Inna do "fairy flying" używa komody.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czemu "fairy flying" może doprowadzać do samobójstw?

Powiecie, że nie ma niczego niepokojącego w udawaniu wróżki? Pewnie, dopóki nie obejrzycie filmików z "fairy flying". Większość z nich wygląda naprawdę niepokojąco - w zasadzie tak, jakbyśmy oglądali kogoś, kto właśnie się powiesił. Nawet pod nagraniami pojawiają się komentarze osób, które piszą, że na początku były bardzo przerażone tym, co widzą.

To właśnie ten aspekt "fairy flying" tak niepokoi psychologów i ekspertów. Choć filmiki mogą wydawać się urocze, jest szansa, że w rzeczywistości doprowadzą do samobójstw wśród osób, które będą chciały powtórzyć trend.

"Fairy flying" może również wywoływać groźne i przygnębiające myśli u osób, które mają za sobą próbę samobójczą lub znają kogoś, kto chciał targnąć się na swoje życie. Psycholodzy w rozmowie z NY Post przestrzegają więc przed udziałem w wyzwaniu.

- Trend "fair flying" może wywoływać negatywne emocje u osób, które miały myśli samobójcze lub których bliscy próbowali popełnić samobójstwo. Nawet jeśli filmy przedstawiają wiszące osoby w najbardziej niewinny sposób, mogą być dla niektórych niepokojące - powiedział dr Josh Stein, psychiatra dla dzieci i młodzieży z Newport Healthcare.

- Osoba doświadczająca problemów ze zdrowiem psychicznym, może nie myśleć logicznie - szczególnie jeśli jest dzieckiem. Widzowie mogą wpaść na coś, o czym nigdy wcześniej nie pomyśleli, oglądając te filmy. Naśladujemy to, co widzimy, oglądamy, co jest nam pokazywane - przestrzegała dr Alicia D. Akins, doradczyni ds. zdrowia psychicznego.

W przypadku groźnych trendów, które doprowadzały do śmierci młodych ludzi, TikTok ostatecznie banował dane hasło, wyświetlając komunikat przestrzegający przed zachowaniami niebezpiecznymi dla naszego życia. Niestety, najprawdopodobniej przez pozorną niewinność i urok "fairy flying" w tym wypadku jeszcze tak się nie stało.

trwa ładowanie posta...

Źródło: NY Post

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 200
Komentarze (0)
arrow
Sieć zasypują przepisy na Pumpkin Spice Latte. Jesieniary w siódmym niebie!